Znáte ten pocit, když začne být venku sychravo, začíná foukat ledový vítr a vy se chumláte do mikin a bund s tím, že jen čekáte, kdy vás skolí nějaká nemoc nebo nachlazení? Tento scénář je na podzim velmi častý. Ne vždycky se ale musí vyplnit. Zkuste se letos podzimnímu náporu postavit čelem a do své životosprávy zaveďte nové postupy, které mají potenciál vás před otravným smrkáním a rýmou ochránit. O co jde?
Udržet si zdraví na podzim je každoročně téma, které se opakuje už mnoho let. S úderem prvního podzimního ochlazení z regálů lékáren mizí nejrůznější stimulanty imunity nebo kapsle s vitamíny. Kvůli tomu, abyste podporovali vaše zdraví, ale opravdu nemusíte vykoupit celou lékárnu. Stačí se poohlédnout třeba v přírodě. Ta, jak známo, nabízí v podstatě vše, co člověk ke svému zdraví potřebuje.
Využijte sílu antioxidantů
Slyšeli jste už někdy slovo antioxidant? Jestli ne, zbystřete. Jsou to totiž přírodní látky, které lze velmi jednoduše zařadit do jídelníčku. Antioxidanty jsou známé tím, že pomáhají tělu vyrovnat se s fyzickým a psychickým stresem. To znamená, že když je v těle dostatek látek na snížení dopadu stresu, není tělo tolik oslabené, takže nevhodné bakterie a viry mají mnohem menší šanci uspět. Kromě toho v těle také pomáhají odbourávat zánětlivé procesy.
Dalším typem stresu je oxidační stres, který se v těle objevuje kvůli volným radikálům. „Ty vznikají v podstatě neustále a poškozují buněčné membrány. V případě vysokých nároků na vaše tělo (pohyb v znečištěném ovzduší, kouření, nedostatek spánku, přemíra sportovní aktivity a stresu) může být tvorba volných radikálů příliš vysoká. Kromě vlastních obranných mechanismů našeho těla, pak mají nezastupitelnou roli právě antioxidanty, které v boji s volnými radikály pomáhají. Umí je totiž neutralizovat (vypnout jejich aktivitu),“ vysvětluje nutriční poradkyně Ing. Monika Bartolomějová.
Kvůli využití antioxidantů v rámci zlepšení vašeho životního stylu ale nemusíte shánět nějaké speciální potraviny. Jednou z rostlin, která obsahuje vysoké množství antioxidantů je matcha, jejíž čajové lístky se melou na prášek, který si můžete přidávat do jídla, do nápojů nebo si můžete udělat čaj nebo třeba matcha latté. Matcha podpoří nejenom vaši imunitu, ale také působí proti volným radikálům a chronickým onemocněním. Dalším hojným zdrojem antioxidantů je například bobulovité ovoce (borůvky, ostružiny, maliny, jahody, acai nebo brusinky).
V čem dalším je obsaženo vysoké množství antioxidantů?
- ovoce: kiwi, citrusové plody (pomeranče, citrony, grepy, limetky), granátová jablka a další.
- zelenina: Špenát, kapusta, kale (kadeřávek), mrkev, dýně, papriky, rajčata, cibule a česnek
- ořechy a semínka: lískové ořechy, mandle, vlašské ořechy, semínka chia, lněná semínka, sezamová semínka.
- koření a bylinky: kurkuma, skořice, oregano, bazalka, petržel
Nastavte si ranní rituál
Ranní rituál se může stát vaší motivací vstát z postele. Není lepší se po bolestivém zaklapnutí budíku mít na co těšit než se jen útrpně přesunout z lůžka do práce? Ráno dělá den. A když vy dopřejete péči vašemu tělu, pozitivně se to odrazí nejenom na vašem zdraví, ale i na vaší duši. Pokud ale patříte mezi ty, kteří ráno absolutně nestíhají a snídani vynechávají, zkuste si vyšetřit aspoň pár minutek. Nemusíte si ráno chystat obložené mísy. Stačí sáhnout po tom nejúčinnějším z přírody.
Velkým trendem naší uspěchané doby jsou ovocná a zeleninová smoothie s obsahem dokonalého mixu vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Ti nejzaneprázdněnější mohou sáhnout po 100% přírodních ovocných elixírech Fua Fua na podporu imunity, které zvládnou dodat tělu jejich potřebné množství. Příprava trvá opravdu minutku, využívají pozitivní vliv superpotravin a sílu lyofilizovaného ovoce. Není problém si tento nápoj snadno dopřát i v kanceláři třeba před důležitou schůzkou, jako dezert po obědě nebo jako doplněk pitného režimu.
To stejné platí i pro děti. Existuje tolik malých raubířů, kteří se obloukem vyhýbají jak ovoci, tak zelenině. Proč jim tedy jejich nutnou konzumaci trochu nezpříjemnit? Udělejte jim veselé ráno díky barevným přírodním ovocným nápojům. A že příroda disponuje opravdu výraznými barvami ovoce. Imunity drink z lyofilizovaného ovoce Fua Fua tak dětem hned po ránu zvedne náladu a zároveň do těla dostane spektrum vitamínů a minerálních látek, které jim posílí imunitu a v případě nachlazení pomůže s rychlejším návratem do kolektivu.
„Dětská výživa by měla být pestrá a dětem by se měly opakovaně podávat i potraviny, které již někdy odmítly. Někdy s tím však může být potíž. Smoothie jsou skvělá v tom, že jde do nich „propašovat“ i to, co by děti samotné nesnědly. Vytvoříte tak bohatý mix vitaminů (vitamin C, vitamin E), vlákniny, ale také dalších cenných látek, jakými jsou barviva (např. karotenoidy), polyfenolické látky (např. isoflavonoidy),“ dodává Bartolomějová.
Čerstvý vzduch do plic
Zcela zásadní pro posilování imunity zejména na podzim a zdravý životní styl je pobyt na čerstvém vzduchu. Virům a bakteriím se nejvíc líbí v uzavřených, vydýchaných prostorech, kde se můžou vesele množit a napadat jeden organismus za druhým. Tomuto se asi žádný pracující člověk nebo školou povinné dítě nevyhne. Lze ale ovlivnit, kolik času denně strávíme na čerstvém vzduchu. Podzimní rána bývají osvěžující. Až vyjdete z domu, zhluboka se nadechněte a nechte kyslík naplnit vaše plíce. Okysličí se vám krev, mozek a srdce. Pokud jezdíte hromadnou dopravou, vystupte o zastávku dřív a projděte se. Jestli jezdíte autem, zaparkujte dál. Rozhýbejte své tělo a uvidíte, jaké to na vás bude mít za pár dní účinky.
Zdroj informací: Fua Fua a.s.
Publikováno: 13. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce