reklama

Nová kuchyň bez problémů: Jak se vyhnout nejčastějším chybám

Pořízení nové kuchyně je vždy významným krokem a rozhodnutím, které má dlouhodobý dopad na váš domov a životní styl. Bez ohledu na to, zda jde o vaši první kuchyni v novém domově, nebo o druhou kuchyni v rámci rekonstrukce či renovace, je důležité důkladně promyslet několik klíčových faktorů, abyste se vyhnuli opakování předchozích chyb a dosáhli optimálního výsledku. Zde je několik tipů jak na to.

Před pořízením nové kuchyně je třeba plánovat (Zdroj: Gorenje)

Když měníte kuchyni, která už dosloužila, je dobré se na rekonstruované centrum domova podívat novýma očima. Vyhovuje vám současné uspořádání, styl a materiál? Nepořádáte v kuchyni během vaření chodecké závody? Nemusíte se neustále zbytečně ohýbat nebo si brát stoličku?

Když se podíváte zblízka – jak jsou na tom panty, pojezdy zásuvek nebo hrany dvířek? A nemá pracovní deska puchýřky v místě, kde je vložený dřez nebo nad dvířky myčky? Špatný návrh a nekvalitní materiály se dříve nebo později projeví a budou vás zlobit každý den.

Kuchyňské studio je vaším nejpřirozenějším spojencem

Nová kuchyň je vždy větší investice, která s vámi bude každý den nejméně deset let, a proto se vyplatí nespěchat. Dnes můžete kuchyni pořídit mnoha způsoby – od známého truhláře, v hobby marketu nebo i přes internet. Ale také klasicky v kuchyňském studiu, kde si můžete prohlédnout a „osahat“ vzorové kuchyňské linky, seznámit se s materiály na dvířka, korpusy, pracovní desky, obklady apod. A hlavně si nechat odborně poradit a připravit 3D návrhy vaší budoucí kuchyně. Můžete se tak vyvarovat zklamání a nákladných chyb.

Novou kuchyň zařizujte podle svých potřeb
Novou kuchyň zařizujte podle svých potřeb (Zdroj: Gorenje)

Při výběru dodavatele vám hodně napoví to, jak je dlouho firma na trhu, jaké má výrobní prostory a zázemí. I to, kolik má poboček – jestli je vám blízko a bude vám schopná poskytnout potřebný odborný servis nejen před prodejem a během realizace zakázky, ale také později, když budete chtít třeba jen doplnit vybavení zásuvek o praktické úložné komponenty.

Na co se dívat?

Fotografie v katalogu jsou prvním vodítkem, vidět na vlastní oči ale prozradí o kvalitě kuchyně mnohem víc. Až budete v kuchyňském studiu, zaměřte se nejen na celkový dojem, styly a materiály, ale i na detaily. Podívejte se například, jak jsou zpracované hrany dvířek – mohou být minimalisticky pravoúhlé i příjemně oblé, někdy mohou být i dekorativní. Vždy by ale měly být perfektně provedené, protože to je jedno z míst, kde se projeví nekvalita velmi brzy.

Myslete na praktické úložné prostory
Myslete na praktické úložné prostory (Zdroj: Gorenje)

Vyzkoušejte panty a pojezdy. Jde o jednu z nejvíce namáhaných částí linky, která hraje větší roli, než si možná myslíte. Kvalitní panty dlouho vydrží a navíc mohou být vybavené i tlumiči – přinesou vám snadné a nehlučné zavírání dvířek. Kvalitní pojezdy zase zajistí hladký a tichý pohyb zásuvek bez zbytečné námahy a bouchání. U prémiových kuchyní pak najdete i elektricky ovládané sortery na odpad, zásuvky nebo výklopná horní dvířka, které vám každodenní provoz v kuchyni ještě více zjednoduší. Nepodceňte ani kvalitní osvětlení.

Možnost sladit celý prostor

Prémioví výrobci kuchyní nabízejí možnost sladit celý obytný prostor – s kuchyní bude ladit obývací pokoj, ve stejném stylu a barevnosti vybavíte i další úložné prostory.

Díky široké nabídce materiálů a moderním prvkům, které trh nabízí, je možné kuchyni naprosto přirozeně propojit s obývacím prostorem. Zákazníci mohou využít služeb studií i pro dodání vestavných šatních skříní a dalších úložných prostor, aby celý domov působil dokonale harmonicky.

Někteří výrobci, jako třeba KUCHYNĚ Gorenje, dovedou vyrobit zakázkovou kuchyni i další nábytek v některém z mnoha odstínů podle standardní vzorkovnice barev NCS či RAL nebo v jejich kombinaci. Tyto vzorníky využívají architekti, designéři a další profesionálové, aby dokázali sladit dominantní barevné plochy – nábytek, výmalby stěn, rámy, dveře, lakované prvky apod.

„KUCHYNĚ Gorenje je značkou s historií přes šedesát let a je i jedním z největších výrobců kuchyní. Může se pochlubit moderní technologií výroby a opravdu širokým výběrem kvalitních materiálů pro kuchyně v moderním, klasickém i rustikálním stylu. Řada EXCLUSIVE je orientovaná na design kvalitních kuchyní německé vý­roby, řada PREMIUM je zaměřená na moderní, vysoce kvalitní, designové kuchyně české výroby,“ vysvětluje Lucie Pardubská, produktová manažerka KUCHYNĚ Gorenje.

Zdroj informací: Gorenje

Publikováno: 25. 9. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce