Med patří mezi oblíbené pochutiny, ale i léčivo. Recepty z medu jsou oblíbené a takový čaj s medem v sychravých, chřipkových dnech nebo ořechy v medu a spousta dalších dobrot jsou jako stvořené na nadcházející období podzimu a zimy. Med léčí díky svému složené květového pylu, obsahuje spoustu vitaminů a prospívá našemu tělu zevnitř i zvenku.
Posílení imunity a boj s podzimní depresí
Meduňkový elixír života
Příchod podzimu může leckomu působit chmury na duši a často se mluví o podzimních depresích. Zároveň je to tradičně období zvýšeného nebezpečí různých respiračních chorob, bolestí v krku a podobně. Proto vám dnes přinášíme tip na medovo-meduňkový elixír života – tak totiž říkají meduňce v jižních zemích a totéž se dá říct i o našem medu! Meduňka dokáže s myslí obtíženou obavami zázraky, v tradiční medicíně slouží k uvolnění napětí a zlepšení paměti.
A jak na to? Tento recept z medu není nijak složitý.
Potřebujete:
- čerstvé lístky meduňky
- jeden nebo dva citrony
- luční med
Lístky natrhejte do cca půllitrové nádoby a můžete je i trochu pomnout, aby se lépe extrahovaly účinné látky. Zalijte převařenou horkou vodou a nechte louhovat, dokud voda nezchladne. Poté kombinujte množství šťávy z citronu a medu dle své chuti. Nápoj se dá pít jak teplý, tak vychlazený. Při podávání nezapomeňte ozdobit snítkou meduňky.
Imunita a léčení
Medovo-cibulový sirup
Dnes pro vás máme další tradiční recept z medu na posílení zdraví, který v sobě spojuje sílu přírodních ingrediencí. Medovo-cibulový sirup! Cibule a med jsou jednak už po staletí tradičními složkami lektvarů a receptů proti kašli a dalším neduhům, ale jejich účinky byly zkoumány a podpořeny i vědecky.
Cibule pomáhá prohřát hrudník, podporuje rozpouštění hlenu a umožňuje vykašlávání. Med mj. tiší noční kašel a zlepšuje kvalitu spánku. Krom toho oboje působí jako přírodní antibiotikum, vnitřní desinfekce a tak bychom mohli pokračovat ve výčtu všech blahodárných účinků.
Jak na to?
Jednu velkou cibuli nakrájejte na kroužky. Položte plátky cibule na dno malé pánve a nalijte přes ni dostatečné množství lesního medu, kterým ji zcela zakryjete. Směs medu a cibule zahřejte na velmi nízkou teplotu, aby se zachovaly prospěšné vlastnosti medu na, a to přibližně 30 minut.
Cílem je získat krásně teplý, tekutý med, který voní po cibuli. A nebojte, pokud cibule zjemní a zhnědne a rovněž med může trochu ztmavnout. Nalijte teplý sirup (včetně cibule) do sklenice a pečlivě uzavřete. Po zchladnutí nejlépe uchovávejte v lednici, vydrží tam až šest měsíců.
Možná vylepšení
Existuje řada dalších prospěšných ingrediencí, které můžete do medovo-cibulového sirupu proti kašli přidávat. Skvělým doplňkem pro podporu imunitní systému jsou např. strouhaný zázvor, mletý česnek nebo čerstvě nastrouhaná citronová kůra. Tyto přísady nejen pomáhají zklidnit bolest v krku či utišit kašel, ale také mění chuť sirupu, což může někomu vyhovovat. Zkuste je pomalu přimíchávat do teplého sirupu, aby se uvolňovaly těkavé aromatické látky. Postupujte ale opatrně, po lžičkách. Česnek i zázvor jsou totiž poměrně silné příměsi.
Na otázky vám odpoví Ing. Milan Špaček, medový sommeliér:
"Slyšela jsem, že med je přírodní látkou, která pomáhá podporovat kvalitní spánek. Je tomu opravdu tak? Ráda bych vyzkoušela něco přírodního místo prášků na spaní."
Med dokáže uklidnit nervy a udržet psychiku v klidu. Obsahuje glukózu, která se rychle vstřebává do krve, a tak podporuje relaxaci a zmírnění psychických problémů. Ty dokážou občas velmi nepříjemně zasáhnout i do spánkového režimu. Zkuste si večer dát lžíci medu např. do teplého mléka.
"Jelikož už jsem starší ročník, mám občas problémy s pamětí. Rád bych svoji paměť podpořil přírodní cestou. V medu jsou prý obsažené látky, které by mi s tímto problémem mohly pomoci. Je to pravda?"
Med je kromě jiného výborným bojovníkem se stresem, obnovuje buněčný systém a navíc opravdu zlepšuje paměť. Vápník, který med obsahuje, je snadno vstřebáván mozkem, který díky tomu lépe funguje. Tmavý medovicový med nebo med lesní, který se skládá z medovicového a květového, je vhodný pro starší konzumenty, protože je bohatý na minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, železo, které jsou pro tělo a jeho paměťový aparát blahodárné. Má také výraznější a intenzivnější chuť.
"Dobrý den, jak vlastně med pomáhá při podpoře imunity?"
Med je skvělým pomocníkem jak při prevenci, tak při samotné léčbě širokého spektra nemocí. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic, které jsou nezbytné pro správný chod imunitního a trávícího systému. Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocnění dýchacích cest a horečnatým onemocněním. Výborný je například med medovicový, který obsahuje aminokyseliny a antioxidanty, které imunitní systém zaručeně povzbudí. Na podporu imunity stačí i lžička medu denně.
Zdroj informací: MEDOKOMERC s.r.o.
Publikováno: 17. 9. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce