Máte na zahradě dýni a chcete si z ní připravit opravdu něco chutného? Dýně je skvělou zeleninou, která má mnoho prospěšných látek pro vaše zdraví. Lze ji vařit, péct i grilovat. Poradíme, jak z vlastnoručně vypěstované zeleniny připravit pokrm, který je jednoduchý na přípravu, prospěšný pro vaše zdraví, a navíc velmi dietní. Dýňové placičky s vločkami jsou opravdu skvělou volbou.
Recept na dýňové placičky
Pěstovat svou vlastní zeleninu a pak ji využít do chutných receptů, to je přáním každého zahrádkáře. Pokud na zahradě pěstujte dýni, nemusíte z ní dělat jen dýňový kompot. Z dýně lze uvařit polévku, omáčku nebo pyré. Dýni lze péct i grilovat nebo se z ní dají připravit chutné a zdravé placky. Pokrmy z dýně jsou skvělou volbou, protože dýně je velmi prospěšná svými účinky na lidské zdraví. Připravte si dýňové placičky, které zachutnají všem.
Dýňové placičky
Tento recept z dýně je jednoduchý, rychlý – dýňové placičky jsou opravdu velmi chutné a zdravé. Z tohoto pokrmu budete určitě nadšeni, pokud se snažíte držet štíhlou linii. Bude chutnat jistě nejen dospělým, ale i dětem.
Budete potřebovat tyto suroviny:
- ½ dýně hokaido
- hrst ovesných vloček
- 1 vejce
- 2 stroužky česneku
- ¼ lžičky kurkumy
- sůl a pepř
- majoránku
- provensálské koření
Z půlky dýně vydlabejte a odstraňte přebytečná semínka, a nastrouhejte ji do mísy nahrubo i se slupkou, která při teplené úpravě krásně změkne. Přidejte ovesné vločky, prolisovaný česnek, vejce a dochuťte kurkumou, majoránkou, solí, pepřem a provensálským kořením. Vše důkladně promíchejte a vytvořte placky, které vložte na plech s pečicím papírem. Rozpalte si troubu na 200 °C. Vložte placky a pečte přibližně 30 minut dozlatova. Tyto chutné dýňové placičky se dají jíst teplé třeba jako příloha k masu. Na studené dýňové placičky se výborně hodí česnekový dip.
Druhy dýně
Nejznámější je určitě dýně hokaido, která pochází z Anglie. Pěstuje se už po staletí na Dálném Východě. V USA je známá především díky Halloweenu. Tento druh má rozmanité využití i v kuchyni. Pro tuto dýni je typický kulatý tvar, pěstuje se v oranžové a zelené verzi. Tato dýně je velmi prospěšná pro lidské zdraví. Obsahuje vitaminy A, B, C, E a mnoho minerálů. Díky těmto látkám čistí organismus, pomáhá při poruchách funkce žaludku, při onemocnění slinivky břišní, sleziny, ledvin a srdce. Obsahuje dokonce látky působící jako prevence proti nádorovým onemocněním. Je vhodnou surovinou pro diabetiky a dietáře.
Máslová dýně patří do skupiny dýní muškátových. Má tvar hrušky a pevnější světle oranžovou slupku. Chutí je podobná máslu. Její původ není úplně jistý, údajně prý pochází se Střední a Jižní Ameriky, ale pěstuje se také v jižní Africe. Je rovněž bohatá na vitaminy – především A, B a minerální látky, zejména hořčík, vápník a draslík. Příznivě působí na žaludek a močové cesty. Neobsahuje žádné alergeny a je lehce stravitelná, proto je vhodná na příkrmy pro kojence.
Špagetová dýně pochází z Japonska, má oválný tvar a žluté zbarvení, které může být i žíhané. Má tuhou slupku a je velmi jemné chuti. Přívlastek špagetová získala díky své dužině. Pokud tuto dýni rozkrájíte a dáte ji péct, tak se po upečení vytvoří tenká vlákna. I tento druh dýně je zdraví prospěšný, protože má nízký obsah kalorií. Obsahuje velké množství vitaminu A, kyselinu listovou, beta karoten a draslík. Látky obsažené v této dýni příznivě působí na srdce, plíce, pokožku, stimulují imunitní systém a působí také proti rakovině.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; apetitonline.cz
Publikováno: 29. 9. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská