Led do nápojů neodmyslitelně patří k horkým letním dnům, které trávíte na dovolené, chalupě nebo s přáteli doma či na zahradě. Můžete jej přidat do limonád, drinků, ale může být i vhodný jako součást ledové kávy. Můžete si vytvořit i ty, které budou mít různé příchuti. Poradíme, jak si takové chutné kousky ledu vytvořit a obohatit tak vaše letní pohoštění.
Led do nápojů
Led do nápojů v podobě klasických neprůhledných zakalených kostek s bělavým nádechem je asi ten nejznámější způsob domácí výroby. Můžete si však vyrobit led do nápojů, který bude krásně čirý skoro jako sklo. Zakalení kostek je způsobeno vzduchovými bublinami, které jsou stlačeny v minerální vodě. Díky těmto „nečistotám“ vám kostky tají rychleji, než byste chtěli. Proto je základem pro výrobu čirých ledových kostek filtrovaná nebo balená voda, která obsahuje méně minerálů, jejichž obsah se zvyšuje s tvrdostí vody. Stejně toho docílíte, pokud vodu pro led do nápojů převaříte, získáte tak základ zbavený nechtěných bublin.
Příprava ledu do nápojů
Vodu do formiček můžete lít i horkou. Jen dejte pozor, horká voda nad 70 °C vám může formičky poničit. Horká voda za určitých okolností mrzne rychleji než ta studená, ale může vám znehodnotit potraviny v mrazáku. Při chladnutí formičky přikryjte, aby se vám do ní nedostaly žádné nečistoty.
Pokud chcete eliminovat množství bublin, nejprve formičku zcela ponořte do připravené vody a poté vodu formičkou naberte. Formičky nikdy neukládejte v mrazáku vedle zmrzlého masa nebo ryb, ale vyčleňte si pro led do nápojů vhodné místo. Před použitím led nechte vždy chvíli odstát a pak jej opatrně vyklopte z formy. Nepoužívejte způsob, kdy se formičky ponoří do teplé vody.
Originální led do nápojů
Obyčejné ledové kostky z vody můžete obohatit o různé příchutě nebo tvary, které můžete využít k přípravě různých chutných nápojů. Ideální formou pro výroba kostkového ledu je tvar komolého kužele, ze kterého se kostky době uvolňují, a mají hladký tvar bez ostrých hran. Jako tvořítko můžete použít i PET lahev, kterou naplníte vodou, a necháte zmrazit. Pozor, neplňte lahev až po okraj. Po zmrznutí oddělte plast opatrně nožíkem, led vyndejte a obalte čistou utěrkou. Pak už stačí kladívkem nebo paličkou na maso led rozbít.
Barevný led do nápojů
Na led do nápojů, který bude barevný, budete potřebovat ovocné šťávy nebo džus. Nalijte do formiček buď v ředěné, nebo neředěné formě. Vždy záleží na vaší chuti, ten neředěný bude ve výsledku hodně sladký. Barevné kostky vytvoříte, pokud naplníte tvořítka jen zčásti, necháte zmrazit a poté je doplníte jinou barevnou šťávou. Tyto barevné kostky ocení jistě malý oslavenci. Místo šťávy můžete využít i ovoce. Ideální jsou jahody, třešně, rybíz, citron, limetka, lesní plody či meloun, mango nebo ananas. Ledovou kostku s ovocem přidejte do nápoje a získáte tak jedinečnou chuť. Ovoce můžete i rozmixovat na pastu a vložit do tvořítek na led.
Můžete použít i lístky máty nebo jedlé květy, jako jsou sedmikrásky nebo fialky. Rovněž i ostatní bylinky, jako jsou meduňka nebo levandule či rozmarýn, jsou vhodné k zamrazení do ledových kostek, jen je před jejich zmrazením trochu pomačkejte. Vždy ale vše pečlivě omyjte, než ze suroviny budete tvořit ochucené kostky ledu. Čaj i smoothie můžete ochutit kostkami s kousky zázvoru.
Můžete zamrazit do kostek i aloe veru, která je chutná nejen do nápojů, ale může se vám hodit na spáleniny od sluníčka – stačí přiložit a pokožku zchladit. Mají-li vaše děti rády gumové medvídky, tak budou mít jistě radost z kostek ledu obsahujících tyto cukrovinky. Jen je upozorněte, že do ledu se nekouše.
Využijte do kostek ledu, co kuchyně dá
Zbylo vám po snídani trochu mléka, smetany nebo jogurtu? Zamrazte je do tvořítek. Následně je využijte do smoothie nebo zmrzliny či k míchanému ovoci, výborně se hodí k mléčným nápojům. Do tvořítek na led můžete nalít i zbylou kávu, kterou pak následně využijete pro přípravu své oblíbené ledové kávy. Do kostek ledu můžete zamrazit i kokosové nebo mandlové mléko.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; hobby.instory.cz; vitalia.cz; babinet.cz
Publikováno: 7. 8. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská