Štědrovečerní menu a s ním spojená příprava tabule je slavnostní okamžik, u kterého se chce každá hospodyně vytáhnout. I když se někde budou stoly prohýbat pod tíhou pokrmů a jinde pojmou Štědrý večer střídměji, každý si v tento slavnostní okamžik chce přijít na své. Ukážeme vám, jak se za posledních několik dekád změnila vánoční tabule, jak vypadalo štědrovečerní menu v minulých časech a jak vypadá dnes.
Štědrovečerní menu moderně i tradičně
Tradiční štědrovečerní menu se v českých zemích vyvíjelo a měnilo napříč staletími. Naši předkové například nejedli maso, protože vánoční čas byl obdobím půstu. Tradiční štědrovečerní jídla se skládala z kaše z obilovin a luštěnin, medu, ovoce, vánočky a dalších sladkostí. Dříve se jako štědrovečerní menu podávaly různé druhy polévek, ryby, houbový kuba, luštěninové nebo obilné kaše, ovoce, ořechy, cukroví a další sladkosti.
Jako lehké postní jídlo patří k Vánocům ryba – večeře v Česku tradičně začíná rybí polévkou, rybí maso se za maso vlastně nepokládalo. Klasický způsob přípravy (nejstarší dochovaný recept je z roku 1810) je kapr načerno, který se připravoval tři dny jako omáčka z rozinek, mandlí, povidel, ořechů a dalších ingrediencí.
Tradiční štědrovečerní menu s kaprem a bramborovým salátem je správná, a dokonce krásná tradice. Kapr a bramborový salát se u nás objevily poměrně nedávno, v době kolem vzniku první republiky. Kapr smažený v trojobalu nabízela už M. D. Rettigová ve své kuchařce z roku 1895.
Kapr na štědrovečerním stole je sice klasika, ale ne každý má rád typickou rybí chuť. Losos ale může kapra zcela nahradit. Přestože se na něj trojobal nehodí, jemný a lahodný losos snese spoustu jiných úprav – například s bylinkovou omáčkou, s koriandrem nebo se sezamem.
V období 1. republiky se v mnoha rodinách na štědrovečerní večeři podávala hrachová polévka, která byla sytá a levná. Hrách se nechal jeden den nabobtnat, potom se dal vařit do osolené vody, přidal se bobkový list, trocha pepře a rozmačkaný česnek. Když byl hrášek uvařený, hospodyně ho rozmačkala a propasírovala přes síto. Do tohoto krému pak ještě přišla majoránka a trocha smetany.
Houbový kuba je klasické české vánoční jídlo, na které se však v některých domácnostech zapomíná. Je to velká škoda, protože tradiční recept rozhodně není zastaralý. Kubu lze připravit jak z čerstvých, tak sušených či zmražených hub. V jižních Čechách se tradičně připravuje jako součást vánočního menu.
Vánoční krocan není české vánoční tradiční jídlo, na evropských stolech se krocan poprvé objevil na konci 15. století. Do Evropy se krocani dostali díky španělskému dobrodruhovi Pedru de Nina z Venezuely. K pečenému krocanovi se obvykle připravují dvě nádivky – a to kaštanová a mandlová. Současnost, která nebazíruje nutně jen na podávané rybě, nám může překvapit i třeba právě nadívaným krocanem jako štědrovečerním menu.
Místo krocana je jako štědrovečerní menu ale spíše obvyklejší kuře. Jako hlavní pokrm štědrovečerního menu můžeme upéci celé kuře nebo díly (s kostí či bez kosti). Velmi oblíbené je například pečené kuře s nádivkou nebo vykostěná kuřecí stehna jako roládky s rozmarýnem.
Štědrovečerní večeře se v českých domácnostech bez kapra a salátu většinou neobejde. Typické české štědrovečerní menu postupně vykrystalizovalo do dalších pokrmů – smažené řízky vepřové i drůbeží, vinná nebo smetanová klobása, ale také losos nebo jiná exotická ryba místo kapra. Také klasický bramborový salát se v mnoha domácnostech nahrazuje lehčí a dietnější variantou.
Ať už bude vaše štědrovečerní menu jakékoliv, připravte si sváteční tabuli s láskou a ohledem na vánoční náladu. Užijte si všechny vánoční pokrmy bez zapíchnuté kostičky v krku, bez žlučníkového záchvatu nebo střevní koliky. A šťastné a veselé Vánoce!
Zdroj informací: jidlo.cz, jimeto.cz, toprecepty.cz
Publikováno: 24. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová