Patizony patří stejně jako tykve nebo lilky mezi plodovou zeleninu. Na našem talíři se zase tak často nevyskytují, ale například asijská kuchyně s nimi doslova hýří. Vaří se v páře či ve vodě, dusí se, smaží i pečou. Je tu ale ještě širší portfolio, co všechno se dá z patizonů vyrobit. Povíme vám, jak je zpracovat, abychom je mohli používat nejen jako přímou surovinu do některého z vynikajících receptů.
Patizony – netradiční plodová zelenina
Ačkoliv patizony pocházejí původně z Ameriky, v současné době se pěstují na celém světě, nejvíce kolem Středozemního moře. Patizon je francouzský název pro zcela zvláštní formu dýně (Cucurbita pepo, var. condensa), která má plody diskového tvaru, lidově nazývané biskupské čepice, může také připomínat házecí talíř anebo UFO. Patizonů je celá řada barvou i tvarem od bílé přes žlutou po oranžovou.
Mezi další příbuzné tykve obecné patří například oranžová dýně nebo cuketa, kupodivu příbuzný jim není lilek čili baklažán, který patří do skupiny lilkovitých, zatímco patizon, cuketa či dýně patří do skupiny tykvovitých.
K přímé konzumaci jsou lepší patizony dozrálé. Můžeme je vařit, smažit i zapékat. Známé jsou třeba patizonové karbanátky, patizony v těstíčku nebo kari s přídavkem patizonů.
Jak zpracovat patizony?
1. Zamrazte je
Pro zamrazení používejte vždy drobnější, mladé, ale zralé plody patizonů, oloupejte je a odstraňte semena. Nakrájejte je na plátky nebo kostky podle toho, na co budete chtít patizony používat při vaření. Před uložením do mrazáku je lepší patizony krátce povařit.
2. Zavařte je
Nakrájené patizony naložte do směsi vody, soli, kopru a dalších bylinek a nechte několik dní kvasit. Takto připravené patizony jsou skvělé do salátů nebo jako součást přílohy. Kromě toho je možné patizon též zavařit jako okurky ve sladkokyselém nálevu.
3. Patizon naložený v oleji
Připravte si:
- patizon
- olivový olej
- vinný ocet
- česnek
- bazalka
Patizon oloupejte a nakrájejte na plátky. Důkladně omočte ve vinném octu, poklaďte na plech s pečicím papírem a pokapejte olivovým olejem. Peče se na 180 °C 30 minut. Nakrájejte česnek na plátky a bazalku natrhejte na menší kousky. Do čistých sklenic nalijte olivový olej, nasypte část česneku a bazalky, nakonec vložte plátky patizonu. Zavíčkované uložte do lednice. Může se jíst jen tak jako chuťovka nebo přidávat do jídel.
4. Smažený patizon
Plátky patizonu se dají uvařit do poloměkka, poté obalit v trojobalu a usmažit. Nastrouhaná dužina se skvěle hodí do základů polévek a nakrájený patizon zase obohatí všechna dušená jídla.
5. Patizonové kvašáky:
Svařte vodu se solí. Připravte si hořčičná semínka a kopr. Patizon omyjte a vydlabejte semeník. Nakrájejte na kusy a napěchujte do sklenic nahusto, aby tam patizon držel i po zalití a neměl tendenci vyplavat. Zalijte zchladlým nálevem, zelenina musí být potopená, nesmí k ní vzduch. Nechte v teplé místnosti kvasit cca 5 dní, přetékající zkvašenou vodu průběžně odstraňujte. Po 5 dnech ochutnejte. Pokud už jsou kousky dostatečně kvašené, přendejte je do chladu, tím kvašení zastavíte. Pokud jsou ještě tuhé a neprokvašené, nechte v teple.
Zdroj informací: obyvat.cz; jaktak.cz
Publikováno: 6. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová