reklama

Připravte se na boj s jarní únavou

Cítíte se pod psa a už se nemůžete dočkat jara? Nezapomeňte, že brzy přijde i únava, kdy tělo dává na vědomí, že mu zima dala pořádně zabrat. Poradíme, jak jí předcházet!

Nejdůležitější prevence před únavou a jarními virózami vychází ze základních lidských potřeb, které bychom měli tělu dopřát. Je vcelku logické, že se únavě předchází spánkem. Ideální je dodržovat pravidelnou míru 8 hodin denně. Víkendové dospávání bývá pro lidský organismus zrádné a v zásadě proti únavě nepomůže. Často tomu bývá právě naopak.

Pozor bychom si měli dát také na dehydrataci organismu. Dostatečné množství tekutin je v poslední době velmi diskutované téma. Každý organismus má specifické potřeby a doporučení daného množství tekutin může být zavádějící. Výstražným znamením by pro jedince měl být pocit žízně a právě únava. Ta je jedním z ukazatelů dehydratace stejně jako časté návštěvy toalety. Pokud máte ráno problém se takzvaně nastartovat, mějte u postele připravenou sklenici čisté vody a po probuzení ji vypijte.

Nepostradatelným pomocníkem s jarními nápory na lidský organismus je světlo slunečního záření, jelikož je přímým zdrojem vitaminu D. Snažte se jej vyhledávat a umožňovat mu cestu do obydlí i pracoven. Během jarního období sundejte z oken silné závěsy a schovejte je na další zimu. Případně si pořiďte dekorační úvazy, kterými závěsy snadno stáhnete do stran.

shutterstock-270745160.jpg

Zdroj: archiv redakce

Odpočívejte!

Minimálně jednou v týdnu bychom měli dopřát tělu absolutní odpočinek. Takový, kdy se myšlenkami touláme po nejmilejších místech a všední problémy neexistují. Není nutné trénovat meditační techniky, kdy postupně putujeme až do samotného nitra bytí. Úplně postačí rozmazlovat se při oblíbené relaxační činnosti. Pro někoho je to četba cestopisu či detektivky, jiní se raději nechají hýčkat při aromatické masáži či v hřejivé koupeli. Pokud si rádi dotváříte odpočinkovou atmosféru pomocí svíček, vybírejte v tomto období raději jarní vůně. Skvělé jsou lehké květiny a citrusy. Naopak vynechte těžké kořeněné vůně, spojované s vánočním časem.

Sluneční paprsky nepřeceňujte, naše část zeměkoule ještě není Slunci dostatečně blízko a to nemá zatím ideální intenzitu. Ačkoli se obchodní domy plní lákavými sáčky a blejzry, jejich místo je stále ve skříni. Snažte se prohřívat tělo, především nohy a ruce, a prozatím neuklízejte rukavice a teplejší ponožky. Po příchodu domů si můžete dopřát hřejivou lázeň a zábal na nohy.

Tělo prohřívejte i zevnitř a jídla vylepšujte použitím výrazného koření. Do kuchyňských zásob pořiďte skořici, kayenský pepř či zázvor. Tím můžete báječně vylepšit polévky z masových vývarů. Přirozenou kuchyňskou prevencí, na kterou není radno zapomínat, je česnek. Tradiční česká kuchyň s ním počítá v řadě pokrmů, proto se zásobte dostatečným množstvím.

Připravte se na boj s jarní únavou
Připravte se na boj s jarní únavou (Zdroj: archiv redakce)
Připravte se na boj s jarní únavou
Připravte se na boj s jarní únavou (Zdroj: archiv redakce)
Připravte se na boj s jarní únavou
Připravte se na boj s jarní únavou (Zdroj: archiv redakce)
Připravte se na boj s jarní únavou
Připravte se na boj s jarní únavou (Zdroj: archiv redakce)
Připravte se na boj s jarní únavou
Připravte se na boj s jarní únavou (Zdroj: archiv redakce)
Připravte se na boj s jarní únavou
Připravte se na boj s jarní únavou (Zdroj: archiv redakce)

Využijte hormony štěstí

Proti jarním únavám a špatné náladě vás také ochrání hormony štěstí. Zejména při aerobních aktivitách, jako je běh, plavání, cyklistika či běh na lyžích, se vyplavují hormony endorfin, serotonin, adrenalin a dopamin. Alespoň půl hodiny sportovní aktivity denně vám kromě pocitu štěstí přinese i více fantazie, touhy plnit si cíle a zkoušet nové věci a pomůže psychicky překonávat nesnáze.

Snažte se dávat přednost sportům na čerstvém vzduchu. A jestli je pro vás pravidelný sport opravdu neuskutečnitelný z časových či jiných důvodů, nahraďte jízdu dopravními prostředky pěší chůzí.

K rozproudění lymfatického oběhu i k zlepšení trávení vyzkoušejte hodiny jógy či rehabilitačních sestav pilates a kalanetiky. Klidnější, leč pro svalstvo náročnější aktivity vám navíc zpevní zádové svalstvo a vyrovnají unavenou páteř. S pevným a rovným tělem budete lépe čelit nástrahám všedních dní. Avšak nejdůležitějším pravidlem pro překonání jarní únavy pomocí sportovní aktivity je – dělejte to, co vás baví a na co se budete těšit.

shutterstock-234562414.jpg

Zdroj: archiv redakce

Upravte jídelníček

S výzkumy a doporučeními v oblasti zdravého stravování se v posledních letech roztrhl pytel. Pokud si neumíte den představit bez lepku či cukrů, není důvod se jim absolutně vyhýbat. Snažte se jejich příjem ale snížit, jelikož únavu organismu negativně ovlivňují. Přepadne-li vás nenadálý útlum, odolejte svádění slazených energetických povzbuzovačů a raději se protáhněte na čerstvém vzduchu. Naopak jídelníček významně obohaťte vitaminy a vlákninou.

Se začátkem nového roku i neúprosným krácením času do letní dovolené se mnozí z nás zavazují k razantnímu zhubnutí do plavek. Extrémně rychlé váhové úbytky vitalitě organismu příliš nepomohou. A při sestavování redukčního jídelníčku nezapomínejte na kvalitní tuky. Bez nich se vitaminy z ovoce a zeleniny nedokáží saturovat v těle.

Stejně jako averze vůči některým typům potravin se i z pojmu detoxikace stává téměř náboženská mantra. Je však dobré si uvědomit, že už naši prapředci se jisté jarní detoxikaci před příchodem Velikonoc oddávali. Smyslem takové kúry je očištění organismu od škodlivin a pomoc s nastartováním do dalšího cyklu. Pokud se vybrané detoxikační kúře plánujete oddávat poprvé, snažte se dodržet následující pravidla:

  • Naplánujte si kúru na klidnější období. Zejména v prvních dnech budete cítit velkou únavu a podrážděnost.
  • Snažte se první nepříjemnou fázi překonat, pomůže vám dostatečné množství tekutin (ideálně čistá voda a bylinné čaje).
  • K cílenému čištění trávicího traktu vám pomůže vláknina obsažená v zelenině, můžete vyzkoušet i dražší přírodní produkty, jako je chlorela či zelený ječmen.
  • Očistě organismu napomáhá pohyb, v období detoxikace si raději dopřávejte klidnější aktivity.
  • Máte-li jakékoli zdravotní problémy, zejména však s krevním tlakem, poraďte se o průběhu detoxikace s lékařem.
  • U intenzivní detoxikace nepřekračujte 10 dní. Po delší době začnou tělu chybět potřebné látky, jako je vitamin B obsažený v mase.
  • Pro rychlou ranní vzpruhu můžete vyzkoušet různé kombinace zeleninových a ovocných freshů a smoothies. V kuchyni by vám proto neměl chybět odšťavňovač a stolní mixér. Ideální je se skleněnou nádobou, která pomáhá uchovat vitaminy.
  • Místo kávy pak můžete na únavu vyzkoušet osvědčené bylinky. Jako obrana před únavou a k posílení imunity poslouží echinacea, ženšen a rozchodnice růžová.
  • K očištění se používá kopřiva dvoudomá a smetanka lékařská a jako rychlý zdroj vitaminu C vám poslouží rakytník řešetlákový.

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 15. 2. 2021, Autor: autor: Lenka Malá