reklama

Originální nápad na ručně vyrobené přání tradiční japonskou technikou Tatakizome

Květinové přání zaručeně potěší v jakémkoliv ročním období. V létě, když je všude kolem spousta květin, proto nastává ta pravá chvíle, abyste toho využili a vyrobili si zásobu přání na celý rok. Nic vás to přitom nemusí stát. K výrobě originálního přání z čerstvých květin toho doopravdy příliš mnoho nepotřebujete.

Květinové přání vyrobíte z čerstvých květin (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na květinové přání budete potřebovat: 

  • čerstvé květiny a listy
  • bílou čtvrtku
  • kladivo
  • fólii, pečicí papír, ubrousek, papírové ručníky 
  • fixy
  • kartičky 
  • nůžky 
  • pinzetu 
Na výrobu nevšedního přání toho příliš mnoho nepotřebujete
Na výrobu nevšedního přání toho příliš mnoho nepotřebujete (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby květinového přání:

Nasbírejte si čerstvé květiny
Nasbírejte si čerstvé květiny (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Květinové přání vyrobíte z čerstvých květin. Ty nemusíte kupovat, stačí, když je nasbíráte na procházce venku nebo použijete to, co vám právě kvete na balkoně. Důležité je, abyste jednotlivé květy nejprve připravili. Potřebujete totiž jen samotný květ nebo lístek.

Květy si rozložte na čtvrtku
Květy si rozložte na čtvrtku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Připravené květy a lístky podle vlastních představ naaranžujte na bílou čtvrtku. Květy by měly být přesně v té pozici, jak je chcete do papíru obtisknout. Pokud jste s instalací spokojeni, opatrně je překryjte fólií, přitiskněte ji, uchopte kladívko a začněte jím po celé ploše tlouct. Nebojte se, květiny se musí de facto rozdrtit a vtlouct do papíru. Při tlučení pustí barevnou šťávu, která se obtiskne na papír.

Květy do čtvrtky pěkně zatlučte
Květy do čtvrtky pěkně zatlučte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co jste květiny důkladně roztloukli, opatrně sejměte fólii. Máte před sebou čtvrtku s roztlučenými květy. Ty opatrně ze čtvrtky sejměte. Abyste si nerozmazali tisk, můžete k tomu použít pinzetu. Květy sundávejte s citem, tedy opatrně.

Podle vlastního vkusu přáníčka dozdobte
Podle vlastního vkusu přáníčka dozdobte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Hotový obtisk nechte zaschnout a fixy ho podle svých představ dokreslete. Můžete přání doplnit i o nějaký text, vše podle vašich představ. Hotové přání pak zbývá už jen darovat.

Tip:

  • Touto výtvarnou technikou nemusíte vyrobit pouze přání, ale klidně i obrázky na zeď. 
  • Stejným způsobem jako na papír je možné tisknout i na textil. Ozdobit si tak můžete klidně i tašku nebo tričko. Květiny však v tom případě ozdobte nikoliv fixem, ale výšivkou. 

Nová i stará nevšední výtvarná technika známá v zahraničí jako Flower Pounding

Na vytvoření tohoto přání jsme použili techniku, která je v zahraničí známá jako Flower Pounding. Jeví se to jako nová zajímavá výtvarná technika, která je spojena s bušením do květin. Ve skutečnosti ale nejde o nic nového, protože bušení květín neboli Tatakizome či Hapa zome je starodávná japonská technika spojená se zatloukáním květin za účelem vytváření vzorů na látce. Je to velmi jednoduchá technika, která má však nádherné výsledky. Vše, co k ní potřebujete, jsou čerstvé květiny, kladivo a tedy buď papír, plátno, nebo látka, na níž chcete přenést květinové barvivo. Po bušení se jedinečná aplikace dozdobí výšivkou nebo ilustrací. 

Zdroj informací: autorka článku; craftindustryalliance.org; Pinterest

Květy pustí barevnou šťávu a do čtvrtky se obtisknou
Květy pustí barevnou šťávu a do čtvrtky se obtisknou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 25. 6. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová