reklama

S Mudr. Ivanou Chrástovou o zdravém spánku

Téma zdravého spánku, tedy zdravého ve smyslu co možná nejintenzivněji negenerujícího, se velmi často spojuje s předmětem tzv. zdravotních lůžkovin a zejména zdravotních matrací a dál pak roštů, na nichž ony matrace spočívají a které jsou nezbytnou součástí jednoho z nejstarších kusů nábytku, tedy postele. Zapomíná se přitom, že základem zmiňovaného zdravého spánku je dodržování základní „spánkové hygieny“.

Bez jejího alespoň částečného dodržování není možné dosáhnout požadovaných výsledků, byť uživatel používá sebezdravotnější lůžkoviny, matrace a lamelové rošty. A o čem lidově řečeno taková spánková hygiena je?

O čem zde tedy budeme mluvit? Co je to „spánková hygiena“?
Termín hygiena mají lidé spojený v prvé řadě s dodržováním tělesné čistoty, tedy s mytím, koupáním, s čistotou svých dlaní atp. Hygienu si představují jako vodu, ručník a mýdlo. Ovšem hygiena je v přeneseném slova smyslu obecně soubor pravidel zabezpečujících zdravý a zdraví prospěšný průběh a provádění jakékoliv činnosti, tedy i spánku. Stejně tak můžeme uvažovat např. pracovní hygien atp. Spánková hygiena tedy laicky řečeno představuje několik pravidel, jejichž dodržování zajišťuje maximální efekt spánku, tedy odpočinek pro tělo a mysl.

Můžeme si ta pravidla vyjmenovat?
Pokusím se být maximálně stručná. V prvé řadě je potřeba zajistit klidné prostředí pro spaní, tedy klid ve smyslu ticha a tmy. Tělo má někde hluboko uloženou informaci o svých režimech a když mu dáme šanci, tak zareaguje správně, tedy setmí li se a k tomu když se okolí ztiší, přichází spánek. Místnost by měla být chladnější než přes den obývaný interiér, měla by být vyvětraná a přísun čerstvého vzduchu je dobré zajistit i v zimě po celou noc. Stačí lehce pootevřené ventilační okno.

Je možné stanovit nějakou teplotu vhodnou ke spaní?
To je individuální, ale pokud je pokojová teplota okolo 21 stupňů, pak úplně postačí ložnice vytopená na 15 stupňů.

A ta další pravidla spánkové hygieny ..

Dalším důležitým faktorem je klid, klid tzv. v mysli samotného usínajícího, klid nervů. Pokud budeme neustále hodnosti události dne a nebo budeme li se trápit svými problémy, usneme až skutečným vyčerpáním a síly se do rána nevrátí, únava se bude ukládat a přes den se projeví podrážděností a nervositou. Ideální je cosi jako meditace. Stačí zaujmout příjemnou polohu a pravidelně a pomalu dýchat. Na svůj dech se soustřeďujeme a je to stejné jako ono populární „počítání oveček“. I to je způsob, jak tzv. vypnout a nechat se pohltit únavou, kterou mozková aktivita, starosti a přehrávání si událostí dne jen zapuzuje a odsouvá. S tím souvisí odsunutí krizových a konfliktních témat na ráno a ne je řešit, vzrušovat se a rozčilovat se před spánkem.

Často se ono „vypnutí“ řeší např. skleničkou alkoholu…
Tak to je ale velkou chybou, stejně jako  příjímání potravy těsně před usínáním, protože tím dáváme tělu práci a úkoly se zpracováním jídla a toxinů namísto toho, abychom jej nechali spát. Stejně tak není dobré před spánkem kouřit. Tělo si s jídlem a toxiny musí poradit, má s nimi velkou práci a mi přitom po něm chceme, aby usnulo. To nejde dohromady a žádná zdravotní matrace v tom nikomu nepomůže.

Jaroslav Zákolanský
Ilustrační foto archiv autora

Publikováno: 16. 1. 2007, Autor: