reklama

Léto bez starostí: Prevence a péče o vaginální zdraví

Těšíte se na léto? Samozřejmě, ale pravděpodobně si ještě dobře pamatujete, že loni jste právě v této době řešila nepříjemné vaginální potíže. Abyste se vyhnula opakování nepříjemných situací, přinášíme vám užitečné rady, jak si užít nejen léto bez pálení, svědění, bolestí v podbřišku a jiných nepříjemností, které by mohly narušit vaši "intimní pohodu".

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vaginální nepříjemnosti se čas od času nevyhnou žádné z nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Horko, zapaření, vlhké plavky, koupání v bazénech, hodiny prosezené při cestování na dovolenou, zvýšená sexuální aktivita, změny prostředí i přivření oka nad dobrotami se spoustou cukru. To vše je typické pro letní sezonu, která je pro intimní komfort ženy náročnou zkouškou.

S teplým počasím stoupá výskyt mykóz

Najednou vás začne „tam dole“ něco pálit, svědit a potíže se čím dál tím více zhoršují. Vaginální mykózu za svůj život prodělá asi 75 procent žen a mnohdy opakovaně.

Vaginální mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět v poševní sliznici. Za normálních okolností vaginální mikroflóře dominují zdraví prospěšné laktobacily, která dá se říci drží kvasinky a škodlivé bakterie na uzdě. Ale pak se něco stane a kvasinky dostanou svoji šanci. Léčba antibiotiky, cukrovka, nadměrná konzumace sladkostí, koupel ve znečištěné vodě, hormonální antikoncepce a nošení nevhodného (těsného a neprodyšného) spodního prádla, to jsou všechno okolnosti, které nahrávají kvasinkám.

Holdujete cyklistice?

Kandidózy mohou souviset i s dlouhodobou jízdou na kole, kdy sed v sedle přispěje k vytvoření neprodyšně uzavřeného prostoru. A v něm se daří kvasinkám.

Jak se projevují

Typickými příznaky jsou svědění a pálení pochvy (ve vnitřní i vnější oblasti), bílý výtok s hrudkovitou konzistencí, bolesti a tlak v podbřišku, bolest při pohlavním styku. Někdy se kvasinková infekce rozšíří i do močových cest, v těchto případech pak dochází k rozvoji příznaků typických pro tyto potíže, tedy k bolesti při močení a k opakovanému močení.

Nemusíte již dále trpět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíte již dále trpět

Jak se léčí

Léčba vaginální mykózy probíhá pomocí antimykotik – buď ve formě vaginálního krémů, nebo vaginálních tablet a kapslí. Podpůrně se využívají i některé přírodní produkty. Ženy, které k mykózám inklinují, myslí na zdraví své vaginální mikroflóry již předem a používají přípravky s obsahem prebiotik, probiotik a postbiotik k podpoře zdravého vaginálního prostředí.

Prevence

Prostě se nezapařit, preferovat bavlněné prádlo, které dobře saje, brzy po vykoupání se převléknout do suchých plavek, pro intimní hygienu používat jemné prostředky, nepřehánět to se sladkostmi a myslet na dostatečný příjem tekutin. V rámci prevence změňte některé stravovací návyky – kromě cukru na minimum omezte kofein, alkohol, pivo, kynuté pečivo a oblíbené plísňové sýry.

Proč se mykózy vracejí?

Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni. Jednou z rozhodujících příčin je dlouhodobě narušená mikroflóra, svou úlohu sehrává poševní pH, zánět sliznice, přítomnost specifického typu kvasinky, která je odolná vůči jinak úspěšné léčbě a některé další faktory.

Bakteriální vaginóza versus mykóza

Jednou z nejčastějších gynekologických nemocí, která vás může potkat i v létě, je bakteriální vaginóza. Trpí jí zhruba čtvrtina žen. Navíc ženy velmi často zaměňují mykózu a bakteriální vaginózu. V čem je rozdíl?

Dbejte na dostatečnou hygienu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na dostatečnou hygienu

Proč dochází k ohrožení bakteriální vaginózou

Bohužel jde o časté onemocnění pochvy. Vzniká při poklesu množství bakterií mléčného kvašení, takzvaných laktobacilů. Poševní prostředí se změní, zvýší se pH a dojde k přemnožení špatných bakterií a k nepříjemným projevům. Existuje mnoho faktorů, které dokáží narušit poševní mikroflóru. Může to být stres, prodloužení menstruace, pohlavní styk, léčivé přípravky s vaginální aplikací, užívání antibiotik, zavedené nitroděložní tělísko a další.

Jak se projevuje

Začnete pociťovat diskomfort v pochvě, k nepříjemným pocitům můžete zaregistrovat neobvyklý výtok, který až zapáchá po rybině.

Jak se léčí

Zaléčení bakterií v pochvě probíhá pomocí antibiotik. Podpůrně je možné bakteriální zánět pochvy zmírňovat i volně prodejnými léčivy, která uleví od nepříjemných symptomů.

V mnoha případech je vysoce účinná i neantibiotická léčba. Buď samostatně, nebo i v kombinaci s antibiotiky. Jejím účelem je obnova a udržení zdravé vaginální mikroflóry! Například existuje přímo možnost vaginálního podání prebiotika s postbiotikem. Díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu dojde k úpravě pH a podpoře kolonizace laktobacily. Takové prostředí zamezuje množení škodlivých bakterií nebo kvasinek.

Existuje přímo možnost vaginálního podání prebiotika s postbiotikem
i (Zdroj: Shutterstock )
Existuje přímo možnost vaginálního podání prebiotika s postbiotikem

Aby to nebylo tak jednoduché

Ukazuje se, že velká část žen trpí smíšenou infekcí, na které se podílejí jak kvasinky tak i škodlivé bakterie. Není proto divu, že je někdy těžké určit, zda je to typická kvasinková nebo bakteriální infekce, a je potřeba kombinovaná léčba.

Zdroj informací: BAYER s.r.o., Canesbalance

Publikováno: 23. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce