Pro všechny jde o naprosto obvyklé a běžné pečivo, vy si můžete upéct svoje vlastní – zkuste recept na domácí rohlíky. Obyčejné i ty celozrnné – můžete mít čerstvé rohlíky kdykoli po ruce a vychutnávat si čerstvé pečivo. Tak hurá do kuchyně!
Proč vyzkoušet recept na domácí rohlíky?
Pokud vás láká zkoušet péct svoje vlastní pečivo, musíte vyzkoušet i recept na domácí rohlíky. Jednoduché kynuté těsto zvládnete snadno, a pokud trpělivě počkáte, než řádně a několikrát vykyne, budete si pochutnávat na výborném domácím pečivu.
Recept na domácí rohlíky:
Na domácí rohlíky budete potřebovat:
- 6 g instantních kvasnic
- 280 g vlažné vody
- 11 g soli
- 500 g hladké pšeničné mouky
- 60 g změklého sádla
Těsto na domácí rohlíky můžete zpracovat v ruce, rychlejší to ale bude pomocí robota, použijte přitom hnětací hák. Do mísy dejte mouku, sůl a instantní kvasnice. Obsah mísy promíchejte a přidejte vodu a sádlo. Následně pusťte robota na nejnižší otáčky na 1 minutu. Potom otáčky zvyšte na střední rychlost a nechte běžet dalších 10 minut. Hotové těsto poznáte tak, že bude nelepivé – tedy oddělí se zcela od mísy a bude hladké.
Pracovní desku si posypte moukou, těsto na ni vyklopte a rukama ho ještě prohněťte. Mísu, ve které jste zpracovávali těsto, vymažte trochou oleje a vraťte do něj těsto zpátky. Mísu přikryjte fólií a nechte kynout cca 90 minut. Objem těsta by se měl za tu dobu zdvojnásobit. Opět vyklopte vykynuté těsto na pomoučenou pracovní desku. Z těsta oddělujte díly po 75 gramech a vyformujte do tvaru menšího bochánku. Bochánky zakryjte a nechte ještě10 minut kynout.
Pak už jen stačí bochánky vytvarovat do tvaru rohlíku. Rozválejte každý kus, roztáhněte horní polovinu těsta od sebe a následně vyválejte dolní polovinu na levou a pravou stranu, aby vznikl přibližně tvar protáhlého trojúhelníku. Rohlík pak stočte od nejširšího konce směrem ke špičce. Poté těsto vyválejte na ploše a tlakem dlaní jej rovnoměrně rozprostřete do stran, až bude mít délku 15 až 18 cm.
Rohlíky rozložte na plech a jemně je postříkejte vodou z rozprašovače. V tomto okamžiku můžete rohlíky také posypat mákem. Přikryjte je a nechte kynout přibližně 20 až 25 minut. Vykynuté rohlíky vložte do trouby vyhřáté na 230 °C. Při vkládání do trouby vytvořte páru několika stříkanci na dno trouby z rozprašovače a rychle dvířka zavřete. Můžete to zopakovat ještě po půl minutě. Rohlíky pečte do zlatavé barvy, bude to trvat asi 10 minut. Po upečení přesuňte rohlíky na mřížku a nechte nezakryté vychladnout.
Zkuste také domácí celozrnné rohlíky
Na další recept, který obsahuje celozrnnou žitnou mouku, budete potřebovat:
- 360 g hladké mouky
- 60 g sádla
- 20 g čerstvého droždí
- 90 g žitné celozrnné mouky
- 1 lžičku cukru
- 150 ml vody
- 150 ml perlivé vody
- sůl
Smíchejte 50 g hladké mouky, cukr, droždí a trochu vody. Nechte vzejít kvásek, potrvá to asi 15 minut. Do kvásku následně přidejte zbytek mouky a perlivou vodu. Jakmile se vše hezky spojí, přidejte sádlo a sůl. Suroviny hněťte alespoň 5 minut, dokud nevznikne hladké těsto. Potom nechte vykynout alespoň do dvojnásobného objemu. Tento proces potrvá zhruba 40–60 minut.
Po vykynutí těsto rozdělte na stejné díly, můžete si pomoci váhou. Vyválejte každý kus těsta do tvaru trojúhelníku a srolujte ho od širší části směrem ke špičce tak, aby vznikl rohlík. Při tvarování můžete těsto lehce podsypat moukou, jelikož má trochu tekutou konzistenci, a tak mu troška mouky navíc neublíží.
Vytvarované rohlíky nechte ještě 30 minut kynout. Chvíli předtím, než rohlíky dokynou, si předehřejte troubu na 180 °C. Než rohlíky vložíte do trouby, můžete je potřít trochou mléka, aby získaly matný vzhled. Zároveň rohlíky posypejte kmínem či mákem a pečte dozlatova.
Zdroj informací: cuketka.cz, sweetflow.cz
Publikováno: 16. 2. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová