reklama

Vyrobte si záložku do knížky, kterou vám budou všichni závidět

Záložka do knihy slouží k označení knihy. A vzhledem k tomu, že knihy nejsou levné, jsou vskutku praktickou pomůckou, která zabraňuje jejich mrzačení. Záložky mohou mít dnes rozličnou podobu. Existují dokonce i sběratelské záložky, které můžete sdílet se svými přáteli. No a kromě toho všeho jsou rovněž i skvělými dárky pro milovníky knih všech věkových kategorií. A právě z tohoto důvodu vám dnes přinášíme návod na jednu takovou zajímavou záložku, kterou si můžete spolu s námi také vyrobit.

Záložka do knihy je skvělým dárkem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Záložka do knihy 

Záložka do knihy nás doprovází od těch dob, co existuje psaný text na papíře. Nejstarší existující záložka pochází z 6. století našeho letopočtu. Je vyrobena z ozdobené kůže, kterou na zadní straně lemuje pergamen a koženým páskem byla připevněna ke krytu koptského kodexu. Moderní záložky jsou ale již k dispozici v široké škále materiálů, v mnoha provedeních a stylech.

Víte, že ty nejdražší jsou dokonce zdobené drahými kameny? První sběratelské záložky se objevily v polovině 19. století. A představte si, že některé záložky mohou být i velmi cenné. Některé z nich jsou totiž hotovými uměleckými kousky. Inspirujte se proto v minulosti a vytvořte si s námi moderní umělecký kousek, který bude i prvotřídním dárkem pro radost. 

K tvorbě potřebujete především bavlnky, jehlu a papír
K tvorbě potřebujete především bavlnky, jehlu a papír (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na výrobu záložky do knihy potřebujete: 

  • 2 různobarevné kartony 
  • nůžky 
  • tužku 
  • pravítko 
  • gumu 
  • šídlo nebo jehlu 
  • bavlnky 
  • kancelářské lepidlo 
  • děrovačku

Postup výroby boho záložky do knihy:

Nejprve si z kartonu vystřihněte obdélníky
Nejprve si z kartonu vystřihněte obdélníky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Záložka do knihy vytvořená vyšíváním je založená na jednoduchém principu, který zkouší děti na nižším stupni základní školy. I proto jde o projekt vhodný pro děti. K vytvoření záložky potřebujete dva kartony. Jeden přírodně hnědý a druhý bílý. Z hnědého kartonu si vystřihněte obdélník o velikosti 21×7 cm a z bílého kartonu obdélník o velikosti 20×6 cm.

Na barevný karton si namalujte to, co byste rádi vyšili
Na barevný karton si namalujte to, co byste rádi vyšili (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na hnědý obdélník si nakreslete vzor, který budete chtít realizovat. Pokud si netroufáte na vlastní vzor, nějaký si najděte na internetu. Vytiskněte si ho a nalepte lepicí páskou na hnědý karton. Šablona se nesmí hýbat.

Jehlou nebo šídlem vytvořte v obrazci dírky
Jehlou nebo šídlem vytvořte v obrazci dírky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jehlou nebo šídlem vytvořte v obrázku dírky. Vytvoříte tím body, kudy povedete jednotlivé stehy. Rozptyly mezi stehy by neměly být příliš velké. V případě připevněné šablony vpichy veďte přes šablonu i karton.

Na záložku použijte bavlnky různých barev
Na záložku použijte bavlnky různých barev (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Sundejte z kartonu šablonu a začněte s vyšíváním obrázku. Postupujte podle míst vpichu. Nemusíte využívat pouze jednu barvu. Záložka může být i pestrobarevná. Na zadní straně ponechte vždy jen ty nejmenší uzlíky.

Vyšitou záložku přilepte na bílou základnu
Vyšitou záložku přilepte na bílou základnu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vyšitý karton přilepte na ten bílý. Pěkně 0,5 cm od okraje. Lepidlem nešetřete, ale dejte si také pozor, aby nepřetekl a neznečistil bílý lem. Pevně oba obdélníky k sobě přimáčkněte a uhlaďte.

Nakonec vyrobte ještě střapec
Nakonec vyrobte ještě střapec (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Do středu spodního okraje záložky děrovačkou vytvořte dírku. Potom si omotejte bavlnku okolo malého kartonu o velikosti cca 7 cm. Proveďte alespoň 15 otoček. Středem protáhněte bavlnku, protáhněte ji nahoru a u vrcholu pevně svažte. Spodní stranu rozstřihněte. Další bavlnkou vytvořte hlavičku. Nůžkami zastřihněte spodní konec. Hotový střapec přivažte k záložce.

Zdroj informací: autorka článku; pinterest.com; abaa.org

 

Publikováno: 16. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová