reklama

Vytvořte si magickou atmosféru s vlastnoručně vyrobenými podzimními dekoracemi

Podzimní dekorace do interiéru v roce 2023 přinášejí bohatou paletu barev, pocit pohodlí i návrat vintage. Letošní design si cení přirozenosti i krásy křivek. Top trendy interiérového designu si na podzim tohoto roku všímá změn v krajině i v atmosféře, což se snaží přenést do prostoru. Inspirujte se moderními trendy i vy a vytvořte si doma něco pěkného a zároveň i praktického. Máme pro vás tip a vlastně rovnou celý návod.

Podzimní dekorace do interiéru si můžete vyrobit sami (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Podzimní dekorace do interiéru podle aktuálních trendů

Podzimní dekorace do interiéru mohou vytvořit nový vzhled vámi již okoukaného interiéru. Mimo to vám mohou pomoci vytvořit útulný a teplý domov, kam se budete z chladného venku rádi vracet. Nemusíte přitom nic kupovat – šetřete a vytvořte si své podzimní dekorace do interiéru sami. Máme pro vás jednoduchý návod, který zvládnou i ti, co se označují za méně zručné nebo vysloveně výtvarné antitalenty. Dnešní tvoření je inspirováno technikou Dot Art.

Co je Dot Art? 

Dot Art je výtvarná technika, která místo tahu štětcem k vytváření obrazců používá tečkování. Tradičně se k tomu používá tyčinka, ale můžete k tomu použít i jiné nástroje jako třeba špejle, vatové štětičky, párátka a podobně. Existují dnes již i speciální fixy se zakulaceným hrotem, s nímž rovněž můžete tečkovat. Tečkování vytváří obraz, který v konečném výsledku jakoby ožil. Vytváří tím optickou iluzi. Dnes již existuje spousta stylů a my se s tím nejjednodušším dnes seznámíme.

Dot Art je umění založené na vytváření teček
Dot Art je umění založené na vytváření teček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co na podzimní dekoraci do interiéru budete potřebovat? 

 • list – ideálně javorový, ale lze použít i dubový nebo jiný velký, který se dá usušit
 • tavnou pistoli s lepidlem
 • rámeček 
 • akrylové barvy
 • lak 
 • špejli, párátko, vatovou štětičku, vyschlý fix nebo originální tvořítko na pergamo či Dot Art 
 • misku s vodou a štětec
 • nůžky 
 • papírový ubrousek
K tvoření potřebujete především list, akrylové barvy a rámeček
K tvoření potřebujete především list, akrylové barvy a rámeček (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby podzimní dekorace do interiéru

List vytečkujte akrylovými barvami
List vytečkujte akrylovými barvami (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Podzimní dekoraci do interiéru čili podzimní obrázek vytvoříte snadno. List, který jste si prve utrhli, nechte do druhého dne trochu uschnout pod nějakou těžkou knihou, nebude se tak přirozeně kroutit. Pak vezměte tvořítko či jiný předmět s kulatým hrotem a začněte list vytečkovávat. K malování použijte akrylové barvy. Motiv obrázku si pak sami můžete vymyslet. Klidně si ho můžete nakreslit i na papír nebo si najděte nějakou předlohu na internetu. Může jít třeba o mandalu.

Rámeček je také zapotřebí přizpůsobit listu
Rámeček je také zapotřebí přizpůsobit listu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pomalovaný list nechte uschnout a mezitím si upravte rámeček. Podle toho, jak jste list vybarvili a jakou barvu má rámeček. V našem případě by třeba bílý rámeček s listem působil prázdně, a proto jsme ho přetřeli hnědou barvou, která koresponduje jak s barvami na listu, tak i s podzimem. Aby se barva na rámeček lépe nanášela, můžete ho předem obrousit jemným smirkem. Jinak naneste na rám minimálně dvě vrstvy barvy. Nakonec rámeček ještě přelakujte.

Nakonec je nutné list přilepit na bílý podklad a vsadit ho do rámečku
Nakonec je nutné list přilepit na bílý podklad a vsadit ho do rámečku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Suchý list je nyní potřeba nainstalovat do rámečku. Nastavte si, jak by v něm měl být umístěn. Podle potřeby listu zkraťte stonek a přilepte ho na bílou základnu. To můžete provést pomocí kancelářského lepidla, což bude vyžadovat pořádnou vrstvu lepidla po celé ploše listu a potom i pořádný tlak, aby se list k papíru přilepil. Buďte trpěliví, lepidlo déle schne. Rychlejší může být lepení tavnou pistolí, ale výsledek nemusí být tak pěkný. List potom přikryjte sklem a zasaďte do rámečku.

Tipy:

 • Této aktivity se mohou účastnit děti, pokud mají trpělivost a už zvládnou tečkovat, může to být pro ně skvělá zábava. 
 • Lístek v rámečku je skvělým dárkem nejen od dětí a nejen pod stromeček.

Zdroje informací: autorka článku, Pinterest, mbauntua.com.au

Publikováno: 22. 10. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová