Lidé si dávají stále větší pozor, jakými produkty čistí a udržují chod domácnosti. Používání chemických čisticích prostředků je pro někoho běžným standardem, pro dalšího nepřekonatelnou hrůzou. Přírodní čisticí prostředky jsou bezpečným a funkčním řešením pro všechny. Jaké vybrat a jak je používat?
Přírodní čisticí produkty nevyžadují zvláštní suroviny, respektive ve většině případů si vystačíme s tím, co máme doma. Váš dům bude po jejich použití svěží, voňavý a bez toxických látek. Pojďme se spolu podívat, jaké prostředky v domácnosti užít a k čemu.
Přírodní čištění podlah a koberců
Budeme potřebovat ocet, vodu, dezinfekční roztok a kapku éterického oleje. Směs můžete použít spolu s mopem či látkovým hadříkem. Po jeho aplikaci je podlaha nejen čistá, ale má přirozený lesk.
Co může být horší než velká skvrna na oblíbeném koberci? Naštěstí i s takovými problémy si přírodní prostředky dokážou poradit. Tentokrát nám pomůže kombinace peroxidu vodíku, bílého octa, prostředek na mytí nádobí a opět kapka éterického oleje.
Nemáte-li k dispozici všechny suroviny potřebné na výrobu směsi, nevadí. Druhá varianta je výrazně jednodušší, neboť obsahuje jen dvě složky – vodu a ocet. Trik spočívá v tom, že poté co směs nanesete na skvrnu, přejedete po ní párkrát žehličkou a je hotovo! Tímto způsobem odstraníte všechny běžné skvrny od jídla a pití.
Přírodní postřik na monitor a televizi
Monitor je bezesporu jedním z nejpoužívanějších věcí v domácnosti. Přesto je jeho čištění a údržba často přehlížena. Monitor vašeho počítače, notebooku, tabletu či televize vyčistíte jednoduše pomocí bílého octa a destilované vody. Na aplikaci je vhodné použít látku z mikrovlákna. Rozdíl je obrovský.
Čistíme kuchyň, zn. přírodně
Kuchyň je jedním z nejdůležitějších míst v domě, alespoň co se čištění týče. Je to centrála a překladiště všech potravin, čili potenciální místo pro působení bakterií, hmyzu apod. Pokud chcete kuchyň vyčistit přírodním způsobem, vystačíte si s věcmi, které tu stejně máte – zažívací sodou a octem vyčistíte spolehlivě všechny skvrny a odlákáte nezvané příživníky.
Povrch kuchyňské linky přírodně vyčistíte za pomoci peroxidu vodíku. Je velmi citlivý na světlo, proto jej nedoporučujeme přelévat z originální hnědé lahve, na kterou můžete připevnit nástavec či trysku, která vám pomůže produkt lépe šířit do prostoru. Po tomto ošetření sáhněte po lahvi bílého octa a použijte ji na stejná místa jako peroxid. Tak zabráníte šíření nemocí z potravin, jakou je třeba salmonelóza.
Máte v kuchyni dřevěné krájecí prkénko? I to si zaslouží kvalitní ošetření. Vezměte čistý hadřík a namočte ho v kokosovém oleji. Poté prkénko (lze užít i na servírovací podnos či mísu) důkladně vydrhněte. Výsledek je nejenom čistota, ale také svěžest a přirozená vůně dřeva.
Čtěte také:
- Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?
- Čistící prostředky domácí výroby – jak na to
- Jak čistit okna, dveře a stěny, přírodní cestou?
Poradí si příroda i s čištěním skla či nerez oceli?
Tentokrát se obejdeme bez octa. Postačí nám dezinfekční roztok (čistý alkohol), čistý čpavek určený na čištění a voda. Dílo nejlépe zakončíte vyleštěním za pomoci starých novin.
Přírodní čištění koupelny
Vlhké prostředí sprchového koutu je jako stvořené pro množení bakterií a tvorbu plísní. Porazíte je směsí boraxu, kastilského mýdla (jeho základem je zeleninový olej), ocet a tea tree oil, který je hlavním přírodním nepřítelem houbových plísní. Pozor! Nezaměňte jej s čajovým olejem, který antimykotické účinky nemá.
Vanu vyčistíme netradičně, ale přesto velmi efektivně. Vezměte polovinu grapefruitu a nasypte na ni jemnozrnnou sůl či zažívací sodu. Tímto zázrakem vydrhněte vanu a pak už se jen radujte z dokonale čistého a lesklého povrchu, který doprovází příjemná citrusová vůně.
Přírodně vyčistíme i podlahové spáry
Tento postup nevyžaduje příliš přípravy či shánění potřebných surovin. Vystačíte si se starým kartáčkem na zuby, namočte jej do nezředěného bílého octa a vydrhněte spoje. Výsledek vás příjemně překvapí.
Přírodní odstraňovač skvrn v nábytku
Pokud jste ještě neměli čas o tom přemýšlet, jistě brzy zjistíte, že ocet se stane vaším nejlepším čisticím pomocníkem v celé domácnosti. Smíchejte jej s tekutým mýdlem a teplou vodou a vyčistíte dokonale všechno unavené čalounění oblíbeného nábytku.
Máte dřevěný nábytek? Nevadí. Z olivového oleje, octa (slouží jako desinfekce), citronové kůry a rozmarýnu vyrobíte dokonalý čistič na dřevo. Výsledkem bude voňavý a hlavně čistý nábytek.
Obdobně jednoduše vyčistíte i kožené povrchy. Kůže je citlivější na desinfekční prostředky, proto nejlépe vyjdete s přírodním dětským olejem s kapičkou octa a éterického oleje. Váš kožený nábytek bude vypadat skvěle, navíc pravidelnou péčí prodloužíte jeho životnost.
Přírodní multifunkční čisticí prostředek do domácnosti
Potřebujete vyčistit jiná zákoutí či kusy nábytku? Chcete zjednodušit svůj čisticí arzenál? Pojďme se podívat na sprej, kterým můžete vyčistit téměř vše – od kuchyně až po koupelnu. Postačí vám oblíbený bílý ocet a citrusová kůra (citróny či pomeranče). Tato směs zbaví vaši domácnost mastnoty, skvrn a dalších nečistot všeho druhu.
A co vy? Máte také nějaký osvědčený přírodní prostředek, který používáte při úklidu? Podělte se o něj s námi v komentářích.
text: autorský článek Martina Gillichová, foto: shutterstock.com
Publikováno: 26. 8. 2022, Autor: autor: Martina Gillichová