reklama

Trápí vás ledviny či močové cesty? Uvařte si čaj ze zdravého kopru

Zdravý kopr je opravdu zázračná bylina. Působí protizánětlivě a má silné čisticí účinky jak na střeva, tak i na ledviny a močové cesty. Používá se také jako lék při nadýmání, plynatosti, nechutenství a celkově zažívacích potížích. Kopr je velice ceněným pomocníkem při léčbě vysokého krevního tlaku i lepší činnosti a prokrvení srdečního svalu. Dalo by se říct, že pomáhá při posílení opravdu celého organismu.

Zdravý kopr je bylinka, která pomáhá celému tělu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdravý kopr pomáhá i léčí

Neexistuje snad žádná jiná kontroverznější rostlina, než jakou je právě zdravý kopr. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Pro některé lidi je nejlepší v koprové omáčce, jiní naopak obdivují jeho přítomnost v kulajdě. Vůně a chuť jej prozradí v každém jídle.

Kopr je ideální rostlina na trávení a pročištění střev, ledvin i močových cest. Absolutně největší předností této úžasné bylinky jsou jeho protizánětlivé účinky. Navíc je zdravý kopr močopudný. Jeho požitím se naše tělo odvodní, a tím perfektně pročistí zmíněné močové cesty a ledviny.

Léčivá je kompletně celá rostlina – jak nať, tak i semena. Abychom měli přísun zdravého kopru i v zimních měsících, můžeme si semena usušit. Naopak nať je lepší zamrazit. Jestliže se pustíme do zamrazení zelené části rostliny, nasekáme výhonky na menší části, smícháme je s vodou a vložíme v silikonové nádobě na led na mrazák. Ve stejném tvořítku pak uchováváme mražený kopr po celou zimu.

Léčivá je nať i semena
Léčivá je nať i semena (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Z kopru si můžeme uvařit zdravý čaj. Čaj můžeme připravit jak ze semínek, tak i z natí. V případě zelených natí bylinku nasekáme na menší kousky. Dvě lžičky natě zdravého kopru spaříme vodou a necháme zhruba 15 minut louhovat. Pak už jen stačí čajíček popíjet.

V případě čaje ze semínek musíme semena nejprve pečlivě rozdrtit v hmoždíři. Čajovou lžičku rozdrcených semínek nasypeme do cedníku a spaříme horkou vodou. Louhujeme pouhých 5 minut. Po této krátké době je čaj hotový a my se můžeme těšit z jeho léčivých účinků. Na podporu trávení i podporu chuti k jídlu popíjíme denně až 3 šálky čaje ze zdravého kopru.

Na podporu trávení i podporu chuti k jídlu popíjíme denně čaj z kopru
Na podporu trávení i podporu chuti k jídlu popíjíme denně čaj z kopru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jestliže nás trápí nepříjemný zápach z úst, můžeme opět využít zázračnou moc semínek zdravého kopru. Stačí je pouze žvýkat a náš dech bude naprosto svěží. Kopr prý pomáhá i proti škytavce.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 20. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová