Upéci si doma slaný koláč zvládne asi kdekdo. Ale vytvořit si takový, jehož základem je vařené slepičí maso a prezle, tedy strouhankové těstíčko, to už chce trochu odvahy. A přitom se jedná o výborný pokrm, který našim předkům pomáhal zužitkovat spoustu zbytků potravin, které se během týdne nashromáždily.
Slaný koláč se slepicí a prezle
Prezle se dříve říkalo strouhance. Na Moravě toto označení používají dodnes, a stejně tak se s tímto pojmem setkáte třeba v Chorvatsku. Rybáři znají prezle jako strouhankové těsto nebo těstíčko, kterým zakrmují ryby. A my vám dnes nabídneme recept, jehož základem je také prezle čili strouhankové těstíčko. Aby to bylo něčím vylepšeno, přidáme vařenou slepičku.
Co budeme potřebovat:
- cibuli
- vajíčka
- vařenou slepici nebo jakékoliv drůbeží maso
- strouhanku
- mléko
- máslo
Nejprve si v míse rozmícháme vajíčka s mlékem do pěny a přidáme tolik strouhanky, aby nám vzniklo polotekuté těstíčko. Na cca 5 vajec počítejte s 500–600 ml mléka. Množství strouhanky je asi z 5 rohlíků. Těstíčko je potřeba připravit jako první, aby měla strouhanka čas nabobtnat. Těstíčko ochutíme solí a můžeme i připepřit.
Na pánvi rozehřejeme máslo.
Než se rozpustí, oloupeme si asi dvě cibule a nakrájíme na drobné kostičky.
Trochu rozpuštěného másla použijeme na vymazání formy, ve které budeme slaný koláč s prezle a slepičím masem péct. Hrstí strouhanky formu vysypeme, aby se slaný koláč nepřilepil. Nakrájenou cibulku vložíme do pánve a necháme zesklovatět.
Potom přidáme na kousky nakrájené vařené maso ze slepice. Použitelné je i jakékoliv jiné drůbeží maso (zbytky pečeného masa, kuřecí prsa a podobně).
Než se maso s cibulkou osmahnou, můžeme do zapékací misky nebo formy navrstvit trochu prezle – strouhankového těstíčka na slaný koláč. Lžící uhladíme do roviny.
Na vrstvu těstíčka rozprostřeme slepičí masíčko, můžeme lehce přisolit a zakryjeme druhou vrstvou těstíčka. Potom si předehřejeme troubu na 200 °C a formu dáme na 20 minut zapéci.
Upečený slaný koláč servírujeme s kyselou okurkou nebo nakládanou zeleninou jako rychlou odpolední svačinu nebo večeři.
Dnes bude v hlavní roli nůž. A to nejen nůž na loupání a krájení cibule, ale také pořádný nůž na maso. Ostrá a jemná čepel porcovacího nože si hravě poradí s každým typem masa, syrovým nebo tepelně upraveným. Porcovací nůž Fiskars Functional Form ™ má dlouhou čepel s jemným ostřím navržený pro pohodlné krájení, snadnou údržbu a dokonale tvarovanou rukojeť pro bezpečné používání.
Jaké by to bylo pečení bez dobré trouby. S elektrickou troubou v bytelném nerez provedení zvládneme pečení naplno. Trouba disponuje funkcí páry, kterou ocení především příznivci zdravé výživy. Připravíme v ní jídla rychle a šetrně, takže si zachovají maximum vitaminů a stopových prvků. Trouba je vybavená 22 automatickými pečicími programy a zvládne teploty od 30 do 300 °C. Tento typ trouby není nutné zdlouhavě čistit, protože perfektní vyčištění trouby zajistí funkce pyrolytického čištění, kdy během teploty 500 °C dojde k uvolnění všech nečistot.
Slaný koláč má nespočetné množství variací. Od těch nejjednodušších – viz slaný koláč s drůbežím masem a prezle, tak po ty složité s mnoha ingrediencemi. Kromě nejrůznějších druhů mas můžete slaný koláč nadívat i masem rybím, plody moře, surimi tyčinkami, nebo jen zeleninou či houbami. Hodí se také sýry nebo brambory.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát, Fiskars, Gorenje (MORA MORAVIA, s.r.o.)
Publikováno: 16. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová