reklama

Kouzlo šedé: Jednoduchý a moderní design kuchyně pro mladou rodinu

Cesta k další krásné kuchyni vede do vesnice na Hodonínsku s pohádkovým jménem Hroznová Lhota. Je jediná toho jména u nás a proslavil ji slovácký malíř Joža Uprka. Jeho dům a ateliér podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče navštívili na přelomu 19. a 20. století tehdejší celebrity, například bratři Mrštíkové, Leoš Janáček nebo francouzský sochař Auguste Rodin. Dům, který by mohl vyprávět, dnes bohužel chátrá a zoufale by potřeboval citlivou rekonstrukci. Té se naštěstí dostalo stoletému stavení schovanému v úzké uličce kousek za kostelem, které je prvním společným domovem Radky a Dominika a jejich dcerky Lídy.

i (Zdroj: ASKO – NÁBYTEK, spol. s r.o.)
Návrh kuchyně zohlednil všechna přání a požadavky majitelů

Vyhrál moderní a jednoduchý design kuchyně

Interiér voní novotou, střízlivý styl v neutrálních barvách příjemně zatepluje medový odstín dubového dřeva. Kuchyně spojená s obytným prostorem na první pohled zaujme nevšedními šestiúhelníkovými obklady. Nápad si majitel přenesl z původního bytu, kde mu s realizací pomohl zručný tatínek. Na stylu kuchyně se majitelé shodli poměrně snadno. I když rustikální pojetí by do stylu domu přirozeně zapadlo, oběma je bližší moderní a jednoduchý design, který je provázel v předchozích bytech.

„Vše šlo jako na drátkách,“ notují si majitelé

Původní představu majitelů doladil zaměstnanec kuchyňského studia Karel Balát, který tak úspěšně rozšířil svůj fanklub spokojených zákazníků. V kuchyni Radky a Dominika navrhl například odstranit plastový parapet a protáhnout pracovní desku až k oknu. Zdánlivě drobný detail výrazně pomohl celkovému estetickému pocitu a nebylo nutné snižovat výšku kuchyně. Majitelé se do prodejny vydali celkem dvakrát a na kuchyni čekali osm týdnů.

K jejich velké spokojenosti trvala montáž jeden den a proběhla bez komplikací hladce a čistě – a to doslova. A spokojenost panuje i s rozpočtem, který v případě mladé rodiny není „natahovací“. Prostorná, funkční a elegantní kuchyně je vyšla na 220 000 Kč. „Jako novopečení rodiče oceňujeme v každodenním provozu zejména snadnou údržbu, ale i drobné detaily jako uspořádání zásuvek nebo police s velkou nosností, kde je naše sbírka kuchařských knih pěkně na očích a na dosah ruky,“ pochvaluje si novou kuchyň Radka.

Moderní šedá s dotekem přírody

Přestože dům, ve kterém Radka s Dominikem bydlí, dýchá historií, mladá rodina se poměrně rychle shodla na tom, že chtějí kuchyni moderní v jednoduchém a nadčasovém designu. Střízlivou šedou tak doplňuje dubový dekor v teplých medových odstínech. Pro realizaci se majitelé nakonec rozhodli na základě široké nabídky designů a variability rozměrů, což je zejména ve starších domech opravdu výhoda.

Praktické obklady v odstínech šedé
i (Zdroj: ASKO – NÁBYTEK, spol. s r.o.)
Praktické obklady v odstínech šedé

Osobité detaily dodají šmrnc

Jméno dcerky Lídy je v podobě textilní dekorace součástí kuchyně a visí hned nad koštětem, které má v domácnosti evidentně výsostné postavení. Radka s Dominikem ale k žádným čarodějnickým sklonům neinklinují, vysvětlení je mnohem jednodušší. Radka je vášnivou fanynkou knížek o Harry Potterovi, a dům je tak plný symbolů odkazujících na tento příběh. Není to totiž ledajaké koště, ale replika modelu Nimbus 2000! Jen o kousek dál visí krásný obraz, který je dílem Lídina tatínka. Všechny tyto detaily kuchyň krásně zútulnily a dodávají jí osobitý šmrnc.

Zajímavé detaily
i (Zdroj: ASKO – NÁBYTEK, spol. s r.o.)
Zajímavé detaily

Místo pro rodinu

Požadavek na kuchyň spojenou s obývacím prostorem byl, že musí poskytnout dostatek prostoru celé rodině. V současné době tak musí vystačit Radce, Dominikovi a malé Lídě, ale své místečko a možná něco dobrého k snědku do ní chodí hledat také „útulkový“ kocour Štrůdl. Prostornou kuchyňskou linku tak doplňuje jídelní stůl se židlemi a dostatkem prostoru okolo, který do budoucna umožní případné zvětšení jídelní části.

Velký prostor kuchyně
i (Zdroj: ASKO – NÁBYTEK, spol. s r.o.)
Velký prostor kuchyně

Pořádek musí být!

Aby se v kuchyni snadno vařilo, žilo i jedlo, je důležité udržovat pořádek v nádobí, potravinách i dalším kuchyňském vybavení. „Pokud bude mít vše své stálé místo, hned budete vědět, kam sáhnout a vaření vám tak půjde dobře od ruky,“ radí Denisa Bartošová, interiérová stylistka a designérka. V šuplíku vám k tomu mohou pomoct praktické organizéry na příbory, rozdělovače zásuvek, ve skříňkách pak třeba šikovné úložné systémy, které si můžete vybrat podle vlastních potřeb a požadavků.

Praktické vnitřní vybavení zásuvek
i (Zdroj: ASKO – NÁBYTEK, spol. s r.o.)
Praktické vnitřní vybavení zásuvek

Originální i praktické obložení

Na první pohled vás v kuchyni zajmou také nevšední šestiúhelníkové obklady, které připomínají včelí plástve. Kombinují různé odstíny šedé, a tím krásně ladí k šedým a dubovým skříním kuchyňské linky. Majitelé oceňují také jejich praktičnost – chrání zeď před znečištěním během vaření a dlaždice se dají snadno otřít, takže stále vypadají jako zbrusu nové a kuchyň září čistotou.

Věděli jste, že…

V kuchyňských studiích si můžete do detailu naplánovat svou kuchyň snů? Odborníci vás provedou celým procesem plánování, zodpovědí všechny vaše dotazy a vytvoří vám 3D návrh vaší budoucí kuchyně, abyste měli jasnou představu, jak bude kuchyň vypadat.

Preferujete pohodlí domova, ale zároveň byste se při plánování kuchyně rádi poradili se zkušenými odborníky? Můžete využít komplexního poradenství v kuchyňských studiích také on-line. Experti vás celým procesem provedou tak, že vše bez problémů zvládnete.

Zdroj informací: ASKO – NÁBYTEK, spol. s r.o.

Publikováno: 25. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce