Máte rádi zdravé recepty, které nejsou složité na přípravu? Jistě vám nemusíme představovat brambory. Chutný recept na vařené brambory může být pro vás to pravé. Brambory, které si vypěstujte na zahrádce, jsou zárukou kvalitní suroviny, bez které se tento recept neobejde. Je velmi rychlý na přípravu a z minima surovin. Uvařte si brambory s brynzou.
Pokrmy z brambor jsou velmi rozmanité. Jedná se o velmi zdravé recepty, které jsou snadné, rychlé na přípravu a mohou chutnat nejen v teplé, ale i ve studené variantě. Nejčastější se brambory připravují jako příloha k různým druhům mas, mohou být smažené, vařené či pečené. Jistě znáte mnoho receptů, které jsou připravovány z brambor ve slupce. I naše vařené brambory s brynzou jsou připraveny se slupkou, která je zdravá.
Recept na chutné vařené brambory s brynzou
Vařené brambory s brynzou a cibulku se hodí nejen k obědu či večeři. Je zdravý, chutný, jednoduchý a rychlý na přípravu.
Budete potřebovat tyto suroviny:
- 4 větší brambory
- 1 cibuli
- sůl a pepř
- tymián
- olivový olej
- zakysanou smetanu
- 1 ks brynzy
- snítku pažitky
Brambory si uvařte ve slupce do měkka. Vychladnuté vařené brambory si svrchu nařízněte do kříže a zatlačte je na plech, který jste opatřili pečicím papírem. Brambory by měly být „rozplácnuté“ do placky.
Všechny takto uvařené brambory přiměřeně opepřete a osolte a posypte špetkou tymiánu. Opatrně pokapejte olivovým olejem a posypte cibulkou nakrájenou najemno. Plech vložte do rozehřáté trouby na 220 °C na přibližně 15 minut. Mezitím si připravte dip z brynzy. Smíchejte důkladně zakysanou smetanu a díl brynzy.
K upečeným bramborám přidejte přiměřeně dipu, posypejte je nakrájenou pažitkou a můžete servírovat třeba s kysaným podmáslím. Tento recept z vařených brambor ocení všichni, kdo mají rádi zdravá a chutná jídla, udělá radost i všem, kteří se snaží zhubnout.
Brambory
Brambory jsou právem nazývány citrusy severu. Jedná se o plodinu, jejíž hlízy z čeledi lilkovitých jsou velmi zdravé, výživné a nacházejí rozmanité uplatnění v kuchyni. Jejich příbuznými jsou např. papriky, rajčata nebo lilek. Do Evropy se dostala tato plodina v 16. století, kdy ji sem dovezli Španělé. Nejprve byly považovány za okrasnou rostlinou, a teprve časem se z ní stala vyhledávaná pochutina. Brambory se vyznačují rozmanitostí odrůd, v našich zeměpisných šířkách se pěstuje 400 různých odrůd brambor. Jednotlivé odrůdy se od sebe liší tvarem, barvou, obsahem škrobu a časem sklizně, přičemž rané odrůdy mají škrobu nejméně.
Brambory jsou velmi zdravou surovinou, pokud ovšem nejsou smažené v oleji, potom již ztrácejí na své hodnotě. Brambory obsahují bílkoviny, které jsou velmi příznivé pro svůj obsah esenciálních aminokyselin. Rovněž podíl minerálních látek je velmi příznivý. Brambory obsahují draslík, hořčík nebo železo. Obsahují nízké množství sodíku a jsou tak ideální potravinou pro kojeneckou nebo dietní stravu a především pro ty, co mají problémy s vysokým krevním tlakem. Obsahují též vitaminy skupiny B a vitamin C. Pozor na konzumaci syrových brambor, obsahují toxickou látku solanin. Tepelnou úpravou se však tato jedovatá látka ztratí.
Recept z vařených brambor je závislý na správně zvoleném typu. Brambory se dělí na skupiny podle využití v kuchyni. Lojovité odrůdy (varný typ A) se často připravují na saláty, jako gratinované brambory nebo brambory na „loupačku“. Slabě až středně moučnaté odrůdy (varný typ B) se hodí na přípravu polévek, omáček nebo na restování. Moučnaté odrůdy (varný typ C) se výborně hodí na kaše, pyré nebo knedlíky.
Publikováno: 7. 10. 2023, Autor: autor: Šárka Miškovská | zdroj: nzip.cz, pořad Vychytávky Ládi Hrušky, senzamedical.cz