reklama

Baví vás čtení nebo hledáte originální dárek? Vyrobte si záložku do knihy

Záložka do knihy může mít různou podobu. Jednoduché záložky jsou obvykle vyrobeny z papíru, my jsme si tentokráte zvolili trochu jinou cestu. Rozhodli jsme se pro zpracování vzpomínek. Z dovolených si totiž vozíme různé drobnosti, které nám i v zimě připomínají příjemné letní chvíle. Inspirujte se u nás a vyrobte si svou vlastní záložku do knihy, která vás bude těšit i v těch největších mrazech.

Záložka do knihy vytvořená ze vzpomínek na léto (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Záložka do knihy 

Záložka do knihy ze sušených květin je skvělým řešením, jak si můžete uchovat svou vzpomínku na dané léto. Vylisované květiny si můžete dovézt v knize klidně z dovolené. Doma si je pak můžete originálním způsobem zakonzervovat do podoby záložky. Vzpomínky na léto pak budete mít stále před očima – tedy alespoň tehdy, když do ruky uchopíte záložku. No a mimo to, je to pěkný suvenýr nebo drobný dárek pro jiného vášnivého čtenáře. 

Na vytvoření této záložky potřebujete především květiny, laminovací záložku a žehličku
Na vytvoření této záložky potřebujete především květiny, laminovací záložku a žehličku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co na výrobu originální záložky budete potřebovat: 

 • pečicí papír
 • laminovací fólii
 • drobné květiny
 • rohovou zaoblovačku
 • nůžky
 • pinzetu (nemusí být)
 • děrovačku
 • žehličku
 • bavlněný ubrus
 • tenkou stužku
 • akrylový bílý fix

Postup výroby záložky do knihy

Květy položte na pečicí papír a zažehlete je
Květy položte na pečicí papír a zažehlete je (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Záložku do knihy vyrobíte z květin, které je nutné nejprve usušit. Buď tomu tak uděláte lisováním mezi knihami, nebo k tomu použijete speciální krabičku pro sušení květin, či to zkusíte se žehličkou – v tom případě ustřižené květy položte mezi archy pečicího papíru a žehličkou je opatrně vysušte.

Vysušené květy pak vložte do laminovací fólie
Vysušené květy pak vložte do laminovací fólie (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V dalším kroku si nachystejte laminovací fólii. Ustřihněte si potřebný kus, rozevřete jeho horní chlopeň a dovnitř pomocí pinzety rozložte sušené květy. Naaranžujte je do pěkného útvaru. Hotové aranžmá přiklopte druhou chlopní fólie.

Pokud nemáte laminovačku, můžete fólii zažehlit
Pokud nemáte laminovačku, můžete fólii zažehlit (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Takto připravenou fólii můžete vložit do laminovačky, ale v případě, že laminovačku nemáte, můžete vyzkoušet i techniku s žehličkou. Fólii položte na bavlněný ubrus a překryjete ji utěrkou. Pak ji začnete pečlivě přežehlovat. Dejte si pozor na správnou volbu teploty. Když totiž žehlíte na příliš mírný stupeň, nemusí dojít k zažehlení, když to přeženete, fólie se zkroutí. Při žehlení se také snažte vytěsnit bublinky. Fólii opakovaně zkontrolujte, jak vypadá a jestli se zatavila. 

Zažehlené fólii zaoblete rohy a vytvořte jí otvor pro stužku
Zažehlené fólii zaoblete rohy a vytvořte jí otvor pro stužku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud se květy ve fólii zatavily, je čas obdélník proměnit v záložku. Udělá se to tak, že nejprve zaoblíte všechny rohy záložky a do středu horního okraje vytvořte děrovačkou otvor pro stužku. Pokud chcete, můžete záložku ještě dozdobit bílým akrylovým fixem.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; Stream

 

Publikováno: 13. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová