Jak beze zbytku zpracovat hrášek i s lusky? Nejlépe v podobě nějakého chutného receptu. A aby toho hrášku nebylo zase moc, vylepšíme ho dobrým kouskem vepřového masa. Co třeba kotletkou z přeštického prasátka? Díky nitrosvalovému tuku, který lze na první pohled rozeznat jako krásnou mramorovanou kresbu na řezu, je maso jemné a šťavnaté. S křehkým mladým hráškem tak vykouzlí dokonalou manu nebeskou.
Hrášek s vepřovým masem
Receptů z hrášku můžeme v kuchařkách najít 12 do tuctu. Klasikou je hrášek na másle jako příloha k nejrůznějším masům, hráškové pyré nebo polévka z mladého hrášku.
Čerstvý hrášek obsahuje vitamín C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovou, provitamín A, z minerálních látek v něm nalezneme hořčík a draslík, vápník, fosfor, železo, měď a molybden. Obsahuje také velmi hodnotné bílkoviny, kterými mohou vegetariáni částečně nahradit příjem masa.
My masožrouti se ale bez šťavnatého kousku masíčka neobejdeme. Vsadili jsme proto na chutné maso z přeštického prasátka, které se vyznačuje jemnou strukturou svaloviny, protkanou mozaikou vnitrosvalového tuku. Tuk činí z masa křehkou a lahodnou pochoutku, především v ladné symbióze s rozpálenou pánví, solí a kořením.
Hráškový relish
Relish obecně je nakládaná zeleninová, případně i ovocná směs. Je sladkokyselé pikantní chuti a příjemně zvýrazňuje jídlo, ke kterému se podává.
Postup
Vyloupeme kuličky hráčku z lusků. Lusky ale nevyhazujeme. Na sporáku si rozpálíme tuk v pánvi, nakrájíme nadrobno 1 cibuli a osmažíme jí.
Lusky krátce oblanšírujeme v zeleninovém vývaru. Stačí nechat 1-2 minuty projít varem, odstavíme a přecedíme.
K lehce osmažené cibulce přidáme:
- 1 lžičku cibulových semínek
- 1 lžičku madrásu (madrás je název pro prášek kari i pokrm – kořeněné karí)
- 1/4 lžičky kurkumy
- několik nahrubo nasekaných stroužků česneku
- nasekaný čerstvý zázvor
Necháme na pánvi rozvonět a spojit a nasypeme na větší kousky překrájené blanšírované lusky. Zalijeme trochou zeleninového vývaru, ve kterém jsme blanšírovali lusky, a necháme pomalu produsit.
Kotletky
Připravíme si pánev, na které budeme smažit přeštické kotletky a zcela lehce ji vytřeme olejem. Maso z přeštických prasat obsahuje dostatek tuku uvnitř svaloviny, takže není potřeba dodávat další. Než se olej rozpálí, předehřejeme si troubu na 200 °C.
Maso z obou stran osolíme a opepříme. Do pánve vložíme trochu čerstvě nasekaného zázvoru a na něj položíme kotletky.
Z obou stran opečené kotletky přeneseme do trouby a po dobu maximálně 10 minut je dopečeme.
Mezitím se nám z relishe odpařila všechna přebytečná tekutina. Nyní nasypeme na směs mladý hrášek, prohřejeme, spojíme se směsí, dochutíme uzenou solí.
Na talíř navrstvíme trochu hotového relishe ochuceného kořením madrás a překryjeme kotletkou z přeštického černostrakatého prasátka. Zdobíme čerstvými bylinkami nebo lučním kvítím.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát, Fiskars, Mora
Publikováno: 28. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová