Jak pěstovat eukalyptus
Víte, že blahovičník umí vysušit zemi tak, že zmizí i komáři? Můžete ho také znát pod jménem eukalyptus. Je to strom, který pochází z Austrálie, Tasmánie. Jelikož roste v subtropických oblastech, u nás ho vysazovat v přírodě nešlo. Eukalyptů je kolem pětiset druhů. Jen několik druhů se dá pěstovat u nás, a to jako pokojová rostlina. Jedná se o blahovičník citronovonný, blahovičník guni a blahovičník kulatoplodý.
Blahovičníky mají léčivé účinky a proto se využívají ve farmacii. Složky silic působí na horní cesty dýchací a zlepšují dýchání. Působí proti bronchitidě. Při použití v obkladech léčí nemocné svaly a klouby. Pomáhá při artritidách, únavě chodidel a podobně.
Používat ho můžeme jak v čerstvém stavu, jako náčinek, který se nakrájí na jemno, přikládá se na kůži a zakryje se horkým obvazem na 20 minut. Eukalypt se dá i inhalovat, kdy ho nejprve usušíme, pak rozdrtíme a vhodíme do vařicí vody. Poté inhalujeme dle potřeby.
V našich podmínkách pěstujeme eukalyptus v bytových podmínkách, ve sklenících a zimních zahradách. Snese i nižší teploty kolem 5-10°c, ale nesnáší mrazy. Roste velice rychle a dorůstá vysoké výšky. U nás ho musíme zastřihovat. Potřebuje propustnou půdu, hodně vlhkosti, ale nesmíme ho přemokřit. Jeho kořeny nesmí stát ve vodě.Škodí mu suchý vzduch a proto ho musíme často rosit a udržovat kolem vlhký vzduch. Přes léto mu dělá dobře, když ho vyneseme ven na vzduch.
Publikováno: 12.5.2009, Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.