reklama

Pravda a mýty o cuketách

Odrůdy cuket jsme si oblíbili pro jejich obrovskou variabilitu. Některé z nich lze jíst přímo syrové jako přísadu do salátů. Čím jsou cukety mladší, tím jsou chutnější. Cukety patří mezi teplomilné plodiny, vybírat můžete z kompaktních, keříčkových nebo tzv. tažných odrůd.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Všechny odrůdy cuket jsou použitelné

Cuketa je kultivar jednoleté rostliny, která se řadí k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo). Její domovinou je Střední a Jižní Amerika. Během kvetení mají všechny odrůdy cuket krásné zbarvení, a kromě přínosu potravinového také ozdobí vaši zahradu. Květ je velký a žlutý, v některých případech může být výrazně světle žlutý nebo oranžový.

Cukety mají málo výraznou chuť a vůni, takže se snadno kombinují a používají v široké škále pokrmů, kde se dají tepelně upravovat všemi běžnými způsoby.

Jasně žluté květy cuket jsou jedlé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jasně žluté květy cuket jsou jedlé

Pokud cukety sbíráte pravidelně, vytváříte prostor pro nárůst a dozrávání dalších plodů. Při sklizni by měla být ponechána alespoň 3 cm dlouhá stopka. Díky tomu vydrží déle čerstvé a nezkazí se.

Jaké látky cukety obsahují?

Všechny odrůdy cuket mají především nízkou kalorickou hodnotou, proto jsou vhodné i pro dietní stravování. Velká část je tvořená vodou, cukety jsou bohaté na některé vitaminy a minerální látky – vápník, železo, fosfor, měď, hořčík, zinek či draslík, a vitamin C, vitamin A a některé vitaminy ze skupiny B. Obsahují také prospěšné látky, jako jsou karoteny, riboflavin nebo kyselina listová.

Podle dietologa MUDr. Miroslava Stříbrného je častá konzumace cuket přínosná pro lidi trpící revmatismem, potížemi s klouby, dnou nebo obezitou. Údajně má i močopudné účinky a pozitivní vliv na trávicí trakt. Díky svému složení jsou odrůdy cuket schopné zbavit tělo přebytečné vody a soli. Snižují hladinu cholesterolu, působí na zdravý krevní oběh, pročistí a zbaví tělo škodlivých látek, podpoří omlazení organismu a sníží záněty v těle. Je málo známé, že i cukety mohou být zdrojem nebezpečných látek, především toxinů.

Přítomnost jedovatých toxinů prozradí výrazně hořká chuť

Proto dříve, než budete cuketu tepelně upravovat, ji raději ochutnejte. Nejčastěji se nahořklá chuť vyskytuje okolo stopky plodu. V rámci prevence tak raději nekonzumujte přerostlé velké cukety. Intoxikace se může projevit nevolnostmi, průjmem, ale i závažnějšími obtížemi podle množství toxinů.

Mezi odrůdami cuket naleznete spoustu barevných variací
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi odrůdami cuket naleznete spoustu barevných variací

Dermatoložka Klára Vychodilová radí: „Pro vnější použití jsou všechny odrůdy cuket prospěšné pro pokožku a zejména oční okolí. Cuketová slupka se dá použít jako maska na oči. 30 minut účinku by mělo snížit otoky a kruhy. Nejlepší je opakovat několikrát denně. Použít cukety můžete i pro celotělovou masku: Stačí nastrouhat cuketu, smíchat s olivovým olejem a zakysanou smetanou a maska je na světě. Taková maska nejlépe pomůže při spálené pokožce, ale také v boji proti vráskám nebo suché pokožce."

Netradiční dobrota z cuket (cuketové matjesy)

Co budete potřebovat:

  • 1 kg malých cuket
  • 6 cibulí
  • 6 lžiček soli
  • 20 kuliček nového koření
  • 30 kuliček černého pepře
  • 3 bobkové listy
  • 2 dcl oleje

Postup:

Cukety oloupejte, rozkrojte na dvě poloviny (malé cukety můžete nechat vcelku) a nakrájejte na stejně velká půlkolečka nebo kolečka. Cibuli nakrájejte na kolečka. Dejte do mísy, promíchejte a přidejte všechno koření, sůl a olej. Směs namačkejte do uzavíratelných sklenic. Uložte do chladu alespoň na 5–7 dní. 

Vyzkoušejte cukety jako falešný matjesový salát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyzkoušejte cukety jako falešný matjesový salát

Zajímavosti o cuketách

  • Pravidelná konzumace cukety zpomaluje proces šedivění vlasů. 
  • Na světě se údajně ještě nenašel jediný člověk, který by byl alergický na cuketu.
  • Při velké nadúrodě lze všechny odrůdy cuket usušit.

Zdroj informací: plnezdravi.cz, vitalia.cz, zdravoteka.sk, 100-facts.com

Publikováno: 7. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová