reklama

Nebojte se vyrazit s dětmi do lázní!

Trápí vaše dítě časté nemoci dýchacích cest, jako jsou alergie, průduškové astma či záněty dutin? Anebo se potýká atopickým ekzémem? Na to všechno pomohou lázně! Poradíme, jak o ně požádat, zda může jet i doprovod a jak to v lázních vlastně chodí.

Děti potřebují lázeňský pobyt stejně jako dospělí (Zdroj: Lázně Luhačovice)

Nenechte se odbýt…

Vždyť jste zdraví, lázně jsou přeplněné, stejně vám tam nepomohou…ať už jste se setkali s různými reakcemi od svého pediatra, na začátek je dobré vědět, že máte právo požádat ho nejen o samotnou lázeňskou léčbu, ale navíc i o konkrétní lázně a dokonce konkrétní ubytovací zařízení. „Chcete-li například pro svého malého astmatika dětskou léčebnu, protože víte, že se specializují na dýchací onemocnění, řekněte to opravdu takto doslovně lékaři. Pokud není objektivní důvod k tomu, aby vám byly lázně zamítnuté, máte nárok si vybrat,“ uvádí na úvod MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a. s.

TIP: Podmořský svět, který děti baví

Balneoprovoz dětské léčebny, kde děti absolvují uhličité koupele, připomíná vodní svět. Nechybí maják, záchranné kruhy, ryby či mořští koníci. Nad hlavami dětem svítí hvězdné nebe a při proceduře můžou sledovat pohádku.

Balneoprovoz dětské léčebny Miramonti, kde děti absolvují uhličité koupele, připomíná vodní svět
Balneoprovoz dětské léčebny Miramonti, kde děti absolvují uhličité koupele, připomíná vodní svět (Zdroj: Lázně Luhačovice)

Hlavní výhodou tohoto prostředí je, že jsou děti během koupele v klidu, takže bublinky oxidu uhličitého snadno ulpívají na jejich pokožce a mohou tak léčit. Balneoprovoz dokonce jako jediný v republice získal prestižní cenu od Evropského svazu lázní a stal se tak nejlepší evropskou inovací v léčebném lázeňství.

Léčebný pobyt v lázních zahrnuje kromě procedur také řadu volnočasových aktivit
Léčebný pobyt v lázních zahrnuje kromě procedur také řadu volnočasových aktivit (Zdroj: Lázně Luhačovice)

Kdy se do lázní vydat?

Nejprve pediatr dítě podle tzv. indikačního seznamu doporučí k lázeňské léčbě. Indikační seznam je přehled onemocnění, která léčí dané lázeňské zařízení včetně informace, jak často má nemocný na lázně nárok. Jakmile pojišťovna schválí tzv. návrh na lázeňskou péči, nic nebrání tomu do lázní vyrazit.

Je potřeba počítat s tím, že platnost návrhu na lázeňskou péči je u dětí šest měsíců od doby, kdy jej schválí zdravotní pojišťovna. Během této doby musí dítě nastoupit pobyt, jinak poukaz propadá. Takže výběr termínu volte i s ohledem na tuto skutečnost,“ radí MUDr. Jana Rydlová. Do lázní lze jet celoročně, mimo sezonu nicméně bude lepší výběr ubytování a také méně nepříjemných alergenů a městského smogu, což malí pacienti s dýchacími potížemi opravdu ocení.

Nejprve pediatr dítě podle tzv. indikačního seznamu doporučí k lázeňské léčbě
Nejprve pediatr dítě podle tzv. indikačního seznamu doporučí k lázeňské léčbě (Zdroj: Lázně Luhačovice)

Lázně pro malé i téměř dospělé…

Pokud se váš potomek potýká se zdravotními problémy už od malička, je dobré je řešit včas. V dospělosti by totiž mohly vést k dalším zdravotním komplikacím. Lázně nabízí komplexní péči pro dětské pacienty od 1,5 roku až do 18 let, přičemž u dětí do věku šesti let je zpravidla lázeňská péče plně hrazená pojišťovnou včetně doprovodu. „Důležité je, že maminka dochází s dítětem i na všechny procedury a učí se, jak se o nemocné dítě starat následně v domácím prostředí, to je také důvod, proč pojišťovna ve většině případů hradí i její pobyt,“ říká MUDr. Rydlová.

Do lázní lze jet celoročně, mimo sezonu nicméně bude lepší výběr ubytování
Do lázní lze jet celoročně, mimo sezonu nicméně bude lepší výběr ubytování (Zdroj: Lázně Luhačovice)

Jak vypadá první den v lázních?

Na příjem k lékaři, změřit se a zvážit u sestřičky, ubytovat se, načasovat procedury a absolvovat informativní schůzku, aby všichni věděli, jak to v lázních funguje, to je letem světem začátek lázeňského pobytu. „Poskytujeme komplexní lázeňskou léčbu, což v praxi znamená, že stav malého pacienta při vstupní prohlídce posoudíme ze všech potřebných úhlů a léčbu nastavíme tak, aby mu pomohla být po návratu domů zdravotně odolnější po všech stránkách,“ uvádí paní doktorka.

Pramen zdraví z lázní…

To, co dělá lázeňské procedury tak účinnými, je využití přírodních léčebných pramenů.  „U nás děti léčíme vodou z pramenů Vincentka a Nová Janovka, která má vysoký obsah minerálních látek a oxidu uhličitého. Dětem s dýchacími obtížemi pomáhá rozpouštět hleny, a tím snadněji odkašlávat a u atopických ekzémů zase působí proti zarudnutí a svědění,“ popisuje MUDr. Jana Rydlová.

TIP odborníka: Lázně nejsou nemocnice!

 Léčebný pobyt v lázních zahrnuje kromě procedur také řadu volnočasových aktivit, při kterých si děti zasportují, poznají nové kamarády a na chvíli tak zapomenou, že se v lázních léčí. K dispozici je hned vedle léčebny bazén, hřiště, kde si mohou zahrát basket nebo fotbal, a ohniště na opékání špekáčků. Za teplých dní to kolem léčebny opravdu žije!

Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a. s.

Podívejte se, jak využít léčivou rašelinu:

Publikováno: 30. 4. 2022, Autor: Karel Radecký, Profil autora: Karel Radecký