Asi jste už slyšeli argumenty, že sušička na prádlo šetří čas i peníze. Ale na druhou stranu se k vám možná donesly i různé mýty, které toto tvrzení vyvracejí. Přitom jeden důvod, proč se rozhodnout k nákupu, je víc než nasnadě. Začínají podzimní plískanice, po nich přijdou zimní mrazivé dny, takže prádlo na sluníčku, na rozvěšených šňůrách už jen tak neusušíte.
Oblečení se rozhodně sušením nepoškodí
Všeobecně nejrozšířenější je strach z toho, že se oblečení během sušicího cyklu poškodí. Na trhu jsou však už speciální sušičky s tepelným čerpadlem, které udržuje nízkou teplotu sušení a spolu s vhodným programem výrazně snižují pravděpodobnost poničení materiálu. Pokud jste navíc alergik, vyplatí se vám pořídit si sušičku se speciálním programem „pro alergiky“, který odstraňuje z oblečení veškeré alergeny.
Spotřeba elektřiny vás nezničí
Dalším mýtem bývá údajné plýtvání elektrickou energií a tím pak vysoké finanční náklady. Pravdou je, že po pračkách se sušičkou patří samostatné sušičky k největším žroutům energie v domácnosti, při jejich výběru by tedy spotřeba měla být jedním z rozhodujících kritérií.
Levnější kondenzační sušičky s topným tělesem se mohou při častějším používání značně prodražit, na trhu tak pomalu začínají dominovat sofistikovanější modely s tepelným čerpadlem. Ty při sušení využívají zbytkového tepla k opětovnému ohřátí vzduchu, čímž šetří vynaloženou energii.
Výběrem správného modelu můžete tedy docela ušetřit. Každopádně vybírejte sušičku ve třídě A. Platí, že čím více „plusek“ navíc, tím lépe.
Je lepší si připlatit
Levné modely pohybující se v cenovém rozpětí několika tisícovek často nemají ani průhledná dvířka, kvůli staršímu způsobu umísťování filtrů. Sušičky v ceně kolem dvaceti tisíc korun vás naopak ohromí širokou nabídkou programů a funkcí, mezi kterými nechybí ani dnes velmi populární Wi-Fi připojení, díky němuž můžete spotřebič ovládat odkudkoliv.
Například kondenzační sušička HSCX 10445 z řady Supreme Care s tepelným čerpadlem a inteligentní technologií 6. smysl si sama nastaví teplotu s ohledem na to nejjemnější prádlo a neustále hlídá a upravuje celý proces sušení. Nová kombinovaná pračka se sušičkou WDU8H640EU firmy Bosch má navíc i technologii HomeConnect, díky níž je možné kontrolovat momentální stav, vybírat vhodný program i upravovat nastavení pohodlně v aplikaci na mobilním telefonu nebo tabletu.
Aplikace také obsahuje řadu užitečných rad a tipů, upozorňuje na skončení cyklu i na to, že dochází prací prostředek.
Server Arecenze.cz provedl srovnání několika modelů a našel i exemplář hybridní sušičky. „Tyto poměrně nové přístroje jsou specifické zdrojem tepla, uvnitř totiž skrývají jak topné těleso, tak tepelné čerpadlo, čímž umožňují využívat výhod obou technologií. Zatím je jich na tuzemském trhu k dostání jen pár, možná jde ale o směr, kterým se budou výrobci sušiček dále ubírat,“ uvádí redaktorka serveru Arecenze.cz Eliška Srncová.
Hudbou budoucnosti potom zůstávají ultrazvukové sušičky, na jejichž vývoji pracují američtí vědci. Jejich proniknutí do běžných domácností by znamenalo revoluci v sušení, vodu totiž z prádla dostanou zcela bez využití tepla, tedy výrazně úsporněji a také rychleji.
Nebojte se náročné údržby
Mezi další obavy, proč si sušičku nepořizovat, patří tvrzení, že vyžaduje častou údržbu a samotná instalace je příliš složitá. To už ale dávno neplatí, nicméně bez běžné údržby se přece jen neobejdete. „Zanedbaná údržba prachového filtru způsobuje zhoršené proudění vzduchu v sušičce a navíc prodlužuje dobu sušení, a tedy i zvyšuje spotřebu energie,“ uvádí Darina Papáčová, produktová specialistka značky Whirlpool.
To se však s příchodem kondenzačních sušiček na trh postupně mění. Například sušička značky LG navíc disponuje unikátním samočisticím kondenzátorem, díky němuž téměř odpadá náročné manuální čištění.
Průplach samotného kondenzátoru je totiž zajištěn silným proudem ze tří trysek, které důkladně vyčistí celou plochu i od nejjemnějšího textilního prachu.
Nepodceňujte správnou techniku sušení
Pokud však neznáte osvědčené tipy a triky v oblasti sušení, tak ani s nejlepší sušičkou nedosáhnete kýženého výsledku. V první řadě studujte na svém prádle cedulky. Podle uvedených symbolů poznáte, zda a s jakou intenzitou můžete prádlo sušit. Existují tkaniny, které se do sušiček nedoporučují. Dejte také pozor, abyste najednou sušili jen stejné či podobné materiály. Ale to asi nebude žádný zvláštní problém, protože proces třídění začíná již u samotného praní.
Nemáte-li chuť prádlo žehlit, postačí správně zvolený program a kvalitní sušička. Před umístěním prádla do bubnu nejprve prádlo co nejlépe vyždímejte. Platí také pravidlo – čím méně kusů oblečení je uvnitř bubnu, tím lepší bude výsledný efekt vyžehlení. Každopádně si dávejte pozor na to, abyste sušičku nepřeplnili. „Vzduch se pak nedostává mezi prádlo a prádlo zůstane pomačkané. Maximální kapacita sušičky je určená pro bavlnu, ostatní druhy tkanin je potřeba sušit podle objemů uvedených v návodu. Například ve velké sušičce určené pro 9 kg prádla může být vhodné sušit pouze 4 kg prádla ze syntetických vláken, 2 kg jemného prádla nebo 1 kg vlněných textilií – ty se doporučuje převrátit naruby,“ upozorňuje Papáčová.
Pokud toužíte po intenzivní a svěží vůni prádla, můžete přidat do sušičky navíc nějaké speciální osvěžovače.
Publikováno: 8. 11. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová