Pro lidi sluneční paprsky obvykle znamenají dobrou náladu a pohodu. Ale jak jsou na tom naši čtyřnozí chlupatí kamarádi, kteří i v parném počasí stále „nosí“ huňatý kožíšek? Jak o ně v horkých letních dnech co nejlépe pečovat?
Určitě jste si toho všimli sami, venku je pod mrakem, teplota se nepřehoupla přes patnáct stupňů, vy se při pravidelném venčení choulíte do teplého kabátu a těšíte se domů. Váš pejsek ovšem nevidí, neslyší, pobíhá sem a tam, nemůže se nabažit příjemného počasí. Je-li pes zdravý, pak mu chladno vyhovuje daleko víc než teplo. Kočka se ráda vyhřívá ve slunečních paprscích a s příchodem léta pravidelně začíná lenivět, vyhledává klidná, stinná a občas slunečná místa, kde labužnicky odpočívá.
Na procházky ráno nebo večer
Během letních veder se psem choďte na delší procházky jen brzy ráno nebo později večer, kdy teplota klesne na únosnou mez, a to i v případě, že je mladý a zdravý. V poledne pak jděte jen na nezbytné venčení, a pokud možno ve stínu, aby si pejsek nepopálil tlapky o rozpálený asfalt a neudělaly se mu bolestivé puchýře.
V horku nesmíte psa ani kočku nechat v zavřeném autě, kde teplota hraničí až se 70 °C. Musí-li už na vás chvíli počkat, vždy parkujte ve stínu, auto větrejte, nechte zvířeti misku s vodou a pravidelně jej kontrolujte.
Prima tip
V letních měsících je potřeba častěji měnit vodu, pes i kočka by měli mít stále k dispozici vodu nejen čerstvou, ale také chladnou. Dbejte na to, aby zvíře opravdu dostatečně pilo, pokud se vám zdá, že tomu tak není, napájecí vodu ochuťte třeba medem, glukopurem, trochou masového netučného vývaru, několika kapkami mléka atp.
Domácí mazlíči a přehrátí
Psí i kočičí kůže obsahuje pouze minimální množství potních žláz a zvířata jsou odkázána jen na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání.
Pokud si pes během procházky často sedá nebo zvedá tlapky, odmítá nabízené hry, hodně sliní, je nervózní, má pěnu u tlamy, zadýchává se nebo kašle – bude nejspíš přehřátý. Při těžší formě pak nastupuje zvracení, horečka přes 40 °C, průjem, bušení srdce či neschopnost pohybu. V tom okamžiku je nutné psa co nejrychleji zabalit do mokrých ručníků, dát mu napít, vzít jej do klimatizované místnosti nebo mu ochladit tělo a hlavu studenými obklady, případně sáčkem se zmraženou zeleninou a jet k veterináři.
Příznaky úpalu u kočky jsou dost podobné – jedná se o hlasité dýchání, překrvení sliznice, kočka má příznaky šoku, zvrací a může upadnout i do bezvědomí. V takovém případě musíte zvíře co nejrychleji ochladit, podat mu studenou vodu, a pokud se jeho stav nelepší, vyhledat veterinárního lékaře.
Prima tip
Horkem nejvíc trpí psi s nadváhou, staří, nemocní, feny ve vysokém stupni březosti a štěňata. Dále psi s tmavou barvou srsti, plemena s krátkou čelistí tzv. „splácnutým čumákem“ a nízká plemena, protože se pohybují těsně nad rozpálenou zemí – snáze se tedy přehřejí.
Publikováno: 31. 7. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce