reklama

Lázně (nejen) pro začátečníky

Jak si zařídit lázeňský pobyt? Co hradí pojišťovna a co už ne? A jak je to s lázeňským režimem? Pokud byste rádi vyrazili do lázní, ale trápí vás podobné otázky, odpověď najdete na následujících řádcích!

i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Lázeňský pobyt si může zařídit každý (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)

Jak si zařídit lázeňský pobyt

Pokud chcete využít lázeňský pobyt „na křížek“, tedy hrazený zdravotní pojišťovnou, nejprve navštivte svého praktického či odborného lékaře a domluvte si s ním možnosti pro poskytnutí léčebného pobytu. Pobyt můžete využít například s vleklými dýchacími potížemi, ať už se jedná o chronické astma, komplikovaný zánět plic, anebo stav po operaci dýchacích cest. Stejně tak mohou lázně pomoci s nemocemi trávicího a pohybového ústrojí, anebo třeba po onkologické léčbě.

„Lékař vypisuje návrh na lázeňskou péči podle tzv. indikačního seznamu. Ten určuje, jaká onemocnění dané lázeňské místo léčí, a jak často na ně má nemocný nárok, přičemž do seznamu může nahlédnout i veřejnost, a to zpravidla na webových stránkách konkrétních lázní,“ informuje MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.

Jak odcestovat jako samoplátce?

Nemáte-li nárok na pojišťovnou hrazený lázeňský pobyt, do lázní můžete vyrazit i jako samoplátce. Kromě toho, že si odpočinete, má takový pobyt svůj význam, protože podpoří zdravý životní styl a působí preventivně proti nežádoucím zdravotním komplikacím. Pro samoplátce jsou v Luhačovicích připravené léčebné pobyty jako například Tradiční luhačovická kúra, Týden pro zdraví, Rehabilitace páteře či Pobyt pro seniory. Pro úplné nováčky a ty, kteří se domnívají, že lázně jsou jen pro nemocné, jsou pak připraveny Lázně na zkoušku. „Hosté si tak mohou vyzkoušet naše stěžejní procedury, mezi které patří uhličitá koupel, inhalace a pitná kúra luhačovických minerálních vod,“ říká Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a.s. Wellness hýčkání si potom můžete užít například v hotelu Alexandria.

Lázeňský pobyt byste si měli vybírat podle vašich zdravotních potíží
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Lázeňský pobyt byste si měli vybírat podle vašich zdravotních potíží

Lázně a zaměstnání

Pokud pacienti splňují podmínky nároku dle právních předpisů o nemocenském pojištění, lázeňskou léčbu čerpají v době své pracovní neschopnosti. V ostatních případech, tedy pacienti v rámci příspěvkové léčby a samoplátci, čerpají během lázeňského pobytu dovolenou. 

Jak vybrat lázně?

Konkrétní lázně by měl lékař uvést už v návrhu na lázeňskou léčbu. Pacient si může vybrat zařízení sám, vždy ale záleží na tom, na jaké indikace se lázně specializují. A obdobně to platí i v případě dětí. „Chcete-li například pro svého malého astmatika dětskou léčebnu Miramonti v luhačovických lázních, protože víte, že se specializují na dýchací onemocnění, řekněte to opravdu takto doslovně lékaři. Pokud není objektivní důvod k tomu, aby vám byly lázně zamítnuté, máte nárok si vybrat,“ radí MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a.s.

Kolik lázně stojí?

U komplexních léčebných pobytů je zdravotní pojišťovnou plně hrazeno ubytování, strava ve formě plné penze i lázeňská léčba. V případě příspěvkové léčby pak pojišťovna hradí pouze léčbu.

Co pacienty, ale i hosty, kteří si pobyt hradí sami, první den čeká?

Léčebný pobyt v lázních začíná vstupní prohlídkou u lékaře, ubytováním a naplánováním procedur. Při vstupní prohlídce lékař projde kompletní zdravotnickou dokumentaci pacienta a také zapíše léky, které pravidelně užívá, a které by si měl s sebou přivézt v dostatečném množství na celou dobu pobytu. „Kromě vstupní prohlídky dochází pacient k lékaři i v průběhu pobytu na pravidelné kontroly. Nedílnou součástí je také naplánování procedur s využitím Janovy vody, Vincentky, či dalších unikátních přírodních vod a rehabilitace. Vše je naplánováno podle předpisu lékaře,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica z luhačovických lázní.

Nejprve vás čeká vstupní prohlídka
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Nejprve vás čeká vstupní prohlídka

Jak dlouho pobyt trvá?

Komplexní léčebné pobyty zpravidla trvají tři nebo čtyři týdny. U příspěvkové léčby to mohou být i týdny dva. „Čtrnáct dní je opravdu minimum, aby měl lázeňský pobyt léčebný efekt. Jako ideální se jeví čtyři týdny a má to své opodstatnění. Lázeňský pobyt je totiž ucelený ozdravný proces, kdy se první týden člověk aklimatizuje, druhý se organismus vyrovnává s procesy, které se procedurami spustily, a od třetího týdne dochází opravdu k léčbě,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica z luhačovických lázní.

Kolik procedur denně budete absolvovat?

Určitě zapomeňte na mýtus, že čím víc procedur za den, tím větší účinek. „V rámci komplexní péče má pacient hrazeny od pojišťovny tři procedury denně. A lidskému organismu to bohatě stačí. Na rozdíl od délky pobytu, v tomto případě totiž rozhodně platí, že méně je více, protože i odpočinek a klid je v rámci lázeňského pobytu důležitý,“ říká MUDr. Petr Pšenica. Proto je tento počet procedur zpravidla zachován i v rámci samopláteckých pobytů. Konkrétní počet se odvíjí od zvoleného programu, v případě zájmu si ale můžete další procedury dokoupit.

Dostanete rozepsané procedury
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Dostanete rozepsané procedury

Je v lázních opravdu přísný režim?

Žádný tvrdý režim v lázních nečekejte! Na snídaně, obědy i večeře je zpravidla vyčleněn časový rozptyl. Záleží na tom, v jakém hotelu je pacient ubytován. Na konkrétní čas jsou pak naplánovány procedury. A jak využijete volný čas je čistě na vás a vašich zdravotních možnostech. „Mimo procedur mají pacienti volno, mohou si projít lázeňský areál, vyzkoušet některou z wellness procedur v hotelu Alexandria, anebo se zúčastnit kulturního programu lázní. Aktivity se odvíjí od toho, co pacientovi umožňuje jeho zdravotní stav,“ uzavírá MUDr. Petr Pšenica z Lázní Luhačovice, a.s. Žádný budíček, rozcvičku či večerku tak určitě nečekejte! Více se dočtete na www.lazneluhacovice.cz.

Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a.s.

Publikováno: 8. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce