reklama

Len v interiérovém designu

Lněné vlákno má skvělé předpoklady pro dlouhodobé užívání. Len v interiéru výborně pohlcuje vlhkost a skvěle odolává negativnímu působení lidského potu, proto je ideálním materiálem pro ložní povlečení, prostěradla nebo wellness textil do sauny. Vlákno ze lnu nejčastěji využíváme pro potahy nábytku, závěsy, utěrky nebo běhouny na stůl.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Len v interiéru lze zkombinovat s téměř jakýmkoliv materiálem

Len v interiéru není nudný

Len v interiéru zahrnuje jak textilie vyrobené z čisté lněné příze, tak i látky smíšené s vlnou, bavlnou nebo polyesterem. Příměsemi len získává další zajímavé vlastnosti, například se snižuje náchylnost ke zmačkání, avšak prodyšnost a trvanlivost lnu zůstává nezměněna.

Lněný materiál je antialergický a má antibakteriální vlastnosti. Je velmi silný, má vysokou odolnost proti oděru a protažení, navíc neelektrizuje. Vyznačuje se vysokou absorpcí vlhkosti a prodyšností. Len má chladicí vlastnosti, proto se používá k šití letních oděvů, v horkých dnech totiž dává příjemný pocit chladu.

Len v interiéru dokonce získává časem na své noblesní kvalitě, protože se stává ještě měkčí, neroztahuje se, nevlní a nevytváří chuchvalce v látkách jako třeba bavlna. Tento ryze přírodní a nenáročný materiál právě je nestárnoucím evergreenem a má své stálé místo nejen v módním průmyslu, ale také v interiérovém designu.

Boho styl se lnem vysloveně inspiruje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Boho styl se lnem vysloveně inspiruje

Použití lnu v interiéru

  • ubrusy
  • záclony a závěsy
  • nábytek čalouněný lněným materiálem
  • polštáře
  • ubrousky 
  • závěsné dekorace
  • sáčky
  • potahy

Lněné plátno je pevný a nepoddajný materiál, a díky těmto vlastnostem si zajišťuje vysokou odolnost i životnost. Lze je snadno barvit nebo potiskovat, ale jednoduše ho zakomponujete do interiéru i v jeho typicky béžové barvě. Moderní trendy sází právě na původní materiály z přírodních surovin a len je právě touto čestnou výjimkou. Přírodní barva lněného vlákna je obvykle laděna do béžových až šedých tónů. Vzdáleně může připomínat jutu nebo pytlovinu, ale na dotek je mnohem jemnější. 

Len v interiéru je ideální materiál, který dodá nádech čistoty a praktičnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Len v interiéru je ideální materiál, který dodá nádech čistoty a praktičnosti

Velmi dobře se len v interiéru kombinuje s ostatními materiály, jako je dřevo, kov, kámen nebo bavlna. Nejčastěji se setkáváme se lnem v interiéru na potazích sedaček v obývacím pokoji. Len je zde aplikován jako téměř nezničitelný materiál, který se dobře udržuje a čistí. Lněné doplňky v kuchyni – to jsou především utěrky a prostírání.

V ložnici lněné látky nalezneme jako lněné závěsy pro vytvoření útulné atmosféry a dostatečné tmy pro spánek, lněné povlečení či prostěradla pro teplé letní noci, kdy chladí a v zimě pro změnu ohřívá. Lněná vlákna nepřijímají prach, nedrží se v nich bakterie ani roztoči, proto se v takovém povlečení a prostěradle bude krásně spát.

Oblíbené jsou třeba potahy sedaček a souprav
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oblíbené jsou třeba potahy sedaček a souprav

Len se hodí pro velké množství interiérových stylů. Slušet bude minimalistickému, rustikálnímu, venkovskému i boho stylu.

Ošetřování, čištění

Lněné látky snesou vysokou teplotu. Výrobky ze lnu je možné prát při teplotě do 95 °C, ale není to nutné – nečistoty se snadno uvolňují už při teplotě 40 °C.

Na praní je nejlepší používat mýdla a čisticí prostředky z přírodních surovin. Lněný materiál by se měl sušit nejlépe na slunci, a je dobré ho vyžehlit programem s párou a vyšší teplotou. Skvělé je také materiál žehlit ještě vlhký, nebo jej pokropit před žehlením, protože tím se přirozeně dezinfikuje. Před samotným praním je vhodné látky namočit.  

Lněné potahy a dekorace se pohodlně čistí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lněné potahy a dekorace se pohodlně čistí

Dobrá zpráva je, že len patří mezi udržitelné materiály, které lze 100% recyklovat. 

Zdroj informací: saketos.cz, westwing.cz, dumazahrada.cz, svadlenkasplnenysen.cz

Publikováno: 21. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová