reklama

Nejlepší jogurt je ten domácí

Skutečně zdravý je vlastní jogurt, který si vyrobíte doma sami. Jeho přípravu zvládne opravdu každý, i když jednodušší to bude, když využijete jogurtovač nebo další přístroje, které se pro výrobu oblíbené mléčné lahůdky hodí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlastní jogurt chutná skvěle i jako dezert plný ovoce (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Vlastní jogurt za pár korun

Chutný, ale především zdravý vlastní jogurt je nejen nesmírně lahodný, ale také máte kontrolu nad použitými surovinami a zároveň snížíte spotřebu plastových kelímků, takže uděláte něco skutečně ekologického. Další výhodou je jeho cena, protože z litru čerstvého mléka a pár lžic klasického bílého jogurtu, nebo s pomocí jogurtové kultury získáte několik porcí jogurtu o přibližné váze 200 g, jejichž pořizovací cena se pohybuje maximálně kolem 7 korun.

K výrobě vlastního jogurtu se hodí čerstvé kvalitní mléko, nejlépe v bio kvalitě. Méně tučná mléka lze rovněž použít, ale výsledný produkt má řidší konzistenci. Pokud si přinesete čerstvé nepasterizované mléko přímo od farmáře, pak ho musíte pochopitelně šetrně pasterizovat doma, nejlépe tak, že ho zahřejete na 95 °C a následně zchladíte na 40 °C.

Základem domácího jogurtu je kvalitní plnotučné mléko
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem domácího jogurtu je kvalitní plnotučné mléko

Klíčová je správná teplota

V případě, že nevlastníte vhodný přístroj k výrobě vlastního jogurtu, dáte čerstvé mléko svařit do hrnce a až bude zahřáté na 85 °C, odstavte ho a dejte co nejrychleji zchladit, třeba i s pomocí nádoby se studenou vodou nebo kostkami ledu.

Až klesne teplota mléka na 40–45 °C přidejte do mléka několik lžic čerstvého jogurtu se živými kulturami nebo jogurtovou kulturu v prášku a vše pečlivě prošlehejte. Vyšší teplota mléka není vhodná, protože "zabije" jogurtové kultury a naopak ta nižší by jim zase neumožňovala se množit. 

Vlastní jogurt přelijte do čistých a sterilizovaných nádob a nechte ho zrát, například v troubě předehřáté na 75 °C. Poté nechte úplně zchladnout, případně svrchu odsajte zbytek syrovátky. Až ho uložíte do lednice, krásně ztuhne a vydrží asi týden.

S jogurtovačem je vlastní jogurt skutečně hračka

Pokud chcete mít  jistotu, že při výrobě vlastního jogurtu udržíte správnou a stabilní teplotu nebo pokud víte, že budete jogurt vyrábět často, pak je ideálním řešením pořídit si jogurtovač. Ale jestli už vlastníte sušičku nebo sous vide lázeň, tak lze využít i těchto přístrojů.

S jogurtovačem je příprava domácí mléčné pochoutky snadnější
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S jogurtovačem je příprava domácí mléčné pochoutky snadnější

Proces výroby je v podstatě stejný jako u ručního zpracování: mléko povaříte, zchladíte, smícháte s živým jogurtem nebo jogurtovými kulturami, směs nadávkujete do skleniček a necháte jogurtovač pracovat. Investice do těchto přístrojů není nijak závratná, ceny těch jednodušších, ale kvalitních začínají někde kolem 500 Kč. Jogurtovače s velkým zásobníkem se pak hodí i k přípravě čerstvých sýrů a tvarohů.

V jogurtovačích bez problémů připravíte i vlastní jogurt z rostlinného mléka, do něhož opět přidáte jogurtové kultury, ale také trochu želatiny nebo škrobu, aby "rostlinný" jogurt lépe zhoustl.

Zdroj informací: www.kupi.cz; www.kitchenette.cz; www.nejodstavnovac.cz

Publikováno: 2. 2. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová