reklama

Dekorace jako z galerie starých mistrů

Máte doma nějaké obrázky a fotografie, které stále čekají na zarámování? Pěkný rámeček na obraz přitom nemusíte vůbec kupovat, ale můžete si ho vyrobit úplně sami. Stačí vám k tomu nepotřebné kartonové krabice a máte doma originál, jaký v žádné galerii neuvidíte.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

K výrobě rámečku na obraz z kartonu budete potřebovat ještě pár dalších pomůcek, z nichž většina z nich se najde v každé domácnosti.

Co vše si tedy na výrobu rámečku na obraz připravit:

 • kartonové krabice
 • špejle
 • staré noviny nebo jemný papír
 • gázu
 • starou krajku
 • lepidlo na vodní bázi
 • tavnou pistoli
 • nůžky a nožík na papír
 • formičky na dekorace
 • černou barvu
 • bronzovou, zlatou nebo stříbrnou barvu
 • háček na zavěšení

Základ rámečku na obraz tvoří víko od kartonové krabice, do které vlepte po celém obvodu kousek od okrajů a hran špejle, a to tak daleko od okrajů, jak hodně budete chtít mít zkosené stěny rámečku. Ze zbývajícího kartonu vystřihněte nebo vyřízněte základní desku, která bude velká přesně tak, jak velké je víko od krabice.

Pak si připravte ještě dvě další desky – jedna bude menší, než je ona základní, a třetí, která bude nejmenší. Při následném lepení tak postupným vrstvením vznikne zajímavý 3D efekt.

Ke zpevnění se hodí noviny

Potom vytvořte zkosené stěny, které opatrně vlepte po vnitřním obvodu do víka tak, že je zapřete o špejle. Na dno víka pak postupně vlepte kartonové destičky. Začněte tou největší, na kterou umístíte prostřední a nakonec tu nejmenší.

Jemný papír, třeba ze starých novin nebo časopisů, zpevní kartonový základ
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jemný papír, třeba ze starých novin nebo časopisu zpevní kartonový základ

Když máte tento základ hotov, polepte celý rámeček novinami nebo nějakým jemným papírem. Celou vnitřní plochu poté natřete lepidlem na vodní bázi a ještě potáhněte gázou, aby bylo celkové zpevnění dokonalé.

Až vše zaschne, potřete celý rámeček na obraz černou barvou. Abyste zakryli přechody gázového potahu na vnějších bocích, polepte tato místa starou plastickou krajkou, kterou rovněž načerníte. Tím máte základ hotov a nyní se můžete věnovat zdobení, které zatím trochu smutný rámeček změní v nepřehlédnutelnou dekoraci.

Až budete mít potaženo papírem a gázou, přichází na řadu nátěr černou barvou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Až budete mít potaženo papírem a gázou, přichází na řadu nátěr černou barvou

Rámeček na obraz podle vlastní fantazie

Hodit se vám budou třeba silikonové formičky s dekoracemi typickými pro obrazové rámy. Ty vylijte lepidlem z tavné pistole, protože právě ztuhlá tavná hmota vytvoří jednotlivé dekorativní prvky, s nimiž si pak pohrajte podle vlastní fantazie a nalepte je na rám, který znovu přetřete černou barvou.

Pomocí štětce a vody začněte lehce vytvářet patinu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pomocí štětce a vody začněte lehce vytvářet patinu

Po zaschnutí přichází poslední fáze, tzv. patinování. Patinu vytvoříte tak, že štětečkem namočeným ve vodě opatrně a postupně smyjete černou barvu z rámečku, čímž odhalíte původní hnědý kartonový odstín. Nechte vše znovu zaschnout a rámeček na obraz potřete bronzovou barvou, na níž po opětovném zaschnutí aplikujete nejlépe „zlatou“ barvu, typickou pro starožitné rámy. Pak už jen zbývá připevnit na zadní stěnu háček na zavěšení, umístit obrázek nebo fotografii a hotové dílo zavěsit na stěnu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 3. 6. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová