Již čtrnáct dní pro Vás připravujeme kromě tradičního obsahu našeho magazínu také ekonomicko právní zpravodajství z oblasti bydlení a trhu realit. A je toho ještě víc.
Koupě a prodej bytů, právní pozadí takové věci, situace v Česku, chystaná reforma financí úzce související třeba právě s bydlením, stejně jako mnohé připravované právní změny upravující vztah nájemník a pronajímatel atd., to vše jsou věci, které se nás zcela bytostně dotýkají.
Bydlení obecně patří mezi elementární potřeby, jejichž možnost a forma uspokojování je ukazatelem vyspělosti daného společenského zřízení, v našem případě tedy tzv. parlamentní demokracie. Kdysi dávno v kruhu kolem ohně to mohlo fungovat tak, že kdo přinesl a přiložil dřevo, mohl se ohřát, kdo mohl a lovil mamuty, ten neměl hlad, zkrátka, kdo se podílel na vzniku jakého si společného blaha, ten jej také užíval. A protože – jak všichni doufáme – je člověk „slušným a nesobeckým“ živočichem, pak také pozve k ohni toho, kdo již není schopen přikládat ani lovit, kdo je starý nebo nemocný a koho přece nebudeme od ohně a s mastnou pusou pozorovat, jak mrzne a nebo umírá hlady.
Střádáme li všichni jako poplatníci do státní kasy, stáváme se akcionáři státu jako jedné velké firmy a pak nás logicky zajímá, kolik tam toho je našetřeno a jak se s tím hospodaří a zejména: jaké má námi zvolený hospodář priority, na co použije peníze primárně, co mu připadá důležité a co ne. V každé akciové společnosti se delegovaní ředitelé zodpovídají na pravidelných schůzích svým akcionářům, kteří managerům dali platy a chtějí, aby firma vydělávala a sloužila v jejich prospěch.
Hodně zdravého úsudku vám přeje redakce
Publikováno: 23. 4. 2007, Autor: