Pohodlnou zahradní houpačku pro chvíle pohody a odpočinku si můžeme vyrobit i z dřevěných latiček a provázků. Její výhodou jsou zvýšené boky, které nám ležení zpříjemní. Máme pro vás návod krok za krokem, jak si dřevěnou houpací síť vyrobit.
Co na výrobu dřevěné houpací sítě potřebujeme
- hranolky z tvrdého dřeva o profilu 2,5×2 cm
- 41 ks latěk o délce 40 cm
- 80 ks latěk o délce 20 cm
- pro zavěšení pevné pletené lanko o průměru 6–7 mm, celkem 4 kusy o délce 5 metrů
Jak při výrobě dřevěné houpací sítě postupovat
1. krok:
V hranolcích potřebujeme provrtat vždy dva otvory pro navlečení provazu. Aby bylo vrtání přesné, vytvoříme si pro vrtání pomocnou šablonku. Ta nám bude sloužit jako stranový a koncový doraz.
2. krok:
Šablonu připevníme ke stojanové vrtačce tak, abychom vrtali do středu hrany o šířce 2,5 cm a to 3 cm od konce hranolku. Provrtáme hranolky na obou stranách.
3. krok:
Pro vrtání používáme vrták o průměru 8 mm, tedy o málo větší, než je průměr lanka. Hrany provrtaných otvorů začistíme pomocí záhlubníku.
4. krok:
Hrany a konce hranolků obrousíme. Dobrým pomocníkem nám bude pásová bruska, kterou je možné postavit na stůl pásem nahoru.
5. krok:
Po broušení máme hranolky připravené na povrchovou úpravu. Tu provedeme voskovým olejem ve dvou až třech nátěrech. Olej zvýrazní kresbu dřeva.
6. krok:
Pro snadné provléknutí si konce lanka zatavíme nad plamenem svíčky. Tak se spojí duše lanka s vrchním barevným obalem.
7. krok:
Připravený materiál si na stůl vyskládáme do finálního střídavého rastru, podle kterého budeme síť navlékat.
8. krok:
Nejprve spojíme delší hranolek na každé straně vždy s jedním koncem kratšího, tím vytvoříme lehací část sítě.
9. krok:
Po spojení střední části provlékneme a spojíme boční kratší díly.
10. krok:
Pro dokončení sítě si vyrobíme prkénko o profilu 2 x 5cm, široké tak, jako celá šířka sítě rozložená na rovnou plochu. Proti průchozím lankům si do něj vyvrtáme otvory a navlékneme jako zakončení sítě, totéž zopakujeme na druhé straně.
Hotovou síť pověsíme mezi dva stromy nebo houpačkovou nosnou konstrukci. Prohnutí a zvednutí boků sítě regulujeme pomocí napnutí jednotlivých lan.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 12. 3. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman