Mezi domácí léčivé rostliny patří mnoho druhů našich i poměrně exotických rostlin, které se ale dají pěstovat i doma. Stačí jim dopřát vhodné podmínky a můžete si jejich netypický vzhled i léčivé účinky užívat i u nás. Podívejme se blíže na tři z nich - eukalyptus, tea tree a aloi, třeba si jedna z nich najde místo i u vás doma.
Eukalyptus patří mezi domácí léčivé rostliny
Mezi domácí léčivé rostliny patří na příklad blahovičník, známější pod názvem eukalyptus. Jde o strom pocházející z Austrálie, kde dorůstá až do výšky 100 m. Pro své léčivé účinky se také někdy nazývá ''strom zázraků''. Tento strom/keř je vhodný do bytu, i když mu bude více vyhovovat kombinace letnění venku a zimování uvnitř.
Jak na pěstování eukalyptu?
Eukalyptus vyžaduje dostatek vzdušné vlhkosti. Tu zajistíte postavením květináče na misku vyloženou kamínky, které zalijete vodou. Vhodné jsou také zvlhčovače s vodou na topení, aby vzduch nebyl přesušený. Rostlinu zalévejte až po úplném vyschnutí, aby nebyl substrát trvale mokrý. Jako zeminu pro eukalyptus lze použít obyčejný zahradnický substrát. Smíchejte ho s pískem v poměru dva díly zeminy na díl písku, v tomto směru není rostlina náročná. Jinak mu přes léto dopřejte místo s co nejvyšší dobou přímého slunečního záření, zimujte uvnitř při teplotách od 10 do 13 °C
Léčivé účinky eukalyptu
Nejčastěji se eukalyptus používá při léčbě rýmy, kašle, astmatu a dalších respiračních problémech. Eukalyptus je proto vhodný i do domácnosti, kde žijí astmatici. Vylučuje silice vhodné pro ně i pro léčbu dalších bronchitiálních onemocnění, uvolňuje hleny a ničí bakterie, přes noc je tedy velmi účinný. Jeho listy se dají dobře sušit, po usušení stačí nadrtit a využívat k inhalaci silic.
I tea tree může sloužit jako domácí léčivá rostlina
Další ze stromů či keřů, které se dají pěstovat jako domácí léčivá rostlina a hodí se i například dětem do pokoje, je tea tree - čajovník. Jde o menší strom domovem v Austrálii, dorůstající ve svých přirozených podmínkách do max. 7 m. Kůra je bílá a strukturovaná, listy jemné a voňavé po citrusech.
Jak tea tree pěstovat?
Tea tree je pro naše podmínky náročný na pěstování, ale dají se mu vytvořit v domácích podmínkách. Vyžaduje chladnější prostředí, tedy kolem 18 °C, a zimní vlhkost kolem 60 %. Nutná je pak dostatečná zálivka obsahující potřebné živiny. V zimě zálivku omezte. Světlo dopřejte rostlině nejlépe rozptýlené, ale snese i přímé sluneční záření. Můžete ho také letnit s tím, že na zimu ho přemístíte dovnitř na místo chráněné před mrazy.
Blahodárné účinky tea tree
Samotná rostlina umístěná v místnosti dezinfikuje vzduch. Můžete ho ale využít i k dezinfekci vnitřních částí organismu při konzumaci čerstvého listu, nebo také jako kosmetický přípravek. Dezinfikuje při konzumaci dutinu ústní a zažívací ústrojí, působí jako přírodní antiseptikum a antimykotikum, účinkuje při svědění a otocích, kašli i nachlazení.
Domácí léčivé rostliny zastupuje také aloe
Jako další domácí léčivá rostlina se dá pěstovat aloe v různých podobách, nejčastěji se setkáte s aloe vera (barbadensis) a aloe arborescenc. Jde o sukulentní a tedy suchomilné rostliny, které pocházejí z polopouště Jižní Afriky, ale narazíte na ně i jinde ve světě. Listy jsou dužnaté, rostoucí do růžice, mají zelenou barvu, některé druhy mají světlé tečky či pruhy.
Jak aloi pěstovat?
Aloe je rostlina, které se bude v našich domácích podmínkách dobře dařit. Jde o rostlinu vhodnou i pro začátečníky. Stačí jí dopřát rozptýlené světlo, poměrně nízkou zálivku (v létě jednou za týden, v zimě méně). Rozhodně ji nepřelijte, je na to citlivá. V létě se jí bude líbit za oknem i venku na zahradě či na balkoně. Substrát běžně využívaný namíchejte s pískem, aby byl dobře propustný.
Všemocná aloe
Aloe je typickým kosmetickým přípravkem. Z rostliny stačí ulomit dužnatý list a čerstvý ho použít - respektive jeho vnitřní dužnatou část, na odřeniny, pohmožděniny i popáleniny. Kromě toho ale působí i na dobrý stav trávicí soustavy, má zklidňující, antimykotické i protizánětlivé účinky. Protože je ale šťáva z aloe velmi hořká a působí jako silné projímadlo, pro vnitřní užívání je vhodné si koupit už upravený výrobek, případně je nutné nechat při odříznutí kusu listu nejprve nažloutlou tekutinu vytéct a až poté dužinu využít ke konzumaci.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; loukykvet.cz; gardners-eshop.cz
Publikováno: 17. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová