reklama

Eukalyptus a olivovník – exoti, které spojuje dlouhověkost

Lidé běžně touží být něčím jiným, než momentálně jsou. Ale setkali jste se s někým, kdo by chtěl být olivovníkem nebo eukalyptem? Zahradník Jakub Krulich ale ví, že ta představa má něco do sebe. Žít i tisíc let.

Starý olivovník v Getsemanské zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Eukalyptus a olivovník

Společným jmenovatelem těchto dvou rodů dřevin je jejich zmíněná dlouhověkost, kdy se dokáží dožít ve své domovině několikanásobku lidského života a také užitek, který člověku poskytují. V každém případě jde o zajímavé rostliny, a ačkoliv mají dle svého původu svoje exotické vrtochy při pěstování, jistě stojí za náš zájem. Olivovník má své místo v mytologii a symbolice, kdy je považován za posvátný strom symbolizující blahobyt, mír a plodnost a byl uctíván a chráněn našimi předky. Eukalyptus je znám, jako potrava medvídka koaly a v podobě léčivých éterických olejů.

Odkud pocházejí

Rod Olea obsahuje asi 40 různých druhů pocházejících z různých koutů Země, ale nás zajímá nejrozšířenější olivovník evropskýOlea europaea. Jsou známy exempláře olivovníku, které jsou staré dva tisíce roků, což je jistě úctyhodný věk. Eukalyptus neboli také blahovičník někteří znají z dovolených v exotických zemích. Eukalyptů rozeznáváme kolem až 800 různých druhů, z nichž většina pochází z Austrálie. Do Evropy se dostaly koncem 18. století s návratem Jamese Cooka z Austrálie.

Od těch dob se pěstuje na milionech hektarů plantáží v Portugalsku, Španělsku, Maroku, Brazílii, Jižní Africe, Indii a Číně. Z přírody jsou známy exempláře, které se dožívají 400–600 let stáří. Mezi nejpěstovanější druhy patří např. tento typicky vonící Eucalyptus gunnii s modro-stříbrnými ojíněnými listy, nebo tento dříve eukalyptus citroníkový, později botaniky zařazen do rodu Corymbia citriodora.

Eukalyptus a olivovník: Exoti, které spojuje dlouhověkost
Eukalyptus a olivovník: Exoti, které spojuje dlouhověkost (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak je to s jejich citlivostí na mráz

Olivovník i eukalyptus můžeme v našem klimatu pěstovat jako přenosnou rostlinu. Olivovník je částečně mrazuvzdorný, přibližně do -10 °C, ale v souvislosti se specifickými půdními podmínkami to neriskujme. Přes zimu uložíme obě rostliny na chladné světlé stanoviště 5–8 °C. Mezi eukalypty jsou druhy, které tolerují slabší mráz, jiné dokáží přežít lesní požár, po kterém obrostou od kořenů a jejich semena teprve pak vyklíčí.

Jaké pěstební podmínky vyžadují

Stromek olivovníku pěstujeme v květináči, na jehož dně je prospěšné vytvořit drenážní vrstvu, v těžší hlinitopísčité zemině. Ve Středomoří rostou v sadech s běžnou, polní až jílovitou zeminou, takže nějaké rozmazlování speciálním rašelinovým substrátem je spíše na škodu. Zaléváme teprve tehdy, až zemina vyschne, stálé přemokření škodí, mohou uhnít kořeny a pak obvykle již olivovník nic nezachrání. V předjaří pak olivovníky vykvétají hrozny drobných, bílých květů, z nichž se pak půl roku vyvíjejí nám známé olivy, nejdříve zelené, později dozrávající do tmavě fialové až černé barvy. Stromek olivovníku umístíme od jara do podzimu na slunečné místo, nejlépe v zahradě, na terase či lodžii.

Olivovník
Olivovník (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Eukalyptus může potrápit i zkušené pěstitele, kvůli zálivce. Eukalypty mají sice rády spíše vlhčí půdu, ale nikoliv přemokření. Na druhé straně netolerují delší přeschnutí zeminy a zavadnutí výhonů. Proto doporučujeme při přesazování vytvořit na dně květináče drenážní vrstvu např. ze štěrku, a dále použít hlinito-písčitou, propustnou zeminu, do které přimícháme trochu perlitu, aby si propustnost a nesléhavost uchovala. Zaléváme tak, aby eukalyptus nestál ve vodě, ale také příliš nepřeschnul, je tedy třeba zalévat opravdu s citem, dle momentálních klimatických podmínek, nelze stanovit přesný harmonogram. V době vegetace je prospěšné přihnojování hnojivem pro dřeviny.

Jak je to s jejich užitečností

Z plodů nejrozšířenějšího olivovníku evropského získáváme zdravý olivový olej a nakládané plody jsou oblíbeným doplňkem a delikatesou ve středomořské kuchyni. Dřevo eukalyptu je používáno na výrobu nábytku, oplocení apod., dále v papírenském průmyslu a jako palivo. Listy a kůra byly používány již před staletími australskými domorodci k léčbě chřipky, při bolestech zubů, jako protizánětlivý prostředek.

Listy se kouřily při léčbě astmatu. Silice obsažené v listech se používají v aromaterapii, je přidávána do eukalyptových bonbonů proti nachlazení, několik kapek eukalyptového oleje přidaných do koupele uvolní tělo i mysl. Aroma silice odpuzuje obtížný hmyz, můžeme jej využít jako přírodní repelent.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 31. 12. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký