reklama

Připomeňte si, jak správně třídit odpad

Třídíte odpad? A opravdu poctivě? Třídit bychom měli nejen obvyklý papír, plasty a sklo, ale i spoustu dalších surovin, které jinak končí v komunálním odpadu. A protože je opakování matka moudrosti, pojďme si společně zopakovat, kam který druh odpadu patří a co udělat pro to, aby třídění odpadu bylo ještě efektivnější.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třídíte odpad? A třídíte ho správně a zodpovědně? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Třídění odpadu

Odpadem se rozumí všechny zbytky, které vyprodukují naše domácnosti, ale také výrobní procesy. A protože jen z každé domácnosti "vyrobíme" téměř půl tuny odpadu každý rok, je toho odpadu nějak čím dál víc. Velké výrobní provozy se snaží s odpadem smysluplně nakládat a mnoho firem již pracuje tak, aby se velké procento odpadu mohlo druhotně zpracovat a využít. 

Co ale domácnosti? Kam se vším tím papírem, sklem, ale především plasty? A co dělat s dalším odpadem, jako jsou nejrůznější plechovky, nápojové kartony, staré oblečení nebo použitý olej, barvy a baterie? Kam s ním?

Zvládáte doma správně třídit odpad?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvládáte doma správně třídit odpad?

Proč vlastně odpad třídit? Není jednodušší prostě všechno "naházet" do popelnice na komunální odpad a nechat vyvézt na skládku nebo do spalovny? Odpověď zní jednoznačně: NE. Veškeré skládky, a není jich zrovna málo, které na našem území najdeme, představují potenciální nebezpečí úniku toxických látek do půdy nebo ovzduší. Vrstvy na sebe naházených surovin mohou skrývat nebezpečné jedy, nestabilní látky nebo naopak suroviny, které je možné opět vrátit do výrobního procesu a zužitkovat.

Ani spalovny neřeší náš problém s odpady. Spalováním odpadků sice vyvíjí spalovny teplo a energii, ale s tím opět spojeno třídění nevhodného a nebezpečného odpadu před spalováním, což stojí čas a peníze.

Spalovny a skládky nás od odpadu nezachrání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spalovny a skládky nás od odpadu nezachrání

Co třídit a kam?

1. Papír

Tato surovina se odkládá do modrých kontejnerů. Patří sem: noviny a časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, karton, lepenka, papírové obaly (např. sáčky), ruličky od toaletního papíru nebo plata od vajec.

Papírové obaly jsou označeny symboly a kódem PAP, 20, 21 či 22.

Naopak rozhodně sem neodkládáme mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité dětské a hygienické pleny a potřeby, vícevrstvé obaly (ty je potřeba rozebrat na jednotlivé suroviny).

2. Plasty

Žlutý kontejner je určen pro plasty typu: stlačené nápojové láhve, kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů nebo polystyren.

Tyto obaly jsou označeny symbolem a kódem PET, HDPE, PP, PS, LDPE, 1, 2, 4, 5, 6.

Nevkládejte trubky z novoduru, gumu, molitan, PVC, textilie z umělých vláken, nádobky od léčiv, vícevrstvé obaly (např. Tetra Pak), pneumatiky, linoleum nebo obaly od nebezpečných látek jako chemikálie, barvy nebo motorový olej. V některých městech či obcích je ale povoleno tetrapakové obaly a nápojové kartony vkládat do žlutých kontejnerů, pokud nejsou k dispozici vyhrazené kontejnery barvy oranžové nebo oranžovočerné.

Veďte i své děti ke smysluplnému třídění odpadů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Veďte i své děti ke smysluplnému třídění odpadů

3. Sklo

Pro sklo je určen zelený, případně zelenobílý kontejner, určený pro bílé a barevné sklo. Sem patří: nevratné láhve od nápojů, skleněné nádoby a skleněné střepy z tabulového skla.

Skleněné obaly mají recyklační symbol a kód GL, 70, 71, 72

Co do těchto kontejnerů zásadně nepatří je: keramika, porcelán, drátěné sklo a autosklo, zrcadla, lahvičky od léčiv a veškeré žárovky nebo zářivky.

4. Kovy

Kovový odpad třídíme do šedých kontejnerů. Do nich patří: plechovky od potravin a nápojů, kovové uzávěry, šroubovací uzávěry a víčka, tuby, konzervy, alobal, kovové obaly od sprejů, deodorantů a šlehaček a ostatní kovové předměty. 

Kovové obaly s recyklačním symbolem a kódem FE, ALU nebo čísly s 40–49.

Tuby a obaly od barev, případně chemických a nebezpečných látek, baterie, obaly od motorových olejů a pohonných hmot do šedého kontejneru nevkládáme.

Kam patří papír vyložený igelitem?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kam patří papír vyložený igelitem?

Ostatní tříděný odpad

  • Bioodpad - zbytky ovoce a zeleniny, slupky, čajový a kávový odpad, odpad ze zahrady – tráva, listí, větve a uvadlé květiny. Hledejte hnědý kontejner.
  • Nebezpečný odpad - léky, zářivky, výbojky, akumulátory, baterie, ledničky, mrazničky, barvy, lepidla a oleje.  Likviduje se ve speciálních zařízeních, proto je nutné ho odnést do sběrného dvora. Využít můžete také mobilní sběr.
  • Textilní odpad - látky, staré oblečení, lůžkoviny. Hledejte větší kontejner bílé nebo červené barvy.
  • Tuky a oleje -  tuky a oleje z kuchyně, které je nutné prvně slít do plastové nádoby a pevně uzavřít. Do kontejneru vhazujete celou láhev. Tuky ani oleje nikdy nevylévejte do dřezu ani do kanalizace, jednak tím odpad ucpete a jednak vám hrozí pokuta.
Nevíte, kam s použitým olejem? Do sběrné nádoby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nevíte, kam s použitým olejem? Do sběrné nádoby

Třídění odpadu v domácnostech

Ekologicky a progresivně smýšlející domácnosti dbají jednak na eliminaci odpadu, který produkují, a již vytvořený odpad třídí. Jako provizorium lze použít nejrůznější nádoby nebo igelitové pytle, do kterých se vytříděný odpad schraňuje  a jednou za čas se s nimi dojde (dojede) k nebližším kontejnerům na tříděný odpad. Sofistikovanějším způsobem jsou nádoby na tříděný odpad v příslušné barvě a označení.

Tyto nádoby můžeme koupit v běžném obchodě s domácími potřebami nebo si je objednat na e-shopu, a to v několika velikostech i tvarech. Tak budeme mít vždy dobrý přehled o tom, kam který odpad patří. 

Plastové nádoby na tříděný odpad - tvar a velikost nádoby předurčuje pro sběr především kancelářských papírů a PET lahví, jiné tvary plastových nádob umožní sběr i dalších typů odpadů. Nádoby jsou opatřeny barevným provedením pro snadnou orientaci při sběru například tříděného odpadu a štítkem pro daný druh odpadu. 

Kromě základních typů sběrných nádob ale můžeme v domácnostech upotřebit i další sběrné nádoby, především na tuky a oleje. 

Sběrná nádoba na tuky a olej v domácnosti
Sběrná nádoba na tuky a olej v domácnosti (Zdroj: MEVA-TEC s.r.o.)
Nádobu s tuky a olejem vyprázdníte do speciálního sběrného kontejneru
Nádobu s tuky a olejem vyprázdníte do speciálního sběrného kontejneru (Zdroj: MEVA-TEC s.r.o.)
Plastová nádoba pro sběr použitého kuchyňského oleje je vybavena širokým otvorem s odnímatelným filtrem pro snadné plnění. Filtr je schopný zachytit části až 3 mm velké. Nádoba je rovněž vybavena zakulaceným a zesíleným dnem a výraznou výlevkou se systémem zachytávání kapek, která přispívá k rychlému a plynulému vyprazdňování. Výlevka zabraňuje nepříjemnému tzv. kloktání při vyprazdňování nádoby. Víko nádoby je opatřeno bezpečnostním zařízením proti použití dětmi. 

Třídění odpadů by se mělo stát naprosto běžnou součástí našeho myšlení a rozhodování. Věnujte péči třídění svého odpadu z domácnosti a nejen, že uděláte něco pro planetu, ale i sami pro sebe. A to se vyplatí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova; MEVA-TEC s.r.o.; meneodpadu.cz

Publikováno: 3. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.