reklama

Selhávání ledvin u koček a psů: Na vině bývá infekce i otrava

U psů a koček se především v pokročilém věku může objevit postupné selhávání ledvin. Příčinou jsou virové nebo bakteriální infekce nebo pozření toxických látek. Na jaké příznaky si dávat pozor?

Ledviny přestávají normálně pracovat, ztrácejí schopnost filtrovat a koncentrovat moč. Zvíře častěji močí a zároveň víc pije. To jsou první příznaky chronického selhání, které upozorní chovatele, že jeho svěřenec má zdravotní problémy. Navíc se v krvi začínají kumulovat toxické zplodiny.

Selhávání ledvin u koček a psů
i (Zdroj: pixabay.com)
Selhávání ledvin u koček a psů

Nejčastější klinické příznaky selhávání ledvin u koček a psů:

  • zvýšený příjem tekutin
  • zvýšený objem moči, zvýšená frekvence močení
  • apatie, netečnost
  • nechutenství nebo zvracení
  • hubnutí
  • průjem
  • špatná kvalita kůže a srsti

V případě potvrzení, že jde o selhání ledvin, veterinář obvykle zahájí medikamentózní léčbu. Je-li tomu tak, je nutné přesně dodržet způsob podávání a dávkování léku. Jinak léčba nepřinese očekávané zlepšení.

Selhávání ledvin u koček a psů
i (Zdroj: pixabay.com)
Selhávání ledvin u koček a psů

V každém případě však lékař stanoví pro čtyřnohého pacienta správnou ledvinovou dietu, která hraje klíčovou úlohu ve zvládnutí nepříjemných onemocnění a chrání zbývající tkáň ledvin pejska nebo kočičky. V krmné dávce musí být sníženy na minimum proteiny (jsou to základní stavební látky svalů, zdrojem je především maso, mléčné výrobky a vejce) a fosfor. Toto opatření pomůže zpomalit rozvoj onemocnění. Zároveň je potrava navíc obohacena o mastné kyseliny, které přispívají ke zpomalení další progrese poškozování tohoto orgánu. Pro nemocná zvířata už takového diety existují a lze je zakoupit na veterinárních klinikách.

Publikováno: 4. 3. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce