reklama

Kouzelné houby jsou tu i pro vás

Imunitní systém dostává v našem uspěchaném a přetechnizovaném světě pořádně zabrat. Potřebuje proto neustálou péči a podporu, třeba prostřednictvím léčivých hub.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Imunitní systém musí být v pohodě, abyste dobře zvládali všudypřítomný stres (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Imunitní systém - základ pevného zdraví

Imunitní systém, který dobře funguje, je mimo jiné zárukou, že budete chráněni proti stresu, což je ale jen jednou z předností, které léčivé druhy hub mají. V odborné literatuře se můžete setkat také s označením funkční nebo medicinální houby. Určitě nejznámější z nich je hlíva ústřičná. Ovšem díky rostoucí oblibě čínské a japonské tradiční medicíny i za hranicemi těchto zemí objevil zbytek světa další houbovou trojici, která by neměla ujít ani vaší pozornosti.

Tzv. funkční houby nejsou v medicíně považovány za skutečná léčiva, řadí se mezi doplňky stravy, nicméně jejich účinky odborníci už dávno nepopírají. Ochrana proti stresu je totiž jen začátek toho, s čím mohou pomoci. Obsahují především beta-glukany, které jsou zásadní pro lidský imunitní systém, zvláště jako prevence bakteriálních a parazitárních chorob. Nezanedbatelný je rovněž obsah antioxidantů a proteinu zvaného lektin, o němž se v poslední době na odborné půdě hodně diskutuje v souvislosti s jeho úlohou při prevenci některých typů onkologických onemocnění.

Pozor na záměnu

Asi nejznámější z této skupiny hub je reishi, která nese v češtině půvabný název lesklokorka lesklá. Zdaleka se nejedná o exotickou houbu, protože roste i v našich lesích. Ale pokud se ji rozhodnete užívat, raději se spolehněte na preparáty z těch uměle pěstovaných, protože byste si ji mohli při vlastním sběru splést s chorošem i dalšími houbami, které rostou na stromech. Ty nebývají sice vysloveně jedovaté, ale častou jsou velmi hořké a hlavně neúčinné.

Reishi je doslova houbová krasavice, jak napovídá i její české jméno lesklokorka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Reishi je doslova houbová krasavice, jak napovídá i její české jméno lesklokorka

Reishi je hojně používána v čínské medicíně, kde tvoří součást řady léčivých směsí, protože má schopnost posilovat vitalitu, takže snižuje únavu a zvyšuje celkovou odolnost vůči škodlivým vlivům vnějšího prostředí. Její pravidelná konzumace zároveň pomáhá při obtížích s plícemi a dýcháním, podporuje duševní pohodu a soustředění a v neposlední řadě také kvalitní spánek.

Perla mezi houbami

Za rostoucí popularitou japonské houby shiitake, českým jménem houževnatec jedlý, stojí nejen její pozitivní vliv na imunitní systém a další medicinální účinky, ale také fakt, že je proslulá vynikající chutí, proto tvoří častou ingrediencí mnoha tradičních asijských pokrmů a přezdívá se jí „perla mezi houbami“. Obsahuje cenný koktejl látek, který chrání játra a kardiovaskulární systém a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a cukru v krvi. Tuto houbu lze doporučit i alergikům, protože se osvědčila při snižování některých projevů sezónních alergií. Pánové zase jistě ocení její pozitivní vliv na potenci.

Japonskou houbu shiitake vypěstujete i doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonskou houbu shiitake vypěstujete i doma

Na rozdíl od reishi u nás shiitake neroste, nicméně k dostání je substrát s obsahem houbové kultury, takže si ji vypěstujete i doma. Uplatnění najde určitě i v české kuchyni, protože s ní můžete zacházet jako s jakoukoliv jinou chutnou houbou, takže se hodí nejen do polévek, ale rovněž ke smažení i dušení.

Bojovník proti cholesterolu

Našim chorošům je příbuzná třetí zázračná houba – maitake (trstnatec), která roste především v Číně a v Japonsku, ale objevuje se i v USA a v Evropě a narazit na ni lze občas i u nás, ale objevit a rozeznat ji, to je úkol pro pravého houbového znalce.

Maitake je podle čínské medicíny tím pravým pro duševní pohodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Maitake je podle čínské medicíny tím pravým pro duševní pohodu

Již několik desetiletí se pěstuje ve velké míře uměle, protože se stala hojně využívaným doplňkem stravy vzhledem ke svým léčivým schopnostem. Svým složením příznivě ovlivňuje imunitní systém a tradiční čínská medicína ji doporučuje při nejrůznějších psychických obtížích,  rovněž jako prostředek proti zánětům a bakteriálním nákazám. Podobně jako reishi pomáhá při astmatických obtížích a se shiitake mají zase podobné schopnosti snižovat hladinu cukru a cholesterolu.

Kdy je opatrnost na místě

Celý houbový trojlístek lze užívat ve formě potravinových doplňků dlouhodobě, protože jen tak se projeví veškeré pozitivní účinky. Nicméně například shiitake se nedoporučuje užívat ve spojení s imunosupresivy a není vhodná ani pro těhotné ženy a osoby po transplantacích. Takže pokud se rozhodnete využívat zázračnou moc léčivých hub, určitě se předtím poraďte se svým lékařem.

Zdroj informací: cbdstar.cz; encyklopedie.biooo.cz; prirodnilekarna.cz

Publikováno: 13. 6. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Houba reishi a její zázračné účinky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reishi neboli lesklokorka je zajímavá houba. Není prakticky poživatelná, ale vyrábí se z ní extrakty, které mají silné léčebné účinky.