Milovníci zimy se dočkali, konečně napadl sníh. Ale víte, proč z nebe padá sníh a jak tam někde vysoko nad námi vlastně vzniká? Tušíte, jak velké jsou sněhové vločky a kolik mají tvarů? My vám to prozradíme.
Sníh se vytváří vysoko nad zemí v oblacích, odkud vločky při překročení určité velikosti vypadávají a snášejí se k zemi. V podstatě je sněhová vločka tvořena ledovými krystaly z dvanácti molekul vody. Ledový krystal, který vznikl z větší části přímo z vodní páry, narůstá podle šesterečné krystalické mřížky na tzv. kondenzačním jádře (většinou se jedná o zmrzlou kapičku vody o průměru cca 1 mikrometru). Krystalky, ze kterých je vločka tvořena, vznikají v mracích při teplotě -10 °C. Aerosolové kapky vody zde mrznou a krystalizují za příznivého tlaku.
Proč padá sníh a jak vzniká: tvary sněhových vloček
Výsledný tvar vločky závisí na mnoha faktorech, ale především na vlhkosti a teplotě prostředí, kterým prochází při pádu k zemi. Ovlivňuje ji také proudění vzduchu, srážení s dalšími krystaly apod. Je křehká, přes 95 procent jejího objemu tvoří vzduch. Když padá z nebe na zem, nasbírá na sebe ve vzduchu různé škodlivé a prachové částice, takže sněžení je vlastně velmi důležité pro čištění vzduchu.
V průsvitných krystalech, z nichž se vločky skládají, se odráží a rozptyluje světlo, a proto se zdají být bílé. Tvary sněhových vloček jsou naprosto souměrné a počítají se na desetitisíce, přitom dvě stejné sněhové vločky neexistují. Dodnes se důvěryhodně nepodařilo prokázat výskyt takových vloček, proto se zastává názor, že výskyt dvou stejných vloček je značně nepravděpodobný. Velké vločky na zem dopadají při teplotách –5 °C až +1 °C. Rychlost pádu vločky je okolo 0,9 km/h.
Proč padá sníh a jak vzniká: velikost sněhových vloček
Zbývá ještě otázka, do jakých rozměrů mohou vločky narůst. Velikost nově vznikajících krystalků se pohybuje mezi 0,005 až několika milimetrů a tloušťka si zachovává 1/10 průměru vločky. Z toho vyplývá, že průměrná vločka je velká 5 mm a váží 0,0004 gramu. Po celou dobu letu vločky dochází podle teploty k jejich spojování. Nejčastěji dorůstají do velikosti 1 až 5 centimetrů. Jedna z největších sněhových vloček byla nalezena v Montaně v USA v roce 1887 a měla rozměry 381 milimetrů na šířku a 232 milimetrů na výšku.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 4. 1. 2019, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran