reklama

Využijte chytře plastové lahve v kuchyni

Přemýšlíte, jak zužitkovat PET uzávěr z plastové lahve? Možná se vám občas roztrhne obal od sypkých surovin a vy je přesypete do plastového sáčku, který zajistíte uzlem. Jak ale obsah dostat šikovně ven? Se svou vychytávkou je tu Láďa – poradí, jak na sáčky levně a efektivně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lahve ani PET uzávěr nevyhazujte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak využít PET uzávěr?

PET uzávěr ani plastovou lahev určitě nevyhazujte. Pokud máte přesypanou třeba rýži, mouku či strouhanku v igelitovém sáčku zajištěném uzlíkem, není úplně komfortní uzel rozvazovat při každém použití. Zároveň si sáček často protrhnete a můžete začít se složitým přesypáváním nanovo. Pro takové případy, kdy potřebujete cokoli sypkého uložit do plastového sáčku, tu máme super vychytávku, se kterou nebudete muset používat nekonečné množství sáčků. Díky tomu šetříte planetu i recyklaci PET lahví, které jsou v této vychytávce hlavní.

Z plastové lahve odřízněte hrdlo a PET uzávěr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z plastové lahve odřízněte hrdlo a PET uzávěr

Na výrobu budete potřebovat:

  • sáček s jakoukoliv surovinou
  • lahev s PET uzávěrem
  • nůžky nebo nůž
Hrdlo nasaďte na sáček a zašroubujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hrdlo nasaďte na sáček a zašroubujte

Připravte si lahev a nůž a odřízněte hrdlo. Pak už jen stačí odšroubovat víčko, protáhnout hrdlem sáček a PET uzávěr zase nasadit. Vysypat surovinu z takto upraveného sáčku nikdy nebylo jednodušší.

Co jiného se dá udělat z použitých lahví a PET uzávěrů?

Plastové lahve mají mnoho dalších funkcí a vy je můžete proto efektivně zrecyklovat na mnoho dalších způsobů. Fantazii se meze nekladou a my vám přinášíme několik dalších nápadů, jak můžete najít další využití u vás doma i v zahradě.

Z plastových lahví můžou být i květináče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z plastových lahví můžou být i květináče

Květináč na zeleninu a další

Plastovou lahev pořádně vymyjte. Položte ji na bok a vyřízněte téměř po celé délce otvor. S nožem postupujte opatrně. Jakmile jste hotovi, lahev naplňte zeminou a můžete se dát do sázení. Tyto květináče můžete využít celoročně a jsou velmi užitečné, i pokud například bydlíte v paneláku či rádi zahradničíte a nemáte přístup k zahradě.

Krmítko pro ptactvo

Vezměte lahev a pořádně ji očistěte. Potom nožem cca 5 centimetrů ode dna vyřízněte otvor zhruba 8 centimetrů vysoký a 6 centimetrů široký. Aby se ptactvo nezranilo, okraje vyříznutého otvoru přelepte lepicí páskou, nebo ještě lépe opalte zapalovačem či svíčkou. Pod vyříznutým otvorem udělejte díru tak velkou, abyste jí mohli protáhnout buďto tužku, nebo klacík – ty pak otvorem protáhněte. Tím jste vyrobili místo, na které si ptáci můžou sednout a z otvoru nad tím budou moci uzobávat, cokoliv jim připravíte.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová