reklama

Péče o oblečení není stejná, zimní oblečení potřebuje jiný přístup

Praní, sušení a žehlení. Každá hospodyňka a v dnešní moderní době i nejeden šikovný muž to zná. Ani v zimě se tomu nevyhneme. Poradíme vám, jak máte pečovat o vaše zimní oblečení tak, aby bylo nejenom čisté, ale zůstalo i hezké, příjemné a hlavně i nadále funkční.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zimní oblečení nemůžete prát a sušit jako běžné oblečení (Zdroj: Depositphotos)

Jak pečovat o zimní oblečení?

Péče o oblečení není po celý rok stejná. U běžného oblečení stačí dát pozor na teplotu praní a následně při žehlení. Většinu můžeme prát v pračce s běžným pracím prostředkem a použít aviváž. Ždímání mu také neuškodí a sušíme klasicky pověšené na šňůře či domácím sušáku. Pak vyžehlit, poskládat a uložit do skříně. Ano, často nežehlíme, vychytáme to už při věšení a pak jenom uhladíme, hezky poskládáme a uložíme na své místo. U zimních specifických kousků to není vždy tak snadné. Péřové bundy, různé kožešinky, kožené a kožešinové kabáty, vlněné svetry nebo pravý kašmír vyžadují obezřetnější péči. Vždy se striktně držte doporučení na štítku jak u praní, tak u žehlení. Pozor je potřeba dávat i při sušení, aby se vaše bundy či svetry nezdeformovaly a po čištění nadále příjemně hřály.

Péřovka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Péřové bundy rozhodně nepatří do pračky

Prošívané a péřové bundy

  • Skvělou vychytávkou je praní s koulemi. Můžete použít jakýkoliv vhodný plastový míček, ale na trhu najdete i speciální prací míčky, které zajistí rovnoměrné rozmístění výplně v bundě. Perte na krátký a jemný program, bez silného ždímání. Následně, pokud máte možnost, vysušte bundu v sušičce na příslušný program.
  • Pokud sušičku nemáte, rozložte bundu vodorovně třeba na ručník a průběžně ji načechrejte. Až bude skoro suchá, můžete ji pověsit. Tak docílíte, že vám při sušení nezůstane výplň zmuchlaná a zmačkaná, a také vám nespadne na jedno místo. Pokud byste si s výplní při sušení nevyhráli, bunda nebude plnit svou funkci, a také bude vypadat pomuchlaně. Dejte si záležet a bude vás i nadále příjemně hřát.
  • S práškem a aviváží opatrně. Použijte jenom velice šetrnou nebo raději žádnou aviváž. Může hodně zmuchlat vnitřní výplň oblečení. Agresivní běžný prací prášek rozpouští mastnotu, a tedy i přirozený olej u výplně z prachového peří. Tím ji znehodnotíte a snížíte její hřejivou funkci.
  • Další možností je chemické čištění v čistírně. Před návštěvou si zjistěte reference na danou čistírnu a zda v případě poškození poskytují náhradu. Při chemickém čištění se může stát, že se poškodí zip a knoflíky. Toto by měli při přebírání vašeho oblečení brát v úvahu a upozornit vás na možnosti podle typu bundy a materiálu použitých ozdobných a galanterních doplňků.
Prací kuličky
Prací koule jsou skvělými pomocníky při péči o oblečení (Zdroj: Depositphotos.com)
Zimní kabáty
Dámské kabáty jsou z mnoha choulostivých materiálů (Zdroj: Depositphotos.com)

Péče o oblečení ze softshellu - vyprat nebo ne?

U zimního oblečení musíme být opatrní, ale u funkčního outdoorového, které známe také pod označením softshell, buďte obezřetní ještě více. Tyto materiály mají speciální membrány, které zabezpečují jejich tepelnou a nepromokavou funkci. Rovnou zapomeňte na klasické prací prostředky a aviváže, raději to neriskujte. Mohli byste totiž nenávratně softshellové oblečení poškodit. Sice by se dalo asi nadále nosit a možná by to nebylo na pohled znát, ale už by to nebylo nepromokavé funkční oblečení. Nejedná se o levnou záležitost, takže opatrně.

Zimní bunda
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Softshellové oblečení je díky speciálnímu materiálu zcela nepromokavé

Při praní musíte zachovat prodyšnost a zároveň nezanést membrány. Použijte tedy tekuté mýdlo nebo ještě lépe speciální prostředky pro tento typ oblečení určené, které zároveň obsahuje i vhodnou impregnaci. Pračku nastavte na krátké a jemné praní, například na program ruční praní a vypněte ždímání. Oblečení neždímejte ani ručně. Pověste jej na ramínko a nechte okapat. Jednoduše pod to postavte větší lavor nebo pověste nad vanu. Pokud budete prát jenom v tekutém mýdle, vybírejte šetrné mýdlo, vyhněte se aviváži a poté vhodným přípravkem impregnujte.

Jak impregnovat zimní oblečení

Impregnovat nemusíte jenom softshell, ale můžete i jiné materiály, pokud je to pro ně vhodné. Vždy se řiďte pokyny výrobce. Jak u oblečení, tak u impregnace. Můžete vhodnost vyzkoušet na malém skrytém místě. Vhodnou impregnaci seženete ve sportovních a outdoorových prodejnách. Můžete si vybrat přípravek do pračky nebo ve spreji. První typ se přidává do praní. Výhodou je jednoduchost a rychlost použití. Nevýhodou, že impregnujete celý oděv, tedy i prodyšnou vnitřní část a můžete se v takovém oblečení až nepříjemně potit. Druhá možnost ve spreji je pracnější na použití, ale máte pod kontrolou, kam impregnaci nanesete. Můžete ji také používat průběžně bez nutnosti praní. Oblečení je dobré ošetřovat zhruba každé tři týdny při pravidelném nošení.

Zimní bundy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dětské zimní bundy budou potřebovat impregnaci

Vlněné svetry a kašmír

Vlněné oblečení, ať už svetry, šály, čapky nebo rukavice perte v ruce nebo na jemném krátkém programu. Ujistěte se, že můžete použít aviváž. Pletené oblečení často po použití aviváže ztuhne nebo se začne nepříjemně žmolkovat. Pokud použijete sušičku, opět zvolte jenom velmi jemný program a nechte pak dosušit zabalené v ručníku.

Kašmírové oblečení perte vždy pracími prostředky na vlnu. Díky tomu oblečení nezplstnatí a nesrazí se. Perte v ruce nebo maximálně na 30 °C. Ideální je krátký program, více máchání, ale bez ždímání. Pokud chcete kašmírový svetr opravdu opečovávat, vyperte jej jenom v ruce a použijte jemný dětský šampon nebo tekuté mýdlo.

Vlněné svetry
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pletené svetry a šály vyžaduji jemnější praní, aby zůstaly nadýchané a jemné

Péče o oblečení z kůže a kožešiny

Tady si moc nevybereme. Do pračky ani sušičky kožené ani kožešinové oděvy nepatří. Můžete to zkusit, u koženého oděvu na jemné krátké praní by to možná ještě jednou prošlo, ale raději si zajděte do kvalitní čistírny a nechte si váš oblíbený kabát či bundu vyčistit profesionálně. U kožešiny byste mohli nenávratně poškodit jednotlivá vlákna a kabát bude vhodný tak akorát na maškarní ples.

Kožichy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při koupi kožešinového kabátu si nechte poradit, jak o něj pečovat

S impregnací je to jiné, koženou bundu či kalhoty můžete doma pravidelně impregnovat podobně jako obuv. Vyberte vhodnou impregnaci na materiál, ze kterého je vaše oblečení a postupujte přesně podle pokynů výrobce. Pečující přípravky kupujte vždy ve specializovaných prodejnách s koženým zbožím, případně si nechte poradit hned při nákupu takové oblečení.

Publikováno: 28. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná