Plánujete chirurgický zákrok a zajímá vás, jak se správně starat o jizvy? Nechte svou kůži vyniknout pomocí efektivních preventivních opatření a získejte nejlepší možné hojení. V tomto článku se dozvíte o důležitých tipů a triků od odborníků, které vám pomohou dosáhnout nezapomenutelného výsledku a minimalizovat vzhled jizev.
Osud jizvy je v našich rukou
Způsob, jak se jizva hojí, závisí na péči, kterou jí věnujeme. Doporučuje se minimalizovat zátěž na oblast s jizvou a dbát na to, aby jizva a její okolí zůstaly měkké. Jizva má tendenci stahovat se a ztuhnout, což může způsobovat tlak, napětí a někdy i bolest v kůži kolem jizvy. Odborníci doporučují provádět tlakovou masáž na místě jizvy - jizva se na několik sekund stlačí, dokud nezbělá kůže v jejím okolí. Poté je vhodné masírovat okolí jizvy tlakem prstů po celé její délce. Intenzita tlaku by měla být přiměřená, takže necítíme nadměrnou bolest.
Dalším krokem, jak se starat o jizvy, je použití vhodných přípravků. Doporučuje se používat gely s beta-glukany, což jsou výtažky z hlívy ústřičné. „Je prokázáno, že beta-glukany, konkrétně beta-1,3/6-D-glukan, mají vysoký regenerační účinek na kůži a urychlují její hojení," potvrzuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře.
Příprava před chirurgickým zákrokem
Beta-glukany jsou prospěšné ve všech fázích hojení rány a je dobré je zařadit do svého stravování již před samotným chirurgickým zákrokem ve formě výživového doplňku. „Beta-glukany jsou polysacharidy, které stimulují přirozenou imunitní odpověď tím, že ovlivňují několik složek imunitního systému. Při hojení rány působí na imunitní buňky i další druhy buněk, což zlepšuje ochranu místa postižení a podporuje tvorbu nové tkáně," vysvětluje odborník na imunitu A. Doboly.
Pro zlepšení kondice naší kůže také přispívá užívání kyseliny hyaluronové nebo kolagenu. Obě látky zvyšují šanci na dobré hojení jizev. Je ideální je užívat v tekuté formě, aby mohly působit zevnitř směrem ven a postupně vyplňovat všechna místa, kde jsou potřebné.
„Kolagen je bílkovina, která představuje základní stavební hmotu pro naše podpůrné tkáně. Sluneční záření a další vnější vlivy spolu se stárnutím přispívají k jejich poškození. Řešením může být zvýšená konzumace potravin obsahujících esenciální mastné kyseliny a užívání vysoce koncentrovaného mořského kolagenu, zejména v tekuté hydrolyzované formě," radí MUDr. Svetlana Šefčíková.
Opatrnost při vystavování slunci
Části kůže, které se hojí, by neměly být vystavovány slunečnímu záření, protože jsou náchylné na hyperpigmentaci. Je ideální zakrýt je vhodným bavlněným oblečením nebo je natřít krémem s dostatečně vysokým UV faktorem. Čím světlejší je naše pokožka, tím vyšší ochranný faktor potřebuje, ale nemusíme hned používat faktor 50+. SPF 30 je schopen eliminovat 97 % UVB záření, zatímco faktor 50+ blokuje 98 % UVB záření. Důležité je pokožku opakovaně natírat. Účinnost ochranného filtru je třeba obnovovat každé dvě až tři hodiny aplikací nové vrstvy. A vždy po vyjítí z vody nebo při pocení.
Bolest v místě jizvy
Ani ta nejlepší péče o jizvu nemusí zabránit bolesti. Bolest může být způsobena samotným chirurgickým zákrokem nebo poškozením nervových zakončení v okolí rány. Po zahojení by měla bolest postupně ustoupit. Pokud se však bolest nezlepšuje, jizva se ztuhne nebo se na ní objevují hrbolečky a jiné neobvyklé změny, je vhodné vyhledat lékaře. Problémové jizvy lze také řešit pomocí pulzního světla nebo laseru.
Zdroj informací: Pharma MKL a Natures
Publikováno: 30. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce