reklama

Domácí „fitko“ aneb dostaňte váš interiér do kondice

Člověk by si v dnešní uspěchané době měl zachovat alespoň svěží a jasnou mysl, když už dostává, díky všudypřítomnému stresu, „na frak“ tělesná schránka. Patříte-li mezi vyznavače hesla „jak po domácku na to“ a kutilství vám rozhodně není cizí? Pak pro vás máme pár rad a typů, jak by mohl a měl vypadat prostor určený k vylepšování vaší fyzičky a jakými „udělátky“ a vymoženostmi by měl být vybaven.

Proč raději doma

Domácí verzi posilovny hraje do karet hned několik významných faktů. Jako však téměř u všeho, je i v tomto případě dobré se zamyslet jak silnou vůli máme. Pokud člověk dokáže cvičit sám se sebou (nebo s rodinou), určitě stojí za to vyhradit si příslušný prostor pro tuto aktivitu doma. Právě o tyto tzv. „home fitness“ zájem neustále stoupá, což se projevuje především na tržbách prodejen specializovaných na odpovídající sportovní vybavení. Poslední dobou je zřejmé, že priority vyznavačů domácích posiloven se mění a získávají na vytříbenosti, někteří mají nejen naprosto jasno o tom, že chtějí cvičit doma, ale vědí také, co k tomu potřebují.  Zatímco dříve se domů kupovaly hlavně rotopedy, které lze umístit téměř kamkoliv (ložnice, chodba, koupelna, dokonce i obývací pokoj), dnes roste poptávka hlavně po multifunkčních posilovacích zařízeních.

Kde najít místo?

Pro domácí centrum zdraví nemusíte mít nutně vyčleněnou samostatnou místnost. Postačí správně vybraný a především dobře větratelný koutek s dostatkem světla a možností regulace teploty (pro cvičení je optimálních 19 stupňů Celsia). Zvláštní pozornost se, kromě vybavení, vyplatí soustředit i na výběr správné podlahové krytiny, jež by měla být nenáročná na údržbu a neměla by přitahovat zbytečně moc prachu.

Domácí „fitko“ aneb dostaňte váš interiér do kondice
i (Zdroj: archiv redakce)
Domácí „fitko“ aneb dostaňte váš interiér do kondice

Pokud byste chtěli dát přednost koberci, musíte se smířit s nutností jeho každoroční výměny, aby dostatečně plnil hygienické nároky. Stejně jako v každé jiné, musíme i v té naší, domácí posilovně počítat s četnými nárazy činek, a proto zapomeňte na laminátovou podlahu, nebo dokonce dlažbu.

Veškeré cvičební potřeby a přístroje by neměly přesáhnout jednu třetinu místnosti, popř. koutu, vyčleněného pro naše domácí fitness účely. Jinak by bylo obtížné zajistit dostatek prostoru kolem strojů, který je nutný k dodržení bezpečnosti při manipulaci se cvičebními pomůckami.  Samotná cvičební plocha by se měla skládat z aerobní části určené pro kardiotrenažéry a z části posilovací. Mnozí jistě uvítají i zónu rozcvičovací, vhodnou třeba na  strečink a odkládací místo pro drobné nářadí a závaží.

Vybaveni vybavením

Pomineme-li prvky, jako například televizor (v případě, že budeme cvičit podle instruktážního videa) a audio-techniku, základy tvoří aerobní stroj a místo na posilování na zemi,  pro strečink a relaxaci. Pokud nemáte v tomto ohledu žádné zkušenosti, můžete začít třeba jen s ribstoly, lavičkou a ručními činkami. Odborníci avšak tvrdí, že si v našem usilovném pohybovém snažení rozhodně nevystačíte pouze s jedním typem stroje, statická a dynamická část cvičení by se měla doplňovat. Takzvanou kardiozónu může tvořit například klasický rotoped, více sportovně zaměřený člověk si vybere spíš cyklotrenažér. Milovníci běhu budou asi preferovat běžecký pás, další možnou variantou je cyklotrenažér, veslování nebo stepper.   Silový trénink v domácí posilovně zabezpečí buď lavice a činky. Hodit by se mohla i velká nástěnná zrcadla – dobře se v nich dají sledovat pokroky v kondici a zlepšující se vzhled.

Domácí „fitko“ aneb dostaňte váš interiér do kondice
i (Zdroj: archiv redakce)
Domácí „fitko“ aneb dostaňte váš interiér do kondice

Co to bude stát?

Před nákupem vybavení domácí tělocvičny bychom si měli ujasnit, jaký druh posilování nebo fyzické zátěže nám bude vyhovovat nejen s ohledem na cíl, jehož chceme dosáhnout, ale i z hlediska zálib a preferencí pohybových aktivit. Standardně kvalitní (základní) zařízení by se mělo vejít cca do částky 40 000 až 100 000 korun. Cena profesionálních strojů není zrovna zanedbatelná, ale musíme si uvědomit, že zahrnuje i ověřovací testy, certifikáty, záruky, návody a nářadí k sestavení, základní instruktáž o vhodném cvičení a správném zacházení.

Začít se ale dá třeba jen s pouhou chůzí do schodů, místo jízdy výtahem. Pokud však chcete dostat sebe i svůj interiér (hodný sportovce či sportovkyně) do kondice, ale nesnášíte přeplněná fitcentra a zvědavé pohledy, vsaďte na domácí posilovnu. Ačkoliv  to bude třeba jen kout v předsíni, i tak z vás může učinit vyrýsovaného atleta, či sexy modelku.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: jokatimes.com, alldoing.com, michaelpolinko.com, crank.co.za, smoothfitness.com, home-and-garden.webshots.com, oregonlive.com, phillyhealthinfo.org,

Publikováno: 11. 11. 2010, Autor: