Pokojové rostliny v bytě jsou nejen krásnou dekorací, ale zároveň zlepšují kvalitu ovzduší a snižují stres. Najdou se mezi nimi mnohé, které s vámi prožijí dlouhá léta, stačí vybrat ty správné a dobře o ně pečovat.
Juka – hvězda mezi pokojovými rostlinami v bytě
Většina dlouhověkých pokojových rostlin v bytě se vyznačuje ještě jednou vynikající vlastností, a to nenáročností. Ocení je tedy pěstitelé začátečníci i ti, kdo nemají mnoho času se pokojovkám intenzivně věnovat. Typickým představitelem této skupiny jsou třeba juky, kterých existuje mnoho druhů.
Postupně se sice z malé rostlinky stává úctyhodnější a úctyhodnější jedinec, který se nakonec nevejde do průměrného městského bytu, nicméně než doroste do tohoto stádia, trvá to i několik desítek let. Juky pocházejí z Mexika a z Karibiku, takže jsou extrémně odolné vůči suchu a vyžadují jen minimální zálivku. Nepostrádají eleganci a exotický vzhled a patří k druhům, které mají schopnost ze vzduchu odstraňovat toxiny, což snižuje únavu našeho organismu a údajně fungují i jako preventivní prostředek proti bolestem hlavy. Avšak nehodí se do domácností s malými dětmi, a hlavně čtyřnohými mazlíčky, pro které jsou jedovaté.
Jukám se daří v jasném, nepřímém světle. Snesou i slabší osvětlení, ale pak budou pomaleji růst a nebudou tak atraktivní. V létě je pak můžete přestěhovat na balkon, terasu nebo na verandu, kde vydrží až do podzimu, protože jim nevadí ani teploty těsně nad bodem mrazu.
Vezměte tchýnin jazyk na milost
Tchýnin jazyk se netěší zrovna velké oblibě, ale právě on se řadí mezi pokojové rostliny v bytě, které prospívají dlouhé roky, a existuje skutečně jen malé riziko, že ho něco zdolá. Nepotřebuje vydatnou zálivku a roste na světlém i tmavším stanovišti, třeba v koupelně, a má rád teploty mezi 18–27 °C.
Odolná a dlouhověká je i toulcovka kolumbijská (spatiphyllum), které se daří snad za všech možných podmínek a nepotřebuje ani mnoho světla. Kvete často, a když potřebuje zálivku, hned to svými povislými listy „nahlásí“. Podobně jako juka je ale toxická, takže je potřeba ji umístit na bezpečné místo.
Podobně všestrannou a vytrvalou pokojovkou je fíkovník, například ten s přídomkem pryžodárný. Pro své velké, silné, pěkně lesklé listy a bohatý růst je sluší každému interiéru. Jediné, co nesnáší, je přímé slunce, které mu spálí listy
Krásné orchideje i léčivá aloe
V posledních letech vedou v žebříčku oblíbených pokojových rostlin v bytě orchideje. Jejich nádherné květy vydrží i několik měsíců, a pokud jim dopřejete to, co potřebují, mateřská rostlina bude zdobit váš domov dlouhá léta. Vyhovuje jim světlé místo u západního nebo východního okna, nejlépe se žaluziemi, které v létě orchidej ochrání před prudkým slunečním svitem. Umístit je lze i na parapet nad radiátorem, ale dbejte, aby nebyly vystaveny průvanu při větrání, především pak v zimních měsících. Zalít je stačí jednou za týden až 14 dní, ale voda by se neměla dostat do srdíčka, z něhož vyrůstají listy.
V dlouhověkosti vás nezklame ani aloe vera. Rod aloe má více než 400 druhů, ale jen některé jsou zároveň léčivé, třeba u nás nejběžněji pěstovaná aloe pravá. Má ráda jižní stanoviště a větší květináče a v zimě snese i teploty kolem 10 °C. V zimě také snižte její zálivku, protože krátké a rozvětvující se kořeny mají být v tomto období dostatečně proschlé.
Byla doba, kdy snad v žádné domácnosti, kanceláři nebo školní třídě nechyběl potos (scindapsus). Jeho pestrobarevné listy vypadají pěkně v závěsných keramických nádobách a oživují každé stanoviště, včetně těch stinných a polostinných. Vyžaduje vydatnou, ale nikoliv přehnanou zálivku a svědčí mu pravidelné sprchování. Když má vše, po čem touží, bude se spokojeně rozrůstat a za několik let vytvoří jeho šlahouny a listoví jakousi malou džungli.
Budou se také hodit…
V dlouhověkosti nezklamou ani další pokojové rostliny v bytě. Do této skupiny totiž patří kaktusy i sukulenty a také oblíbené květiny našich babiček – klívie. Při správném pěstování vydrží několik let i africké fialky, které se postupně pěkně rozrostou a pravidelně ožijí svými drobnými květy. Stejně tak si dlouhodobě užijete břečťanů, kapradin nebo impozantních filodendronů, monster, palem nebo pandánů.
Zdroj informací: rostlinky.cz; obyvat.cz; jak-pestovat.cz
Publikováno: 21. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová