reklama

Tyto květy využijete nejen jako dekoraci, ale také si na nich pochutnáte

Hledáte netradiční rostlinné výrobky? Šeřík je potom tou správnou volbou. Omamně vonící keř se hodí nejen do vázy jako dekorace či jako designový motiv, ale má i léčivé účinky. Užijte si jeho vůni, chuť i zdravotní přínosy pomocí těchto receptů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zkuste voňavě výrobky. Šeřík je skvělá volba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké výrobky z šeříku vytvořit?

Až budete přemýšlet o tom, jaké se vám hodí výrobky, šeřík je velmi všestranný. Můžete ho využít na cokoli od zdobení dortů, po saláty či do polévek. Dá se z něj také udělat cukr, různé sirupy či zálivky. Fantazii se meze nekladou a třeba pro něj najdete i další využití.

Kdy je vhodný čas pro sběr květů šeříku?

Důležité je šeřík nasbírat hned na počátku května, kdy jsou květy nejčerstvější a plně rozkvetlé. Sbírejte celá květenství a doma potom opatrně otrhejte všechny květy. Ty můžete používat čerstvé, nebo je usušit. Ideální je samozřejmě sběr provádět tam, kde nedochází ke kontaminaci výfukovými plyny atd.

K čemu se výrobky ze šeříku dříve využívaly?

I když tuto funkci už dnes téměř nevyužíváme, naši předci využívali výrobky ze šeříku pro jejich léčivé účinky. Jeho květy naložené v alkoholu sloužily jako lék proti malárii a horečce, naložené v octu nebo bílém víně jako obklad proti migréně, čaj ze šeříku měl pomáhat proti bolestem žaludku, při revmatismu, dně i bolestech v krku.

Osvěžte se limonádou ze šeříku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Osvěžte se limonádou ze šeříku

Sirup ze šeříku

Z květů šeříku si můžete vyrobit skvělý sirup, který bude základem lahodné letní limonády. Recept je rychlý, jednoduchý a nenáročný na suroviny, tak se nebojte ho vyzkoušet. Na sirup budete potřebovat:

 • 1 hrnek šeříkových květů
 • 1 hrnek třtinového nebo krystalového cukru
 • 1 hrnek vody
 • šťávu z citronu

Vodu ohřejte v hrnci, vsypte do ní cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Pak můžete přidat citronovou šťávu i opláchnuté šeříkové květy a začít směs zahřívat až k varu. Vařte za občasného míchání a za mírného probublávání asi 20 minut. Nyní můžete směs přecedit a slít do lahví. Po vychladnutí skladujte v lednici, kde vydrží minimálně 14 dní.

Šeříkový cukr

Cukr ze šeříku vás bude svou vůní provázet opravdu dlouho. Pokud tedy máte kde květy sbírat, můžete si vyrobit této voňavé dobroty opravdu velké množství, které vám vydrží až do dalšího kvetení. Můžete ho využívat do sladkých pokrmů, krémů, dezertů i nápojů. Budete potřebovat:

 • cukr krystal
 • květy šeříku
 • nádobu pro uschování cukru

Vezměte si sklenici a na dno nasypte vrstvu cukru, poté dejte vrstvu očištěných květů šeříku a opakujte, dokud máte suroviny nebo dokud není nádoba plná. Sklenici uzavřete a nechte cca týden odležet na tmavém chladnějším místě. Obsah nádoby byste měli 1-2× denně protřepat. Po uplynutí dané doby květy z cukru vyberte, nechte ho chvíli proschnout a opět uzavřete do nádoby.

Čaj se šeříku má léčivé účinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čaj se šeříku má léčivé účinky

Želé neboli šeříková marmeláda

Chcete si užívat chuť a vůni šeříku po dlouhou dobu? Pak zkuste šeříkovou marmeládu. Netradiční lehce nahořklá chuť se skvěle hodí ke sladkým dezertům. Budete potřebovat:

 • 50 g šeříkových květů
 • 500 ml vody
 • 250 g želírovacího cukru 2:1
 • šťávu z jednoho citronu

Připravte si hrnec a do něj nasypte květy z šeříku, předem očištěné a opláchnuté vodou. Přelijte je horkou vodou a nechte do druhé dne louhovat. Druhý den směs sceďte, z květů důkladně vymačkejte co největší množství vody. Vymačkejte do této vody šťávu z citronu a přidejte želírovací cukr. Přiveďte k varu a povařte po dobu uvedenou na obalu želírovacího přípravku. Hotový džem nalijte do čistých sklenic, zavřete a otočte dnem vzhůru. Po vychladnutí můžete sklenice otočit a uskladnit.

Olej ze šeříku využijete na pleť i tělo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Olej ze šeříku využijete na pleť i tělo

A také něco na pleť – šeříkový olej

Šeřík se dá využít nejen na jedlé výrobky, šeřík má své uplatnění také v kosmetických produktech, a to nejenom kvůli své vůni. Zkuste například šeříkový olej na pleť. Nasbírejte květy šeříku, odstraňte z nich hmyz a nečistoty a opatrně je propláchněte pod tekoucí vodou. Do hrnce si dejte ohřát kvalitní olej, který chcete využívat i na pleť. Možností je mnoho. Olej zahřejte na 40 °C. Květy šeříku vložte do uzavíratelné nádoby a teplým oleje je zalijte. Po 48 hodinách přeceďte. Používejte ráno a večer na vlhkou očištěnou pokožku.

Zdroj informací: damskaliga.cz; bylinkyprovsechny.cz; prozeny.cz

Publikováno: 11. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová