Většina z nás tráví vsedě osm i více hodin denně, proto se problémy se zády staly téměř novodobou epidemií. Nejčastějším důvodem návštěvy pacientů v neurologických ordinacích jsou bolesti páteře a zad. Jen velmi malé procento těchto onemocnění je příznakem nějakého závažnějšího onemocnění. V drtivé většině jde o bolesti z jednostranného statického zatížení páteře, vazů a kloubů. K těmto bolestem dochází většinou u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání.
Masové rozšíření výpočetní techniky způsobilo, že lze dokonce hovořit o „epidemii“ těchto potíží. Pro mnohé z nás bude jistě překvapivé, pro jiné však nikoli, že osmihodinová pracovní doba, při které sedíte před PC a pouze klikáte soustavně myší, je fyzicky více namáhavá práce, než když budeme několik hodin skládat lopatou uhlí anebo hrabat na zahradě listí po stejnou dobu a pak si odpočineme. Pro tělo je zkrátka nejhorší dlouhodobá jednostranná námaha. Po nějaké době vznikají u přetěžovaných a ochablých svalů svalové disbalance, které často končí blokací páteře.
Existuje několik účinných metod pro prevenci bolestí zad, jako jsou třeba cviky na balančních podložkách, masáž pomocí gymnastických míčů. K účinné léčbě již vzniklých potíží patří elektroléčba, fyzyoterapeutické masáže, cviky posilující páteř a případně ultrazvuková léčba nebo vodoléčba. Není žádnou výjimkou, že v poslední době se například tzv. tenisový loket vyskytuje čím dál více u lidí celodenně pracujících u počítače.
Na pomoc lidem s problémy zad však dnes již běžně vznikají nové typy zdravotních židlí s pohyblivými sedáky na pružinách. Ty pak neustálým mírným pohybem nutí sedícího různoměrně zatěžovat různé druhy svalů, což nazýváme aktivním sezením. Moderní židle do pracoven mají anatomicky tvarované opěráky a jsou k dostání ve spoustě barevných provedení. Základní vlastností správně konstruovaných pracovních židlí je nastavitelná výška sedáku i sklonu opěr a houpacího mechanismu. Houpací mechanismy mají také svůj zdravotní účel, odbourávají tzv. statické sezení a zamezují bolestem bederní páteře.
Na židli si můžeme pořídit balanční gumovou podložku tzv. čočku, ta nás bude nutit zapojovat při sezení i ty svaly, které běžně nepoužíváme. A naopak, uvolní nám svaly neustále přetěžované.
Pro cviky prováděné doma je vhodné pořídit si například k dlouhodobému sezení na židli masážní míček. Ten můžeme využít k příjemné procvičující masáži chodidel. Větší velikost použijte vleže na procvičování mezilopatkového svalstva. Lehněte si na záda a míč umístěte mezi lopatky a uvolněně se na něm povalujte. Cviky můžete provádět jak na posteli, tak na zemi nebo speciální podložce, ale vždy na stabilním povrchu. Kromě pravidelného cvičení a protahování mohou od bolesti zad pomoci také správné boty, které pomáhají ke správnému držení těla při chůzi. Dobrým příkladem jsou české barefoot boty navržené fyzioterapeutem.
Pro sezení na pracovní židli platí pravidlo pravých úhlů. Chodidla jsou položena celou plochou na zemi, lýtka a stehna svírají pravý úhel stejně jako záda se stehny. Pokud je židle správně anatomicky tvarována, zajistí i podepření bederní páteře tak, aby byla přirozeně prohnutá.
Pamatujte, že špatně zvolená pracovní židle vás bude odvádět od práce, nutit odbíhat od stolu a v nejhorším případě vám může dokonce způsobit potíže se zády anebo dokonce stres a migrény.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: friends.kmpfurniture.com, ambiencedore.com, cootattooo.com, wellran-officechair.en.made-in-china.com, livingitupsalon.co.uk, officearc.com, timesnewgeek.blogspot.com, endodirect.com.au, endodirect.com.au, bharattiwari.com, designisthis.com, topchairdesign.com, whitespace.org.uk, conferencesthatwork.com, aram.co.uk, healthyback.com, simply-ergonomic.co.uk, myofficeideas.com, everythingsimple.com, officechairsuk.com, summitchairs.com, getkempt.com, omsteel.cn, prweb.com, sitonit.net, blog.malcolmandrew.com
Publikováno: 26. 10. 2012, Autor: