reklama

Láďa Hruška představuje řízky od řezníka Krkovičky

Každý z nás většinu času řeší, co udělat k večeři. Řízky jsou stará známá klasika, která nikdy neurazí, ale naopak potěší. Takže pokud nevíte, co předložit rodině, sáhněte po jídle, který je úplně jednoduché, ale chutná prakticky všem. Láďa Hruška objevil recept "řezníka Krkovičky" a díky tomu nás naučí i některé zajímavé vychytávky.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Řízky řezníka Krkovičky podle Ládi Hrušky (Zdroj: archiv FTV Prima)

Řízky od řezníka Krkovičky

Už od nepaměti máme v oblibě řízky. A nejen ty vepřové, ale také kuřecí, krůtí, telecí a vůbec řízky v jakékoliv podobě. Samozřejmě všichni víme, jak se takové řízky připravují. Ale neuškodí, když si to připomeneme a díky Láďovi Hruškovi se přiučíme užitečné vychytávky.

Základem každého řízku je kvalitní maso. Protože budeme dělat řízky kuřecí, navštívíme našeho oblíbeného řezníka a koupíme u něho šťavnatá prsíčka. Maso musí být dostatečně vyzrálé a vychlazené. Doma maso omyjeme, osušíme papírovým ubrouskem a připravíme si ostatní suroviny.

Suroviny k receptu
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
K výrobě báječných řízků budeme potřebovat...

Základní suroviny:

  • kuřecí prsa bez kosti
  • polohrubá mouka
  • vejce
  • pivo
  • plnotučné mléko
  • strouhanka
  • sůl a pepř
  • tuk na smažení
  • citron 

Maso nařízneme, otevřeme jako knihu a lehce naklepeme. Díky rozevření prsíček nám vznikne velký řízek, skoro přes celý talíř. A máme tu první vychytávku - maso před obalováním namočíme do plnotučného mléka. Díky tomu bude masíčko šťavnatější a křehčí.

Naložení masa do mléka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Masíčko namočíme do mléka, čímž bude velmi šťavnaté

Namočené řízky obalíme. Místo klasické a všem známé hladké mouky použijeme polohrubou. Vajíčko rozšleháme v hlubokém talíři a přidáme - vychytávka č. 2 - trochu piva. Kůrčička bude nadýchaná a křupavá. To celé ještě jednou zopakujeme. Teprve pak je obalíme ve strouhance.

Obalený řízek
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Obalené řízky ihned smažíme

Řízky osmažíme na rozpáleném tuku do zlatova z obou stran. Po vyjmutí z tuku necháme řízky okapat a přebytečný tuk odsajeme papírovým ubrouskem. 

Smažení řízku
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Řízky osmažíme z obou stran dozlatova

A víte, že řízky vlastně vznikly vlastně omylem? To prý jednomu řezníkovi spadl kus masa do strouhanky, nelenil, maso osmažil, jak bylo a to mu zachutnalo. Postupným experimentováním vznikl trojobal a delikatesa byla na světě. A ještě že vznikla, protože docela určitě se nenajde člověk, který řízky nemá rád. Tak tedy - dobrou chuť.

Naservírovaný řízek s chlebem
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Servírovat můžeme třeba s čerstvým křupavým chlebem

Publikováno: 22. 5. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová