Vánoční dekorace nemusí být drahé a blyštit se pozlátkem. Mnohem příjemnější efekt získáte, použijete-li přírodní materiály, které také nádherně voní. Nejlepšího efektu dosáhnete použitím materiálů a rostlin, které nám poskytuje v této době příroda. Mají svůj význam a symboliku a k Vánocům patří.
V minulosti lidé používali pouze to, co jim příroda dala a co bylo možné uchovat. Od toho se odvíjela symbolika, která je jim přisuzovaná.
Šišky a ovoce, především pak ořechy symbolizují počátky nového života. Stále zelené materiály, jako jsou větve jehličnanů nebo určité druhy listnatých dřevin, které využíváme k tvorbě vánočních dekorací, představují životní sílu a odvahu přečkat nevlídné roční období.
Tvoříme vánoční atmosféru
Vypichovaná aranžmá na stolech, nazdobené vánoční stromečky a větve, girlandy na zábradlí, oknech a dveřích, adventní věnce a vánoční svícny, to vše jsou nejdůležitější floristické práce, které si spojujeme s Vánocemi a se slavnostní dekorací našich domovů.
A právě proto, že se jedná o dekorace stolů, místností a všeho, co souvisí s interiérem, musíme na ně pohlížet v souvislosti s nábytkem a prostorem, v jehož výzdobě se uplatňují. Mají-li mít ten správný dekorativní charakter, musí korespondovat s vybavením místnosti, ale i vzájemně mezi sebou.
Věnec jako univerzální dekorace
Sváteční a bohatou výzdobou místností jsou především adventní věnce. Ať zdobí komody, sváteční tabuli, nebo jsou zavěšeny u stropu či pod lustrem, či obepínají svícen, jejich základ tvoří hlavně přírodní materiály.
Jehličnany, nejčastěji jedlové chvojí, větvičky stálezelených listnatých keřů, větvičky z modřínu se šiškami, mechy, ořechy a červené bobulovité plody přispívají velkou měrou k atmosféře očekávání příchodu Štědrého dne. Poprvé se objevily před více než 150 lety, kdy první adventní věnec tohoto typu vznikl v hamburském sirotčinci. Poslední dobou bývají přírodně laděné věnce stále častěji zdobeny malými svitky bílé březové kůry.
Jak využít červená jablíčka
Máme-li dostatečnou zásobu krásných červených jablíček, rozhodně neváháme a rovněž je využijeme k tvorbě dekorací. Zhotovit z nich můžeme krásné přírodní svícny. Vykrajovátkem v nich vytvoříme symbol hvězd, stromečku nebo srdíčka, speciálním nožem na jadřince vykrojíme střed a do něj vložíme zkumavku s vodou. Do ní pak můžeme umístit květ poinsettie, čemeřice, větvičku ilexu nebo jmelí anebo do jablka vytvořit otvor ve velikosti čajové svíčky a do něj pak umístit malou aromatickou svíčku.
Co najdeme na procházce
Při tvorbě svícnů vždy myslíme na to, že jednotlivé svíčky potřebují náležitý odstup. Ten by měl odpovídat alespoň vzdálenosti dvou prstů nebo 5 centimetrů. Nikdy nesmějí zpracovávané přírodní, ale ani jiní materiály zasahovat bezprostředně nad plamen svíčky, mohly by vzplanout. K přípravě svícnu lze využít například červené větvičky svídy krvavé nebo můžeme základ svícnu vytvořit vrstvením smrkových šišek na sebe.
Publikováno: 29. 11. 2021, Autor: autor: Zuzana Bohdalová