reklama

Dopřejte si nealko punče nejen o svátcích

Nealkoholické nápoje, konkrétně nealko punč, se hodí na Vánoce stejně jako vánočka nebo cukroví. Vánoce ostatně nemusí být jen ve znamení alkoholických nápojů. Mnoho lidí dává přednost horkým nápojům bez alkoholu. A proto vám dnes nabízíme několik zajímavých a jednoduchých receptů na nealkoholické nápoje.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Horké nebo studené nealkoholické nápoje si vychutnáme i o Vánocích (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nealkoholické nápoje a vánoční svátky

Punč je název pro širokou skupinu nápojů, ať nealkoholických, či alkoholických, které v určitém procentu obsahují ovoce nebo ovocný podíl. Jeho původ je v Indii, odkud se rozšířil do Evropy. Punč se podává v širokých šálcích a nejčastěji v období Vánoc. Původně se zhotovoval z pěti přísad: z alkoholu, cukru, citronu, vody a čaje či koření. Dnes si ale můžeme jako punč dopřát i nejrůznější nealkoholické nápoje.

Při přípravě punče s ovocem se neobejdeme bez kvalitního nože. Správný nůž může mít při přípravě surovin zásadní význam. Nejenže je nezbytné vybrat správný styl nožů pro daný pokrm a úkoly, ale je také třeba zvážit, díky jakým vlastnostem – včetně pohodlí, estetiky, dlouhé životnosti a dalších. Tradiční nůž střední velikosti je nezbytný při přípravě řady různých druhů ovoce a zeleniny. Pro ovoce nebo zeleninu s tvrdší slupkou bude nejlepší snídaňový nůž vybaven dlouhou, štíhlou, vroubkovanou čepelí a upotřebíte i malý, lehký loupací nůž na očištění plodů.

Recept na nealkoholický punč

Protože budeme tvořit nealkoholické nápoje, budeme potřebovat suroviny, které neobsahují alkohol. Základem bude několik jablek nebo jablečný mošt a citrony, ze kterých se bude připravovat Oleo saccharum – to je "olejový cukr", směs cukru a citrusového oleje, která se vyrábí obalováním kůry z rozličných citrusů bohatých na olej v přebytečném cukru. 

Dopřejte si nálož vitaminů a použijte čerstvé ovoce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dopřejte si nálož vitaminů a použijte čerstvé ovoce

Příprava:

Oloupejte kůru z citronů škrabkou na zeleninu. Promíchejte s cukrem v misce, přikryjte a nechte odležet na 24–48 hodin. Do druhého dne chuť kůry a cukru zintenzivní. Potom přeceďte do vzduchotěsné nádoby a pevně uzavřete, abyste získali co nejvíce oleje.

Z citronové kůry si vytvoříme specialitu – oleo saccharum
Z citronové kůry si vytvoříme specialitu – oleo saccharum (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Citronovou kůru zasypeme cukrem a necháme působit
Citronovou kůru zasypeme cukrem a necháme působit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budeme používat čerstvá jablka, rozkrájíme je na větší kousky, abychom z nich mohli připravit mošt.

Jablka zbavíme jádřince a vymačkáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jablka zbavíme jádřince a vymačkáme

Vymačkaný mošt necháme odstát a mezitím si připravíme silný černý čaj. Aby byl čaj opravdu dobrý, použijeme na 1 litr horké vody 3–4 lžičky čajových lístků.

Do nealkoholického punče patří silný čaj
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do nealkoholického punče patří silný čaj

Jablečný mošt přelijeme do rendlíku a zahřejeme s kořením. Použijeme sekaný zázvor, badyán, skořici a hřebíček. Jako speciální ingredienci můžeme použít vanilkový lusk naložený v rumu.

Z jablek vymačkáme osvěžující mošt
Z jablek vymačkáme osvěžující mošt (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme oblíbené koření jako do svařáku
Použijeme oblíbené koření jako do svařáku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vanilkový lusk rozřízneme a tupou stranou nože vyškrábeme dužinu. Lusk i dužinu použijeme do zahřátého moštu. Mošt se nesmí vařit, ale pouze zahřívat.

Vanilkový lusk dodá punči vůni
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vanilkový lusk dodá punči vůni

Vylouhovaný čaj přelijeme do kastrolu a přidáme k němu vymačkanou šťávu z citronů. Přecedíme k čaji jablečný mošt s kořením a dochutíme Oleo saccharem. 

Punč prohříváme v hrnci
Punč prohříváme v hrnci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z oloupaných citronů ještě vymačkáme šťávu
Z oloupaných citronů ještě vymačkáme šťávu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hotový punč přelijeme do hrnečků, dozdobíme sušeným citronem, plátkem čerstvého zázvoru a jemně zastrouhneme muškátovým oříškem.

Recept na dětský nealko punč

Nabízíme vám také nealkoholické nápoje, které jsou vhodnou variantou také pro děti. 

Co budeme potřebovat:

  • 4 sáčky šípkového čaje
  • 500 ml vody
  • 200 ml pomerančového džusu
  • šťáva z citronu
  • 4 lžíce tekutého medu

Sáčky s čajem přelijeme vroucí vodou (můžeme rovněž použít i sušené nebo čerstvé šípky), zakryjeme a necháme 10 minut louhovat. Pak sáčky vyjmeme, do čaje přilijeme džus a citronovou šťávu. Znovu zahřejeme, rozdělíme do sklenic a osladíme medem. Nealkoholické nápoje budou díky čerstvým surovinám stejně chutné a osvěžující jako ty alkoholické, jen nás potom nebude bolet hlava a budeme moci v pohodě usednout i za volant.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Tajemství domova; Fiskars; bonappetit.com; toprecepty.cz

Publikováno: 7. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová