reklama

Tajemství „dlouhověkosti” outdoorového oblečení

Pro milovníky dobrodružství a výletů do přírody je outdoorové oblečení klíčovým prvkem. Aby však vydrželo v náročných podmínkách a stále vypadalo jako nové, je nezbytné mu věnovat správnou péči – od pravidelného čištění až po pečlivé uchovávání. Poradíme, jak pečovat o své outdoorové vybavení tak, aby vydrželo co nejdéle.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Outdoorové oblečení si správnou péči zaslouží (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Pečlivé čištění

Prvním krokem k dlouhé životnosti vašeho outdoorového oblečení je pravidelné čištění. Dbejte na to, abyste z vašich outdoorových kalhot nebo bundy vždy odstranili všechny nečistoty a zbytky potu, které by mohly ovlivnit vlastnosti materiálu. Vyhněte se běžným pracím práškům obsahujícím aviváž, protože by mohlo dojít k narušení voděodolné vrstvy a membrány. Místo toho používejte šetrné mýdlo (gel/prášek) určené pro daný materiál a vždy se držte pokynů výrobce, co se týče teploty a postupu praní.

2. Ochrana nepromokavosti

Nepromokavost je klíčovým atributem kvalitního outdoorového oblečení. K udržení této vlastnosti je důležitá pravidelná impregnace. Na trhu existuje řada impregnačních prostředků určených pro různé materiály, jako jsou softshell, vlna a další. Důležitým krokem před impregnací je důkladné vyčištění oblečení. Skvrny a nečistoty mohou totiž snížit účinnost impregnace.

Při aplikaci impregnačního prostředku je důležité postupovat podle návodu a věnovat pozornost rovnoměrnému nanášení. Po aplikaci je také klíčové oblečení důkladně usušit. Vyhýbejte se však použití sušičky nebo jiných zdrojů přímého tepla. Vysoké teploty mohou membrány a vrchní vrstvy materiálu poškodit.

Kvalitní outdoorové oblečení nepropouští vodu
i (Zdroj: BENNON Group a. s.)
Kvalitní outdoorové oblečení nepropouští vodu

3. Skladování s láskou

Správné skladování outdoorového oblečení je důležité nejen pro udržení daného kousku v dobré kondici, ale také pro připravenost na další cesty za dobrodružstvím. Pokud máte možnost, vyhraďte si v šatníku pro sportovní věci speciální místo. Mělo by být, stejně jako u jakéhokoliv jiného prádla, suché a dobře větratelné. Zároveň ale není dobré oděvy vystavovat slunečnímu záření, a to nejen kvůli možnému vyblednutí barev, ale u outdoorových kousků především kvůli poškození vrchních vrstev. V případě sezónního oblečení platí, že by se mělo skladovat v krabici nebo vakuovém pytli, kde bude chráněno před prachem a dalšími nečistotami.

4. Opravy na cestách

Dobrodružství v přírodě mohou přinést nečekané výzvy. Mít s sebou v batohu vždy nějakou tzv. KPZ (krabičku poslední záchrany) znamená být připraven. Existují nejrůznější speciální lepicí pásky na dané materiály, kterými si můžete pomoci v případě, že se na vašem oděvu objeví drobné praskliny nebo oděrky. Nejlepším způsobem, jak udržet své oblečení v dobré kondici, je však preventivní péče a také důkladná kontrola před plánovaným výletem.

Déšť se stane zábavou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Déšť se stane zábavou

5. Zvláštní zacházení

Každý materiál použitý na výrobu outdoorového oblečení je unikátní, a proto je třeba mu věnovat zvláštní péči. Ta zahrnuje specifické postupy pro různé typy materiálů. Například kousky s obsahem merino vlny je třeba prát na velmi šetrný režim nebo zvolit ruční praní ve vlažné vodě. Při sušení je třeba je nechat ve vodorovné poloze, nikdy však na přímém slunci. U softshellu používejte speciální přípravky na technické materiály a ujistěte se, že jsou všechny zipy zavřené. Pokud chcete zanechat nepromokavost tohoto materiálu, doporučujeme po každém praní použít impregnaci. Správná péče o materiály prodlouží jejich životnost a zachová funkčnost, takže budete moci využívat své outdoorové oblečení opravdu dlouho.

Zdroj informací: BENNON Group a. s.

Publikováno: 30. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce