Jiří Šourek názorně předvádí Daně Makrlíkové a divákům, jak správně postupovat při řízkování jehličnanů.
Túje a cypřiše se rozmnožují řízky. Lepší je odebírat řízky z mladších rostlin. Řízky ze starších rostlin hůře zakořeňují. Jsou dva druhy řízků. Buď s patkou, nebo vrcholový s bočním poraněním. Řízek s patkou odtrhneme z ustřiženého vrcholu a odřízneme šikmo část větvičky. Vznikne nám patka, kterou začistíme, aby byla hladká. Část, která přijde do substrátu musíme zbavit olistění, jinak by zahnívala.
Řízek bez patky se používá, když je řízek větší, nebo vrcholový Odstraníme částečně olistění a provedeme boční poranění větvičky. Z odhaleného pletiva poroste kořenový systém.
Před zasazením řízků do substrátu se namočí očistěnou částí do gelového stimulátoru. Substrát je složen z rašeliny a křemičitého písku v poměru 1:5. Kolíkem se vytvoří důlek, do kterého zasuneme řízek. Po zasázení řízků se provede zálivka vodou s fungicidním přípravkem., jako prevence proti houbovým chorobám. Truhlík s řízky položíme na záhon, nebo do pařeniště na zastíněné místo. Přikryjeme mléčnou fólií, abychom udrželi vzdušnou vlhkost. Jednou týdně řízky kontrolujeme. Za 4-5 týdnů začne řízek kořenit. V létě je již můžeme přepichovat do květináčů, nebo volné půdy.
Publikováno: 25.4.2007, Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.